20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Uproszczone procedury rejestracji podmiotów prawnych (31-08-2011)


Uproszczone procedury rejestracji podmiotów prawnych

czyli modelowe statuty obowiązują !

Czy wprowadzenie możliwości rejestracji podmiotów prawnych na podstawie tzw. modelowych statutów faktycznie upraszcza i zmniejsza koszty rejestracji?

Zgodnie z obowiązującym prawem, dokumentem założycielskim przy spółkach gospodarczych jest statut.

Spółki prowadzą działalność w oparciu o dokumenty założycielskie czyli statut.

Spory wynikające między udziałowcami, organami wykonawczymi (dyrektorem, dyrekcją) i in. , w 99% powstają w związku z absurdalnymi zapisami zawartymi w statutach np. udziałowiec nie posiada prawa nadużywania własnych praw lub za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków wobec spółki udziałowiec może być wyłączony ze spółki, przy czym wyłączany udziałowiec nie posiada prawa głosu.

Żaden przepis nie zawiera wyjaśnienia co należy rozumieć za nienależyte wykonywanie obowiązków ! Czy brak zgody na kolejne podwyższenie wysokości kapitału statutowego można uznać za nienależyte wykonywanie obowiązków ?

Spory między udziałowcami,  przejęcia spółek, wyłączenie ze spółki to zjawisko powszechne nawet wówczas , gdy spółkę zakłada dwóch udziałowców.

Można jedynie próbować znaleźć odpowiedź na proste pytanie np. co się stanie , gdy spółkę zakłada osoba nieznająca prawa ukraińskiego na podstawie modelowego statutu ze 100 udziałowcami!  Czy taka spółka może prowadzić bezpiecznie działalność i bez sporów sądowych? Wątpię!

Z dniem 27 sierpnia 2011 roku weszła w życie Ustawa Ukrainy Nr 3262-VI, z dnia 21.04.2011 „O wniesieniu zmian do wybranych aktów prawnych Ukrainy dotyczących wprowadzenia zasad państwowej rejestracji osób prawnych na podstawie wzorcowego statutu”

Ustawa wnosi zmiany do Kodeksu Cywilnego i Gospodarczego Ukrainy, w ustawach Ukrainy „O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych – przedsiębiorców”, „O spółkach gospodarczych”, „O spółkach akcyjnych” zezwalające tworzenie osób prawnych na podstawie modelowego statutu.

Kodeks Gospodarczy uzupełniono o zapis– „podmiot gospodarowania może być utworzony oraz prowadzić działalność na podstawie modelowego statutu, zatwierdzonego przez Gabinet Ministrów Ukrainy, który po jego zatwierdzeniu przez uczestników staje się dokumentem założycielskim”.

W przypadku, gdy podmiot gospodarowania tworzony jest oraz prowadzi  działalność  na podstawie modelowego statutu, w uchwale o jego założeniu podpisanej przez wszystkich założycieli, zaznacza się nazwę, cel oraz przedmiot działalności gospodarczej, a także informację o prowadzeniu działalności na podstawie statutu.

W Kodeksie Cywilnym Ukrainy przewidziano, że osoba prawna prawa prywatnego może być utworzona i prowadzić działalność na podstawie modelowego statutu, zatwierdzonego przez Gabinet Ministrów Ukrainy, który po jego zatwierdzeniu przez uczestników jest dokumentem założycielskim.

Założyciele (uczestnicy) osoby prawnej, utworzonej na podstawie wzorcowego statutu w trybie określonym prawem mogą zatwierdzić statut będący dokumentem założycielskim oraz prowadzić działalność na jego podstawie.

W Ustawie Ukrainy „O państwowej rejestracji osób prawnych i osób fizycznych – przedsiębiorców” przewidziano, że „wzorcowy statut – to typowy dokument założycielski, zatwierdzony przez Gabinet Ministrów Ukrainy, wykorzystywany w celu tworzenia i prowadzenia działalności przez osobę prawną odpowiedniej formy organizacyjno-prawnej, zawierający określone prawem zasady regulujące status prawny, prawa, obowiązki oraz stosunki związane z tworzeniem, zarządzaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej przez odpowiednie osoby prawne”.

Zmiany przewidują, że w przypadku, gdy osoba prawna, której założyciele (uczestnicy) przyjęli statut, podjęli uchwałę o kontynuacji działalności na podstawie modelowego statutu, to taka osoba prawna składa do państwowego rejestratora podjętą uchwałę, kartę rejestracyjną potwierdzającą dane o osobie prawnej z odpowiednią adnotacją oraz egz. oryginału statutu, w celu postawienia stempla z informacją o tym, że osoba prawna od określonego dnia prowadzi działalność na podstawie modelowego statutu.

Rejestrator państwowy odpowiednią adnotację wpisuje na egz. oryginału statutu osoby prawnej pozostającego w aktach rejestracyjnych .



Powrót Wszystkie Aktualności