20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Rejestracja osób prawnych na podstawie (21-03-2011)


Rejestracja osób prawnych na podstawie modelowego statutu

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy o wniesieniu zmian do wybranych aktów prawnych Ukrainy dotyczących wprowadzenia zasady rejestracji osób prawnych na podstawie modelowego statutu.

W projekcie (Nr 8146) proponuje się wniesienie zmian do Kodeksu Cywilnego i Gospodarczego , w ustawie O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców , O spółkach gospodarczych , O spółkach akcyjnych , na podstawie których będzie można stworzyć osobę prawną na podstawie modelowego statutu , co wiąże się z uproszczeniem procedury jej rejestracji, a także zmniejszeniu kosztów przez założycieli.

Kodeks gospodarczy proponuje się uzupełnić o regulacje zgodnie z którymi " podmiot gospodarowania może być utworzony i prowadzić działalność na podstawie modelowego statutu, zatwierdzonego przez Gabinet Ministrów Ukrainy, który nie jest dokumentem założycielskim", i " założyciele (udziałowcy) osoby prawnej utworzonej na podstawie modelowego statutu mogą w określonym prawem trybie zatwierdzić statut, który jest dokumentem założycielskim oraz prowadzić działalność na jego podstawie".

Zgodnie z projektem spółka gospodarcza może być utworzona i prowadzić działalność na podstawie modelowego statutu, zatwierdzonego przez Gabinet Ministrów , który nie jest dokumentem założycielskim. W przypadku, gdy spółka gospodarcza tworzona jest i prowadzi działalność na podstawie modelowego statutu , w uchwale o jej utworzeniu podpisanej przez wszystkich założycieli zaznacza się informacje o rodzaju spółki, jej nazwie, siedzibie, przedmiot działalności i cele działalności, skład założycieli  udziałowców, wysokość udziałów każdego udziałowca, zasady wnoszenie przez nich wkładów, a także informacja o prowadzeniu działalności na podstawie modelowego statutu. Przewidziano również, że prywatne przedsiębiorstwo może być utworzone i prowadzić działalność na podstawie modelowego statutu, zatwierdzonego przez Gabinet Ministrów Ukrainy, który nie jest dokumentem założycielskim.

Komentarz:

Założeniem wprowadzenia zmian jest uproszczenie procedury przygotowania dokumentów założycielskich, przyśpieszenie samej rejestracji, zmniejszenie kosztów przygotowania dokumentów do rejestracji.

Nikt jednak nie zwraca uwagi na fakt, że dokumentem założycielskim w spółkach gospodarczych jest statut, a nie umowa założycielska.

W praktyce , przy rejestracji spółek nie ma problemu z przygotowaniem statutu , gdyż zazwyczaj jest to " kopiuj - wklej" z istniejących ustaw (98% przypadków). Okres inwestowania przez założycieli ( przeważnie obcokrajowców) jest również okresem rozwoju wzajemnej współpracy. Problemy zaczynają się z chwilą, gdy inwestor (obcokrajowiec) zaczyna upominać się o zyski, dokładniej sprawdza sprawozdania finansowo - księgowe, czy też pracę poszczególnych organów . Okazuje się, że dokładnej analizie statutu ( na podstawie, którego spółka prowadzi działalność) - inwestor (założyciel, udziałowiec) jest pozbawiony wszelkich praw . Posiada wyłącznie obowiązki (przeważnie - zatwierdzanie statutu - bez znajomości prawa, określanie kierunków działalności spółki, zatwierdzanie bilansu, podnoszenie kapitału , wykonywanie uchwał itp.) . Natomiast powołany dyrektor ( organ wykonawczy), decyduje w imieniu założyciela (udziałowca) o wszystkim ! Brak odpowiednich zapisów w statucie, w tym również odpowiedniej kontroli i nadzoru przez założyciela (również m.in. zapisami w statucie)powoduje przejmowanie inwestycji przez udziałowców ukraińskich, wyprowadzaniu majątku ze spółki przez dyrektora i zatrudnionych przez niego pracowników. Otwieranie spółek i prowadzenie działalności na podstawie wyłącznie modelowego statutu, spowoduje kolejne problemy dla inwestora (udziałowca, założyciela) . Oczywiście nie na etapie rejestracji i w początkowej fazie działalności, lecz w przyszłości. Miejmy nadzieję, że każda podejmująca decyzję osoba o rozpoczęciu inwestycji na Ukrainie, nie będzie chciała podejmować ryzyka utraty zainwestowanych środków poprzez prowadzenie działalności wyłącznie w oparciu o modelowy statut, lecz dokładnie przeanalizuje możliwości prawne ochrony własnych środków przed rozpoczęciem działalności wprowadzając je właśnie w statucie.



Powrót Wszystkie Aktualności