Spory wynikające z praw własności oraz innych praw rzeczowych
Prawo osoby, która uważa się za właściciela majątku nie podlegają ochronie poprzez zaspokojenie pozwu wobec nabywcy w dobrej wierze z wykorzystaniem mechanizmów przewidzianych w art.215, 216 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.
W rzeczowych stosunkach prawnych ochrona praw osoby, uważającej się za właściciela majątku możliwa jest wyłącznie poprzez zaspokojenie pozwu windykacyjnego w przypadku, gdy istnieją podstawy przewidziane w art.388 Kodeksu Cywilnego dające prawo do odebrania majątku od nabywcy w dobrej wierze.
W przypadku, gdy prawo własności zostaje zaskarżane lub nieuznawane przez inną osobę właściciel majątku może przedstawić pozew o uznanie jego praw własności zgodnie z art. 392 Kodeksu Cywilnego Ukrainy
(Postanowienie Wyższego Sądu Ukrainy w sprawie Nr 3-55гс12, z dnia 4 grudnia 2012, Nr 3-65гс12, z dnia 11 grudnia 2012)
Spory dotyczące zabezpieczenia wykonania zobowiązań
W przypadku, gdy naruszający przy zawieraniu umowy poręczenia uzgodnił wprowadzenie w przyszłości wysokość stawki % w umowie kredytowej na podstawie dodatkowych umów, to takie określenie stawki procentowej z dodatkowych umów nie jest zwiększeniem odpowiedzialności poręczyciela i nie może stanowić podstawy do zawieszenia (rozwiązania) umowy poręczenia na podstawie art. 559 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.
Hipoteka jest samodzielnym rodzajem zabezpieczenia wykonania zobowiązania.
Hipoteka polega na zabezpieczeniu wierzyciela w przypadku niewykonania przez dłużnika zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, do otrzymania zaspokojenia z przekazanego pod hipotekę nieruchomego majątku przed innymi wierzycielami dłużnika.
Na stosunki majątkowe poręczenia regulacje art. 559 Kodeksu Cywilnego dotyczące zawieszenia poręczenia nie obejmują o ile hipoteka jest zastawem oraz regulowana jest w Tytule 9 Kodeksu Cywilnego Ukrainy oraz Ustawą Ukrainy " O hipotece" Nr 898-IV, z dnia 5 czerwca 2003.
(Postanowienie Wyższego Sądu w sprawie Nr 3-45гс12,z dnia 16 października 2012)
Spory o zawarcie, zmianę, rozwiązanie umów
Wg treści ust. 3 art. 179 oraz ust.1 art. 187 Kodeksu Gospodarczego, spory wynikające przy zawieraniu umów gospodarczych na zamówienie państwowe lub umów, których zawarcie jest obowiązkowe z mocy prawa oraz w innych przypadkach przewidzianych prawem rozpatrywane są przez sąd.
Inne przedumowne spory mogą być przedmiotem rozpatrywania przez sąd w przypadku, gdy tak przewidziano w porozumieniu stron lub w przypadku, gdy strony zobowiązane są do zawarcia określonej umowy na podstawie zawartej między nimi umowy przedwstępnej.
(Postanowienie Wyższego Sądu Ukrainy w sprawie Nr 3-39гс12, z dnia 25 września 2012)
Spory dotyczące wykonania zobowiązań gospodarczych
Odpowiedzialność za naruszenie zobowiązań
1. Zgodnie z art. 512, 514 Kodeksu Cywilnego Ukrainy wierzyciel w zobowiązaniu może być zmieniony przez inną osobę, w tym również w związku z przekazaniem przez niego własnych praw innej osobie z czynności prawnej (odstąpienie prawa roszczeń).
Na nowego wierzyciela przechodzą prawa pierwotnego wierzyciela w zobowiązaniu w zakresie oraz na warunkach istniejących na chwilę przejścia tych praw w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie lub prawem.
Odstąpienie prawa roszczeń może być dokonane wyłącznie zgodnie z ważnymi roszczeniami istniejącymi na moment przejścia tych praw.
(Postanowienie Wyższego Sądu Ukrainy w sprawie Nr 3-42гс12, z dnia 2 października 2012)
![]() |
![]() |