Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 3.1.1 pkt.3.1 art. 3 Ustawy Ukrainy „ Nr 168 /97 – BP z dnia 03.04.1997 „ O podatku VAT” (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami) przedmiotem opodatkowania VAT są operacje płatników podatków dostaw towarów i usług , których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium celnym Ukrainy.
Za dostawę towarów rozumie się dowolne operacje, które dokonuje się na podstawie umów kupna – sprzedaży, barteru, dostaw i innych umów cywilnoprawnych przewidujących przekazanie praw własności na takie towary za rekompensatę niezależnie od terminu ich przekazania , także operacje bezpłatnej dostawy towarów (wyników prac). ( pkt.1.4 art.1 Ustawy Nr 168).
W przypadku, gdy zapłata za dzierżawę dokonywane jest w inny sposób niż pieniężna, a towarem ( usługami), to zaznaczona operacja uznawana jest za barter. W szczególności, zgodnie z regulacjami Ustawy 168 za barter ( wymianę towarową) rozumie się w znaczeniu przewidzianym w pkt.1.19 art.1 Ustawy Nr 334/94 z dnia 28.12.1994 „ O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami) jako operację gospodarczą przewidującą przeprowadzenie rozliczeń za towary ( prace, usługi) w dowolnej formie innej niż pieniężna, w tym pokrycie wzajemnych rozliczeń, w wyniku których nie przewiduje się zaliczenie środków na rachunki sprzedającego w celu rekompensaty wartości takich towarów ( prac, usług).
Jednakże, operacja przekazania towarów za opłatę dzierżawną stanowi przedmiot opodatkowania VAT i podlega opodatkowaniu wg zasad ogólnych wg stawki 20% podstawy opodatkowania
.
Zgodnie z pkt.4.1 art.4 Ustawy 168 podstawą opodatkowania operacji dostaw towarów ( usług) określa się na podstawie umownej ( kontraktowej) wartości uznanej wg cen umownych , lecz nie niżej niż cena zwyczajna z uwzględnieniem akcyzy, cła wwozowego, innych powszechnych podatków i opłat (obowiązkowych płatności) , zgodnie z prawem Ukrainy w sprawach opodatkowania (poza VAT, a także opłatą na ubezpieczenie społeczne za usługi łączności zaliczanych do cen towarów ( usług).
Do składników umownej (kontraktowej) wartości zalicza się dowolne koszty, wartość aktywów niematerialnych i materialnych przekazywanych płatnikowi podatków bezpośrednio przez kupującego lub poprzez dowolnie inną osobę trzecią w związku rekompensatą wartości towarów usług.
W przypadku, gdy cena zwyczajna na towary ( usługi) jest wyższa od ceny umownej na takie towary ( usługi) więcej niż 20%, podstawę opodatkowania operacji dostaw takich towarów ( usług) określa się wg cen zwyczajnych.
![]() |
![]() |