Przedsiębiorstwo otrzymało poprzednią zapłatę za towar w listopadzie 2009 roku. Zobowiązanie podatkowe zostało zaznaczone w deklaracji VAT za grudzień 2009 roku wg faktu wyładowania. W jaki sposób można poprawić błąd w dacie w sprawozdawczości zobowiązań podatkowych?
Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 3.1.1. pkt. 3.1 art. 3 Ustawy Ukrainy Nr 168/97-ВР „O podatku od wartości dodanej” z dnia 03.04.97 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami) przedmiotem opodatkowania są operacje płatników podatku z dostawy towarów oraz usług, których miejsce dostawy znajduje się na terytorium celnym Ukrainy.
Przy tym zgodnie z ppkt. 7.3.1 pkt. 7.3 art. 7 Ustawy dniem powstania zobowiązań podatkowych z dostaw towarów (robót, usług) jest dzień przypadający na okres podatkowy, w okresie którego odbyła się dowolna z czynności wymienionych wcześniej:
- lub dzień zaliczenia środków od nabywcy (zamawiającego) na rachunek bankowy płatnika podatku jako zapłaty za towary (roboty, usługi) podlegające dostawie, a w przypadku dostawy towarów (robót, usług) za gotówkę – dzień jej wpływu do kasy płatnika podatku, a w przypadku jej braku – dzień inkasowania środków gotówkowych w placówce bankowej obsługującej płatnika podatku;
- lub dzień rozładunku towarów, a dla usług (robót) – dzień sporządzenia dokumentu potwierdzającego fakt wykonania robót (usług) przez płatnika podatku.
Więc, jeśli czynność otrzymania środków odbyła się szybciej, to płatnik powinien był w tym okresie sprawozdawczym, kiedy otrzymał środki, naliczyć zobowiązania podatkowe VAT oraz zaznaczyć w deklaracji VAT, którą on składał wg skutków okresu sprawozdawczego.
Pkt. 17.2 art. 17 Ustawy Ukrainy „O zasadach regulowania zobowiązań wobec budżetów i państwowych funduszy celowych przez płatników podatków” z dnia 21.12.2000 określono, że płatnik podatków który przed rozpoczęciem kontroli przez organ kontrolujący samodzielnie wyjawi fakt zaniżenia zobowiązania podatkowego w ubiegłych okresach podatkowych zobowiązany jest:
a) albo przesłać poprawione rozliczenie i dokonać zapłaty takiej niedopłaty oraz kary w wysokości 5% od niedopłaty do złożenia poprawionego rozliczenia,
b) albo zaznaczyć taką kwotę niedopłaty przy składaniu deklaracji tego podatku sporządzanej za następny okres podatkowy, zwiększonej o karę w wysokości 5% od takiej kwoty z odpowiednim zwiększeniem ogólnej kwoty zobowiązania podatkowego danego podatku.
Więc sposób samodzielnego poprawienia błędu może być zastosowany w przypadku poprawy błędów w deklaracji okresu sprawozdawczego tylko jednej podanej wcześniej deklaracji.
W przypadku gdy organ kontroli wg wyników przeprowadzonej kontroli ustala zmniejszoną kwotę zobowiązania podatkowego (zwiększenie ujemnego znaczenia różnicy między kwotą zobowiązania podatkowego i kredytu podatkowego a kwotą odszkodowania budżetowego), zadeklarowaną przez płatnika podatku w sprawozdawczości podatkowej z VAT, taki płatnik podatku ponosi odpowiedzialność zgodnie z obowiązującym prawem.
![]() |
![]() |