Przy eksporcie wpływy rezydentów w walucie obcej zaliczane są na ich rachunkach dewizowych w upoważnionych bankach.
W razie eksportu robót (usług) , praw własności intelektualnej z chwilą podpisania aktu lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie robót (usług), eksport praw własności intelektualnej.
Przekroczenie wskazanego terminu wymaga uzyskania opinii/zezwolenia centralnego organu władzy wykonawczej realizującego państwową politykę w obszarze rozwoju gospodarczego.
Opinia wymagana jest również przy imporcie przez rezydentów realizowanego na warunkach odroczonych dostaw, w przypadku, gdy takie odroczenie przewyższa 180 dni kalendarzowych od momentu dokonania wpłaty zaliczki lub wystawienia weksla na rzecz dostawcy importowanej produkcji (robót, usług).
Powyższe regulacje zawarte są w art.1 Ustawy Ukrainy Nr 185/94-BP z dnia 23 września 1994 roku „ O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej” (wraz ze zmianami i uzupełnieniami).
Jednocześnie Narodowy Bank Ukrainy posiada prawo wprowadzenia innych terminów rozliczeń niż wskazanych w Ustawie.
Postanowieniem Narodowego Banku Ukrainy przewidziano, że rozliczenia przy eksporcie, imporcie towarów przewidziane w Ustawie Nr 185 dokonywane są w terminie nieprzekraczającym 90 dni kalendarzowych.
Zaznaczone zmiany zostały wprowadzone Ustawą Ukrainy z dnia 6 listopada 2012 roku, Nr 5480-VI „ O wniesieniu zmian do wybranych aktów prawnych Ukrainy dotyczących rozszerzenia instrumentów wpływu na rynek pieniężno- kredytowy” oraz Postanowieniem Zarządu Narodowego Banku Ukrainy z dnia 12 maja 2014 roku, Nr 270 „ O zmianie terminów rozliczeń za import i eksport towarów i wprowadzeniu obowiązku sprzedaży wpływów w walucie obcej” obowiązującym od 20 maja 2014 roku do 20 sierpnia 2014 roku.
![]() |
![]() |