20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Szczegóły opodatkowania VAT (11-02-2013)


Szczegóły opodatkowania VAT działalności gospodarczej prowadzonej przez nierezydentów

W ppkt.14.1.122 pkt. 14.1 art.14 Kodeksu Podatkowego Ukrainy przewidziano, że za nierezydentów uważa się:

a) zagraniczne firmy, organizacje utworzone zgodnie z prawem innych państw, ich zarejestrowane zgodnie z prawem Ukrainy (akredytowane lub zalegalizowane) filie, przedstawicielstwa oraz inne odrębne jednostki z siedzibą na terytorium Ukrainy;

b) przedstawicielstwa zagraniczne, placówki konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa obcych państw i organizacji międzynarodowych na Ukrainie;

c) osoby fizyczne nie będące rezydentami Ukrainy.

Na terytorium Ukrainy nierezydenci mogą prowadzić działalność gospodarczą poprzez własne stałe przedstawicielstwa.

Za stałe przedstawicielstwo uważa się miejsce działalności poprzez w całości lub w części prowadzona jest działalność nierezydenta na Ukrainie, w szczególności magazyn (skład) lub pomieszczenie wykorzystywane do dostaw towarów (ppkt.14.1.193 pkt.14.1 art.14 Kodeksu).

Przedstawicielstwo, otwarte przez nierezydenta na terytorium Ukrainy posiada uprawnienia do działania w imieniu wyłącznie takiego nierezydenta, co skutkuje powstaniem u takiego nierezydenta praw i obowiązków cywilnych (zawierania umów (kontraktów) w imieniu takiego nierezydenta).

W ppkt.14.1.139 pkt.14.1 art.14 Kodeksu przewidziano, że przedstawicielstwo nierezydenta, które nie posiada statusu osoby prawnej, może być osobą do celów Rozdziału V Kodeksu.

Jednocześnie, przedstawicielstwo nierezydenta, które nie posiada statusu osoby prawnej, może być zarejestrowane w charakterze płatnika podatku VAT, a w razie spełnienia warunku przewidzianego w pkt.181.1 art.181 Kodeksu, podlega obowiązkowej rejestracji.

W przypadku zarejestrowania przedstawicielstwa nierezydenta w charakterze płatnika VAT, to przedstawicielstwo obowiązują regulacje Kodeksu Podatkowego przewidziane dla płatników podatku VAT.

W przypadku, gdy nierezydent prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Ukrainy bez otwarcia stałego przedstawicielstwa, to ewidencja operacji prowadzonych z takim nierezydentem zawiera szereg szczegółów.

Po pierwsze, operacją związaną z dostawą towarów takich nierezydentów może być wyłącznie wwóz towarów na terytorium celne Ukrainy przez kupującego (rezydenta), u którego powstaje zobowiązanie podatkowe przy składaniu deklaracji celnej do odprawy celnej takich towarów.

Przy czym, wcześniejsza zapłata wartości importowanych towarów nie zmienia kwoty podatku, zaliczanej do kredytu podatkowego płatnika podatku.

Po drugie, w razie dostaw usług przez takiego nierezydenta w przypadku, gdy miejsce dostaw usług położone jest na terytorium celnym Ukrainy osobą odpowiedzialną za naliczenie i zapłatę podatku do budżetu jest otrzymujący usługi (pkt.180.2 art.180 Kodeksu).  

Należy podkreślić, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT operacje związane ze świadczeniem usług przez nierezydenta pod warunkiem, że miejsce dostaw takich usług zgodnie z pkt. 186.2, 186.3 art.186 Kodeksu położone jest poza granicami terytorium celnego Ukrainy oraz operacje takie potwierdzone są odpowiednimi dokumentami ( umowa, akt wykonania prac itp.)

Szczegóły opodatkowania operacji związanych z dostawą usług przez nierezydenta na terytorium celnym Ukrainy

Dniem powstania zobowiązań podatkowych z tytułu operacji dostaw usług przez nierezydentów, których miejscem świadczenia jest terytorium celne Ukrainy, jest dzień spisania środków z rachunku bankowego płatnika podatku jako zapłata za usługi lub dzień sporządzenia dokumentu potwierdzającego fakt dostawy usług przez nierezydenta, w zależności od tego, która z czynności nastąpiła wcześniej (pkt.187.8 art.187 Kodeksu).

Dla usług, dostarczanych przez nierezydentów na terytorium Ukrainy, podstawą opodatkowania jest umowna (kontraktowa) wartość takich usług z uwzględnieniem podatków i opłat, poza podatkiem VAT włączanym zgodnie z prawem do ceny dostaw.

Określona wartość przeliczana jest w krajową walutę wg kursu wymiany Narodowego Banku Ukrainy na dzień powstania zobowiązań podatkowych.

W razie otrzymania usług od nierezydenów bez ich zapłaty, podstawę opodatkowania określa się w oparciu o ceny zwyczajne na takie usługi bez uwzględnienia podatku (pkt. 190.2 art.190 Kodeksu).

Dla operacji dostaw usług przez nierezydenta na terytorium celnym Ukrainy dniem powstania prawa do zaliczenia kwot podatku do kredytu podatkowego jest dzień zapłaty (naliczenia) podatku z tytułu zobowiązań podatkowych, które zostały włączone przez otrzymującego takie usługi do deklaracji podatkowej z podatku VAT poprzedniego okresu ( pkt.198.2 art.198 Kodeksu).

Zasady opodatkowania usług, dostarczanych przez nierezydentów na terytorium celnym Ukrainy określa art.208 Kodeksu.

W przypadku, gdy otrzymujący zarejestrowany jest w charakterze płatnika podatku, suma naliczonego podatku włączana jest do składników zobowiązań podatkowych deklaracji za odpowiedni okres sprawozdawczy (podatkowy).

Przy czym, otrzymujący usługi wg zasad określonych w art.201 Kodeksu, sporządza specyfikację podatkową ( tzw. nakładną) z zaznaczeniem sumy naliczonego przez niego podatku, która stanowi podstawę do zaliczenia sumy podatku do kredytu podatkowego następnego okresu sprawozdawczego.

Specyfikacja podatkowa (nakładnaja) sporządzana jest w jednym egz. i pozostaje u otrzymującego usługi -płatnika podatku oraz niezależnie od sumy podatku VAT, wskazanej w takiej specyfikacji podatkowej nie podlega rejestracji w Jedynym Rejestrze Specyfikacji Podatkowych.

Zgodnie z Zasadami sporządzania i składania sprawozdań podatkowych z podatku VAT, zatwierdzonych nakazem Ministerstwa Finansów Ukrainy Nr 1492, z dnia 25.11.11 "O zatwierdzeniu wzorów i Zasad sporządzania i składania sprawozdawczości podatkowej z podatku VAT", zarejestrowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy 20 grudnia 2011 , Nr 1490/20228 (dalej nakaz Nr 1492), wielkość usług otrzymanych od nierezydenta na terytorium celnym Ukrainy, wskazywana jest w poz.7 rozdział I deklaracji za odpowiedni okres sprawozdawczy ( podatkowy). A w deklaracji za kolejny okres sprawozdawczy - w poz. 12.4 rozdział II deklaracji.  

W przypadku, gdy otrzymujący usługi nie jest zarejestrowany jako płatnik podatku, to takiego otrzymującego usługi porównuje się do płatnika podatku w celu zastosowania zasad rozdziału V Kodeksu dotyczących zapłaty podatku, ściągnięcia długu podatkowego oraz pociągnięcia do odpowiedzialności za naruszenie w obszarze opodatkowania.

Osoby takie, składają do organu służby podatkowej Rozliczenie zobowiązań podatkowych, naliczonych przez otrzymującego usługi, niezarejestrowanych jako płatnik VAT, dostarczanych przez nierezydentów, w tym również przez ich stałe przedstawicielstwa, nierejestrowane jako płatnicy podatków na terytorium celnym Ukrainy (dalej - Rozliczenie), którego wzór zatwierdza nakaz Nr 1492.

Rozliczenie składane jest przez otrzymującego usługi wyłącznie za ten okres sprawozdawczy (podatkowy) (miesiąc kalendarzowy), w którym otrzymano takie usługi.

Rozliczenie otrzymujący usługi, składa w terminie 20 dni kalendarzowych, następujących po ostatnim dniu miesiąca sprawozdawczego (podatkowego), w którym takie usługi otrzymano oraz uiszcza do budżetu sumę VAT wskazaną w Rozliczeniu, w terminie 10 dni kalendarzowych następujących po terminie jego złożenia.

Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy



Powrót Wszystkie Aktualności