20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Umowa o pracę podlega (22-01-2015)


Umowa o pracę podlega rejestracji przez Państwową Służbę Fiskalną

Nowości w prawie pracy obowiązują od 1 stycznia 2015 roku

Wyjaśnia Państwowa Służba Fiskalna

W prawie pracy przyjęto zmiany: pracownik może być dopuszczony do pracy wyłącznie po zawarciu umowy o pracę, sporządzonej na podstawie nakazu, bądź rozporządzenia wydanego przez pracodawcę.

Przy czym, pracodawca powinien powiadomić organ państwowej służby fiskalnej (inspekcję podatkową) o przyjęciu pracownika do pracy.

Obowiązek informowania służby fiskalnej wprowadzono Ustawą Ukrainy Nr 77, z dnia 28 grudnia 2014 roku „O wniesieniu zmian do wybranych aktów Ukrainy dotyczących reform w państwowym funduszu ubezpieczeń społecznych i legalizacji funduszu wynagrodzeń”, które wniesiono również do Kodeksu Ustaw do Pracy. Zmiany obowiązują od 1 stycznia 2015 roku.

Jednocześnie Ustawa wyłącza regulację zgodnie z którą umowa między pracownikami i osobą fizyczną – pracodawcą  podlega rejestracji państwowej.

Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy informuje, że wyjaśnienia dotyczące stosowania powyższych zmian zostaną przekazane po ich opracowaniu i zatwierdzeniu przez Gabinet Ministrów Ukrainy zasad powiadamiania przez pracodawcę centralnego organu władzy wykonawczej ds., zabezpieczenia tworzenia i realizacji państwowej polityki w obszarze składek na powszechne ubezpieczenie społeczne. 

W art. 265 Kodeksu Ustaw o Pracy zostały wprowadzone nowe kary za naruszenie prawa pracy  niezależnie od kar administracyjnych.

Za dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy o pracę (kontraktu) , zatrudnienie pracownika na niepełny etat w przypadku, gdy faktycznie pracuje  na pełnym etacie  lub w przypadku wypłaty wynagrodzenia i wniesienia składki, podatku , pracodawca otrzyma karę w wysokości 30 minimum wynagrodzenia w obowiązującego na dzień wykrycia naruszenia ( na dzień dzisiejszy kara wynosi 36 540 hrywien) za każdego pracownika.

W przypadku naruszenia terminów wypłat , bądź innych wypłat przewidzianych prawem pracy, powyżej miesiąca lub wypłaty wynagrodzenia  częściowo , pracodawca zapłaci karę w wysokości 3 minimum wynagrodzenia  na dzień wykrycia naruszenia ( na dzień dzisiejszy 3654 hrywien).

W przypadku, gdy pracodawca nie zachowuje minimum państwowych gwarancji w wypłacie wynagrodzeń, podlega karze w wysokości 10 minimum wynagrodzenia ( na dzień dzisiejszy 12 180 hrywien) za każdego pracownika.

Wszystkie inne naruszenia prawa pracy podlegają karze w wysokości jednego minimum wynagrodzenia ( na dzień dzisiejszy 1218 hrywien).

Poza tym, wniesiono zmiany do Kodeksu  Wykroczeń Administracyjnych.

Art. 41 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych przewiduje odpowiedzialność osób funkcyjnych ( prawnych i fizycznych – przedsiębiorców) zatrudniających pracowników.

W przypadku naruszenia regulacji prawa pracy, powyższe osoby otrzymają karę w wysokości od 500 do 1000  minimum wynagrodzenia ( na dzień dzisiejszy od 8500 do 17 000 hrywien).

Każde kolejne naruszenie w przeciągu roku podlega karze od 1000 – 2000 minimum wynagrodzenia ( na dzień dzisiejszy od 17 000 do 34 000 hrywien).



Powrót Wszystkie Aktualności