Sposób powiadamiania akcjonariuszy o walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej obowiązkowo ma być zawarty w statucie
Wyjaśnienie Państwowego Komitetu ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy Nr 5 z dnia 16.03.2010 „ O zasadach stosowania pkt. 14 art. 2, art.35 i ust.7 art. 38 Ustawy Ukrainy „ O spółkach akcyjnych” dotyczące powiadamiania o zamiarze zwołania walnego zgromadzenia spółki akcyjnej”
Państwowa Komisja ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy udzieliła wyjaśnień dotyczących stosowania wybranych regulacji Ustawy „O spółkach akcyjnych”, w szczególności dotyczących powiadamiania o walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej.
I tak, zgodnie z pkt. 14 art. 2 Ustawy „O spółkach akcyjnych” - powiadomienie akcjonariuszy – to powiadomienie zawierające informację przewidzianą prawem i w statucie spółki akcyjnej, skierowana do adresata pismem z opisem jego zawartości i z potwierdzeniem wręczenia.
Po analizie regulacji ustawy, Państwowa Komisja ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy przyjęła, że regulacje powyższej ustawy przewidują bezpośrednio sposób powiadamiania akcjonariuszy o walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej i ich porządku dziennym, a także o zmianach w porządku dziennym ma być zawarte są w statucie spółki.
Spółka akcyjna może przewidzieć w statucie sposób powiadamiania o walnym zgromadzeniu i ich porządku dziennym , jak również zasady zmian w porządku dziennym , które mogą być innym sposobem niż przewidziano w pkt.14 art.2 Ustawy.
Przewidziany w statucie sposób imiennego informowania powinien być identyczny dla wszystkich akcjonariuszy i przewidywać przynajmniej przesłanie akcjonariuszom zawiadomienia pocztą na adres , siedzibę ( miejsce zamieszkania).
Statut spółki akcyjnej może zawierać również dodatkowe sposoby powiadamiania akcjonariuszy.
![]() |
![]() |