20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Przymusowe zawrócenie (21-06-2012)


Instrukcję opracowano zgodnie z Konwencją o ochronie praw człowieka 1950, Konwencją o statusie uchodźców, Ustawą Ukrainy O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, O uchodźcach i osobach potrzebujących dodatkowej lub czasowej ochrony, O państwowej służbie przygranicznej Ukrainy, Kodeksem o sądownictwie administracyjnym na Ukrainie, Kodeksu Ukrainy o wykroczeniach administracyjnych.

1.2. W niniejszej Instrukcji za "przymusowe zawrócenie" i " przymusowe wydalenie: należy rozumieć system działań administracyjno - prawnych skierowanych na przymuszenie obcokrajowców i osób bez obywatelstwa do opuszczenia obszaru Ukrainy wbrew ich woli i życzeniu.

1.3. Niniejsza Instrukcja określa zasady czynności osób na stanowisku organów terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy, organów ochrony granicy państwowej i organów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w czasie podejmowania decyzji o przymusowym zawróceniu i wydaleniu z Ukrainy obcokrajowców i osób bez obywatelstwa (dalej - obcokrajowców), ich dokumentowanie przeprowadzanie środków bezpośredniego przymusowego zawrócenia i wydalenia poza granicę Ukrainy.

1.4. Niniejsza Instrukcja dotyczy osób na stanowiskach organów terytorialnych, Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy, organów ochrony granicy państwowej, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i obcokrajowców podlegających przymusowego zawróceniu, bądź przymusowego wydalenia poza granicę Ukrainy, w przypadkach przewidzianych w Ustawie Ukrainy O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa.

1.5. Obcokrajowcy mogą być przymusowo zawróceni do państwa pochodzenia lub trzeciego państwa na podstawie decyzji terytorialnych organów, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów ochrony granicy państwowej i organów Służby Bezpieczeństwa o przymusowym zawróceniu lub wydaleniu na podstawie podjętego na ich pozew postanowienia przez sąd administracyjny o przymusowym wydaleniu.

1.6. Podstawą do podjęcia decyzji o przymusowym zawróceniu obcokrajowców poza granicę Ukrainy są:

- działania obcokrajowców naruszających prawo Ukrainy o statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa;

- działania obcokrajowców sprzeczne z interesami zabezpieczenia bezpieczeństwa krajowego Ukrainy, bądź ochrony porządku społecznego;

- w przypadku, gdy jest to konieczne dla ochrony zdrowia, ochrony praw i prawnych interesów obywateli Ukrainy i innych osób zamieszkujących na Ukrainie.

1.7. Przymusowe zawrócenie przewiduje wyjazd obcokrajowca z Ukrainy na podstawie decyzji organów terytorialnych, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów ochrony granicy państwowej (wobec obcokrajowców, zatrzymanych przez nich w granicach kontrolowanych rejonów przygranicznych w czasie próby lub po bezprawnym przekroczeniu granicy państwowej Ukrainy), organów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy  z powiadomieniem w przeciągu 24 godzin o podstawach podjęcia takiej decyzji prokuratora ze sporządzeniem odpowiednich dokumentów, uprzedzenia obcokrajowca o dobrowolnym wyjeździe z Ukrainy w określonym terminie i przeprowadzeniu kontroli wykonania przez obcokrajowca tego zobowiązania.

1.8.Przymusowe wydalenie przewiduje: wykrycie naruszającego, umieszczenie jego w punkcie czasowego pobytu obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, którzy bezprawne przebywają na terytorium Ukrainy, dokumentalne sporządzenie przymusowego wydalenia, odprowadzenie obcokrajowca do punktu przemieszczania granicy państwowej Ukrainy, bądź do państwa pochodzenia.

Przymusowe wydalenie z Ukrainy obcokrajowców odbywa się na podstawie postanowienia sądu administracyjnego.

Postanowienie takie podejmowane jest z pozwu terytorialnych organów, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów ochrony granicy państwowej (wobec obcokrajowców zatrzymanych w granicach kontrolowanych rejonów przygranicznych podczas próby lub po bezprawnym przekroczeniu granicy państwowej Ukrainy), organów Służby Bezpieczeństwa, poza przypadkami zatrzymania obcokrajowców za bezprawne przekroczenie państwowej granicy Ukrainy poza punktami przekraczania granicy państwowej Ukrainy i ich przekazaniu organom przygranicznym.

Pozew organów terytorialnych, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów ochrony granicy państwowej, organów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy o przymusowe wydalenie obcokrajowców składany jest do okręgowego sądu administracyjnego w siedzibie odpowiedniego organu, pododdziału w przypadku powstania jednej okoliczności jak niżej:

-w przypadku, gdy nie wykonali w określonym terminie bez poważnych przyczyn decyzji o przymusowym zawróceniu;

 

-w przypadku, gdy istnieją uzasadnione podstawy do podejrzeń, że uchylają się od wykonania takiej decyzji.

Obcokrajowcy, przyjęci zgodnie z umową o międzynarodowej o readmisji, nieposiadające prawnych podstaw do pobytu na terytorium Ukrainy, również podlegają przymusowemu wydaleniu, w przypadku, gdy między Ukrainą i państwem społecznej niezależności, bądź państwem wcześniejszego stałego zamieszkania takich obcokrajowców nie ma umowy o readmisji.

1.9. Zgodnie z art. 31 Ustawy Ukrainy O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa " zabrania się przymusowego zawrócenia i wydalenia obcokrajowców do państw:

-gdzie ich życiu lub swobodom zagraża niebezpieczeństwo ze względu na rasę, obywatelstwo, poddaństwo, przynależność do określonej grupy społecznej lub poglądów politycznych;

-gdzie grozi im kara śmierci lub tortury, okrutne, nieludzkie traktowanie lub poniżające godność,

-gdzie ich życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu lub swobodzie grozi niebezpieczeństwa w związku z międzynarodowym lub wewnętrznym konfliktem zbrojnym lub systematycznym łamaniem praw człowieka, klęsk żywiołowych ,katastrof spowodowanych okolicznościami sił wyższych, lub brak leczenia i opieki ratującego życie;

-gdzie zagraża im wydalenie lub przymusowe zawrócenie do państwa, gdzie mogą powstać zaznaczone przypadki.

Przymusowe zawrócenie nie stosuje się wobec obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, które nie ukończyły 18 lat, osób, których dotyczy Ustawa Ukrainy "O uchodźcach i osób wymagających dodatkowej lub czasowej ochrony".

1.10. Obcokrajowiec posiada prawo do bezzwłocznego powiadomienia o decyzji dotyczącej jego przymusowego zawrócenia, bądź wydalenia eksperta w obszarze prawa, który zgodnie z prawem posiada prawo udzielenia pomocy prawnej osobiście, bądź z pełnomocnictwa osoby prawnej, a także oficjalnego przedstawiciela dyplomatycznego własnego państwa, bądź inną osobę ( wg uznania).

Na prośbę obcokrajowca, eksperta w obszarze prawa, który zgodnie z prawem posiada prawo udzielenia pomocy prawnej, oficjalnego przedstawiciela dyplomatycznego itp. do widzenia w odrębnym pomieszczeniu do widzeń organów terytorialnych, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów ochrony granicy państwowej i organów Służby Bezpieczeństwa.

Wykonanie podjętej decyzji o przymusowym zawróceniu, bądź przymusowym wydaleniu odkłada się w przypadku otrzymania odpowiedniego oficjalnego pisma dyplomatycznego przedstawiciela odpowiedniego państwa, przedstawiciela Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (dalej - UNHCR), lecz nie dłużej niż o 10 dni, rozpoczynając od czasu jej ogłoszenia lub decyzji kasującej, w przypadku, gdy wykryte zostały okoliczności określone w art. 3 Ustawy Ukrainy "O uchodźcach i osób wymagających dodatkowej lub czasowej ochrony".

Przedstawiciele dyplomatyczni i przedstawiciele Komisarza mogą bezpośrednio zwrócić się z oficjalnym pismem do kierowników terytorialnych organów, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów państwowej granicy i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

1.11. Decyzje organów terytorialnych, terytorialnych pododdziałów Państwowej Służby Migracyjnej, organów ochrony granicy państwowej i organów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy o przymusowym wydaleniu mogą być zaskarżone w sądzie.

Decyzja sądu o przymusowym wydaleniu obcokrajowca poza granicę Ukrainy może być zaskarżona wg zasad przewidzianych prawem.

Zaskarżanie decyzji o przymusowym wydaleniu lub zawróceniu nie zawiesza ich ważności, poza przypadkami gdy sąd wg zasad zabezpieczenia pozwu administracyjnego może odpowiednio uchwałą zawiesić ważność decyzji podmiotów uprawnionych, bądź jej wybranych regulacji podlegających zaskarżeniu.

Uchwała bezzwłocznie przesyłana jest do uprawnionych podmiotów, podejmujących lub inicjatorów decyzji i są obowiązkowe do wykonania.

1.12. W razie zawrócenia obcokrajowca z wnioskiem o nadanie statusu uchodźcy lub dodatkowej ochrony na Ukrainie podczas pobytu w ośrodku proces wydalenia takich osób zawieszany jest do czasu podjęcia decyzji, co do istoty przez organy terytorialne, terytorialne pododdziały Państwowej Służby Migracyjnej lub w razie podjęcia procedur zaskarżania, przez Państwową Służbę Migracyjną, bądź sąd.

Podstawa prawna: Nakaz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Administracja Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy Nr 353/271/150, z dnia 23.04.2012

Instrukcja o przymusowym zawróceniu i przymusowym wydaleniu obcokrajowców i osób bez obywatelstwa



Powrót Wszystkie Aktualności