20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Sprzedaż towarów na raty (15-06-2011)


Gabinet Ministrów Ukrainy

Postanowienie

Nr 383, z dnia 30.03.2011

O zatwierdzeniu Zasad sprzedaży na raty dla osób fizycznych

Zgodnie z ppkt. 14.1.249 pkt. 14.1 art.14 Kodeksu Podatkowego Ukrainy Gabinet Ministrów Ukrainy postanawia:

1.Zatwierdzić Zasady sprzedaży na raty dla osób fizycznych, dodając.

2.Uznać, że utraciły moc prawną Postanowienia Gabinetu Ministrów Ukrainy zgodnie z załączonym wykazem.

 

Premier -Minister Ukrainy M.Azarow


Zatwierdzono

Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy

Nr 383, z dnia 30 marca 2011


ZASADY

SPRZEDAŻY NA RATY DLA OSÓB FIZYCZNYCH

1. Niniejsze Zasady wprowadzają procedurę sprzedaży dla osób fizycznych przez rezydentów i nierezydentów (dalej podmioty gospodarowania) towarów przemysłowych na raty tj. na warunkach odroczenia końcowego rozliczenia na czas określony i pod %.  

2.Sprzedaż towarów na raty może być prowadzona przez podmioty gospodarowania wszystkich form własności.

3. Sprzedaż towarów na raty dokonuje się osobom fizycznym posiadającym stały dochód niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

4.Wykaz towarów sprzedawanych na raty określa samodzielnie podmiot gospodarowania.

5.Sprzedaż towarów na raty odbywa się na podstawie umowy kupna - sprzedaży towarów na raty (dalej - umowa), która zawierana jest między podmiotem gospodarowania i osobą fizyczną (kupującym), zgodnie z którą podmiot gospodarowania zobowiązuje się do przekazania określonego towaru, a kupujący do rozliczeń za towar w terminie i wysokości przewidzianej w umowie.

W umowie określa się warunki na podstawie których dokonuje się sprzedaży towarów na raty.

Umowa powinna być zawarta z zachowaniem regulacji prawa cywilnego i niniejszych Zasad.

6.Umowa zawierana jest pod warunkiem przedstawienia przez kupującego paszportu i zaświadczenia do nabycia towarów na raty (załącznik) wydawany w miejscu pracy (nauki), a dla niepracujących emerytów - przez organ przyznający emeryturę.

Zaświadczenie dla nabycia towarów na raty (dalej Zaświadczenie) wydaje przedsiębiorstwo (instytucja, organizacja) osobom, zatrudnionym w danym przedsiębiorstwie (instytucji, organizacji) lub przez uczelnię z terminem ważności do 3-ch miesięcy i stale otrzymującym wynagrodzenie (stypendium).

Zaświadczenie nie jest wydawane dla osób fizycznych  u których utrzymanie zgodnie z dokumentami wykonawczymi wynosi 50% wynagrodzenia (stypendium , emerytury).

7.Przedsiębiorstwa (instytucje, organizacje) mogą wydawać osobom fizycznym wyłącznie jedno zaświadczenie.

Kolejne zaświadczenie może być wydane osobom fizycznym wyłącznie pod warunkiem dokonania rozliczeń w całości za towary nabyte na raty na podstawie wcześniej otrzymanego zaświadczenia, a w przypadku niepracujących emerytów i osobom dokonującym rozliczeń poprzez wniesienie gotówki do kasy podmiotu gospodarowania lub poprzez bezgotówkowe przekazanie środków przez placówki bankowe - po przedstawieniu przez nich umowy z adnotacją podmiotu gospodarowania o dokonaniu rozliczeń w całości za towary nabyte na podstawie wcześniej otrzymanego zaświadczenia.

8.Umowa między podmiotem gospodarowania i kupującym , który dokonuje zapłaty za towar z odpisów od wynagrodzenia (stypendium) w miejscu pracy (nauki) , sporządzana jest w 3 - ch egz. : 1 egz - pozostaje u podmiotu gospodarowania, 2- gi egz.- przekazywany jest kupującemu,  3-ci egz.- dla przedsiębiorstwa (instytucji, organizacji) wydającego zaświadczenie.

W razie rozliczeń z kupującymi dokonującymi zapłaty za towary poprzez wniesienie gotówki do kasy podmiotu gospodarowania lub poprzez bezgotówkowe przekazanie środków poprzez instytucje bankowe, umowę zawiera się w 2 ch egz,: 1 egz.-pozostaje u podmiotu gospodarowania, 2-gi egz, - przekazywany jest kupującemu.

9.Przy sprzedaży towarów na raty od kupujących na rzecz podmiotów gospodarowania od kwoty odpowiadającej cenie towaru przekazanego na raty , mogą być naliczane % , których wysokość określa się w umowie.

10. Przekazanie do dyspozycji kupującego towarów nabywanych na raty, odbywa się pod warunkiem wniesienia pierwszej wpłaty (zadatku) , której wysokość określana jest w umowie z uwzględnieniem ograniczeń przewidzianych w pkt. 11 niniejszych Zasad.

W przypadku, gdy osoba nabywająca towary na raty, dokonuje wypłat na podstawie dokumentów wykonawczych w wysokości mniejszej niż 50% jej wynagrodzenia (stypendium, emerytury), podmiot gospodarowania w czasie sprzedaży towarów na raty określa kwotę odroczenia z tytułu takiego rozliczenia tak aby ogólna kwota comiesięcznych wydatków z dokumentów wykonawczych, a także opłat za sprzedawany na raty towar nie przekroczyła 50% odpowiedniego miesięcznego wynagrodzenia (stypendium , emerytury).

Prawo własności na towary przekazane do dyspozycji kupującego przechodzi na niego po dokonaniu końcowego rozliczenia.

W czasie sprzedaży środków transportu na raty podmiot gospodarowania dokonuje adnotacji "raty" w zaświadczeniu - rachunku lub w akcie przyjęcia - przekazania , wydawanych przez fabrykę - producenta kupującemu,

Takie środki transportu nie podlegają sprzedaży, o czym w świadectwie rejestracji dokonuje się zapisu " zakaz sprzedaży" , a także nie dokonuje się zdjęcia z ewidencji w organach Państwowej Inspekcji Samochodowej do czasu przedstawienia przez kupującego umowy z uwagą podmiotu gospodarowania o dokonaniu rozliczeń w całości.

11.Odroczana przekazywana kwota nie powinna być wyższa od 3-ch miesięcznych wynagrodzeń (stypendium, emerytury) w razie sprzedaży towarów na raty na okres 6 miesięcy, 6 miesięcznych wynagrodzeń - z odroczeniem płatności na 12 miesięcy, 12 - z odroczeniem płatności na 24 miesiące.

Zaznaczone ograniczenia nie stosuje się w przypadku sprzedaży środków transportu.

 

W przypadku, gdy wartość towarów przewyższa maksymalną kwotę odroczenia określoną w ust.1 niniejszego pkt. przy otrzymaniu towarów różnica powinna być zapłacona przez kupującego poprzez wniesienie gotówki do kasy podmiotu gospodarowania lub poprzez przekazanie środków przez placówki bankowe.

12.Podmiot gospodarowania zobowiązany jest przekazać kupującemu towary, których jakość odpowiada regulacjom dokumentów normatywnych, warunkom umowy, a także do przekazania informacji o takich towarach nieodzownej, wiarygodnej, dostępnej i w terminie.

13.Towary nabyte na raty objęte są terminami gwarancji obsługi (remontu) lub wymiany gwarancyjnej przewidzianymi dla towarów sprzedawanych w sieci handlu detalicznego w rozliczeniu bez rat.

14.Sprzedaż towarów na raty i wniesienie kolejnych płatności odbywa się wg cen obowiązujących na dzień sprzedaży.

Kolejna zmiana cen na towary sprzedane na raty nie powoduje ich przeliczania.

Podmiot gospodarowania w czasie sprzedaży na raty od 1 roku do lat 5 środków transportu określa kwotę odroczenia w walucie krajowej.

W razie nabycia towaru złej jakości i żądania przez kupującego rozwiązania umowy rozliczenia z nim w razie podwyższenia ceny na towar odbywa się w oparciu o  jego wartość w czasie przedstawienia odpowiedniego roszczenia, a w razie obniżki ceny - w oparciu o wartość towaru na czas zakupu.

Środki  wpłacone za towar, w tym również % za nabycie towaru na raty, zwracane są kupującemu na dzień rozwiązania umowy, a w razie braku możliwości zwrotu gotówki w dzień rozwiązania umowy - w innym terminie w porozumieniu stron, lecz nie później niż w terminie 7 dni.

W czasie wymiany towaru złej jakości na towar analogicznej marki (modelu, artykułu, modyfikacji) dobrej jakości, na który cena jest inna , nie dokonuje się przeliczenia wartości.

Podczas wymiany towaru złej jakości na towar innej marki (modelu, artykułu, modyfikacji) dobrej jakości przeliczenie wartości towaru z brakami w razie podwyższenia ceny dokonuje się w oparciu o jego wartość w czasie wymiany, a w razie obniżenia ceny - w oparciu o wartość w czasie zakupu.

15.Roszczenia kupującego dotyczące jakości, bezpieczeństwa i wymiany towarów zaspakajane są przez podmioty gospodarowania zgodnie z Ustawą Ukrainy " O ochronie praw konsumentów".

16.Rozliczenia za sprzedane na raty towary odbywają się raz w miesiącu  w terminie określonym w umowie.

Kupujący środki transportu wnoszą kolejną płatność w kwocie określonej w umowie i pomnożoną o wskaźnik zmiany kursu walut, który określany jest jako stosunek oficjalnego kursu tej jednostki w chwili kolejnej płatności wobec jej oficjalnego kursu na czas zawarcia umowy.

17.Spłata kwoty odroczenia odbywa się poprzez wniesienie gotówki do kasy podmiotu gospodarowania lub poprzez bezgotówkowe przekazanie środków przez placówki bankowe.

Na podstawie pisemnego wniosku kupującego rozliczenie za nabyte przez niego na raty towary mogą być prowadzone przez przedsiębiorstwo (instytucję, organizację) w której pracuje (uczy się) kupujący, poprzez potrącanie z jego wynagrodzenia (stypendium) kwoty kolejnych płatności i % za przekazany kredyt w terminach i w wysokości przewidzianej w umowie.

18.Za nieterminowe wniesienie kolejnych rat za nabyte na raty towary od kupującego dokonującego wpłat poprzez wniesienie gotówki do kasy podmiotu gospodarowania lub poprzez bezgotówkowe przekazanie poprzez placówki bankowe lub od przedsiębiorstw (instytucji, organizacji) ich zatrudniających , na rzecz podmiotu gospodarowania pobierane są % w wysokości określonej w umowie.

W przypadku, gdy kupujący nie dokonał w terminie określonym w umowie kolejnej wpłaty za  sprzedany na raty towar, sprzedający posiada prawo żądania zwrotu sprzedanego towaru

19.Podmiot gospodarowania powinien umieścić w widocznym i dostępnym miejscu wykaz towarów sprzedawanych na raty, informację o ogólnych warunkach zawierania, wykonywania i rozwiązywania umowy, wysokości % pobieranych na rzecz podmiotu gospodarowania, zasady wymiany towarów złej jakości, inną informację dotyczącą sprzedaży na raty.

20.Podmiot gospodarowania prowadzi ewidencję księgową i sporządza sprawozdania ze sprzedaży towarów na raty wg określonych zasad.

 



Powrót Wszystkie Aktualności