1. W przypadku podejrzeń dotyczących ważności dokumentów o pochodzeniu towaru lub wiarygodności informacji w nich zawartych, w tym informacji o kraju pochodzenia towaru, organ celny może zwrócić się do kompetentnego organu, wydającego dokument, bądź do kompetentnych organizacji kraju, wskazanego, jako kraj pochodzenia towaru, z zapytaniem o przeprowadzenie kontroli dokumentów pochodzenia towaru, bądź przekazanie dodatkowych informacji.
2. Wniosek o przeprowadzenie kontroli powinien zawierać opis okoliczności, stanowiących podstawę podejrzeń, co do wiarygodności zadeklarowanego kraju pochodzenia towaru, z odesłaniem do zasad określania pochodzenia towarów, stosowanych na Ukrainie, a także inne nieodzowne informacje.
3. Do wniosku dołączany jest dokument podlegający kontroli lub jego kopia, a także w razie konieczności inne informacje, które mogą wspomagać przeprowadzenie kontroli.
4. Zapytanie o przeprowadzenie kontroli przesyłane jest w terminie 1095 dni od dnia złożenia dokumentu pochodzenia towaru, poza przypadkami, gdy taka kontrola zainicjowana jest w związku z postępowaniem karnym.
5. W przypadkach przewidzianych w niniejszym artykule, towar uważa się za taki, który pochodzi z odpowiedniego kraju, z chwilą uzyskania przez organy celne w należyty sposób sporządzonych dokumentów pochodzenia towaru lub żądanych przez nich dodatkowych informacji.
Podstawa prawna:Kodeks Celny Ukrainy
![]() |
![]() |