20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Uwaga spółki akcyjne (23-12-2010)


Najwyższa Rada Ukrainy przyjęła ustawę „O wniesieniu zmian do Ustawy „O spółkach akcyjnych” (dotyczy udoskonalenia mechanizmów działalności spółek akcyjnych)

 

 

 

Ustawa wnosi szereg zmian do obowiązującej ustawy, skierowanych na udoskonalenia jej regulacji dotyczących tworzenia spółki akcyjnej, zasad przeprowadzania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, tworzenia rady nadzorczej itp.

Zmieniają się zasady sprzedaży akcji spółek akcyjnych w części włączenia prawa pierwszeństwa do nabycia akcji.

Przewidziane są zmiany dotyczące tworzenia kapitału rezerwowego w spółkach różnych typów (dotyczy praw i obowiązku tworzenia kapitału rezerwowego, a także zasad jego wykorzystania);

- uściślone zostały zasady wypłat dywidend ( dotyczy wypłat dywidend w zależności od typu akcji) i regulacji dotyczących spraw przygotowania i przeprowadzania walnego zgromadzenia (zasad zawiadamiania, składania propozycji, rejestracji akcjonariuszy), a także wydzielenia i zawieszania spółki itp.

Ustawę uzupełniono o nowy art. dotyczący zasad wykupu akcji spółki akcyjnej przez akcjonariusza właściciela 95% akcji spółki.

Art. przewiduje m.in. -  osoba (osoby działające wspólnie) posiadająca na własność 95% akcji spółki, posiada prawo żądania od wszystkich akcjonariuszy sprzedaży posiadanych prostych akcji spółki.

Akcjonariusze zobowiązani są do sprzedaży przysługujących im akcji temu akcjonariuszowi.

Osoba ( osoby działające wspólnie) posiadająca 95% akcji spółki przesyła do spółki publiczne bezwarunkowe żądanie dla wszystkich akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji spółki o nabyciu akcji i powiadamia o tym Państwową Komisje ds. Papierów Wartościowych i Rynku funduszy, a także każdą giełdę funduszy w której spółka przeszła procedurę listingu.

Spółka powinna przesłać wymienione pisemne żądanie do każdego akcjonariusza zgodnie z listą akcjonariuszy w  terminie 10 dni kalendarzowych od dnia otrzymania odpowiednich dokumentów od osoby ( osób działających wspólnie)posiadającej 95% akcji spółki.

Żądanie przesyła się również do przechowującego (przechowujących) , gdzie został otwarty rachunek w papierach wartościowych osoby (osób działających wspólnie) właściciela 95% akcji spółki.

Zgodnie z ustawą, cena nabycia akcji nie może być niższa niż średnia cena rynkowa na giełdzie funduszy w której akcje spółki znajdują się w obrocie.

W przypadku braku akcji spółki w obrocie na giełdzie funduszy, cena nabycia akcji nie może być niższa niż cena określona przez niezależnego rzeczoznawcę.

Wartość usług niezależnego rzeczoznawcy pokrywana jest przez osobę (osoby działające wspólnie) właściciela 95% akcji spółki.

Osoba (osoby działające wspólnie) właściciel 95% akcji spółki po przesłaniu spółce żądania o nabyciu prostych akcji zobowiązana jest do nabycia prostych akcji od wszystkich  innych akcjonariuszy spółki.

Inni akcjonariusze spółki zobowiązani są do podjęcia wszystkich wymaganych czynności do sprzedaży przysługujących im akcji osobie (osobom działającym wspólnie) będącej właścicielem 95% akcji spółki.

Ustawa zawiera regulacje o kapitale rezerwowym spółki akcyjnej.

Kapitał rezerwowy tworzony jest w wysokości nie niższej niż 15% kapitału statutowego spółki z corocznych odpisów z czystego zysku spółki lub z niepodzielonego zysku.

Do czasu osiągnięcia określonej w statucie wysokości kapitału rezerwowego wysokość corocznych odliczeń nie może być niższa niż 5% kwoty czystego zysku spółki za rok.

Kapitał rezerwowy tworzony jest na pokrycie strat spółki, a także na wypłatę dywidend za uprzywilejowane akcje.

Przepisy mogą dodatkowo przewidywać inne cele wykorzystywania kapitału rezerwowego.

Projekt zarejestrowano Nr 6216.

 

 

 

 



Powrót Wszystkie Aktualności