20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



W 2009 roku firma budowlana przyjęła do pracy cudzoziemców – bez ukraińskiego obywatelstwa. (14-12-2009)


W 2009 roku firma budowlana przyjęła do pracy cudzoziemców – bez ukraińskiego obywatelstwa. Czy Ci cudzoziemcy powinni potwierdzać swój status rezydenta corocznie?

Odpowiedź: Zgodnie z Ustawą Ukrainy Nr 889 „O podatku dochodowym osób fizycznych” z dnia 22.05.2003 r. (wraz ze zmianami i uzupełnieniami, dalej – Ustawa) osoba fizyczna–nierezydent – to osoba fizyczna, która nie jest rezydentem na Ukrainie (ppkt. 1.20.2. pkt. 1.20 art. 1).

Zgodnie z pkt. 1.1 i 1.3 „f” art. 1 Ustawy wynagrodzenie – to dochód, uzyskany od pracodawcy (wypłacony, nadany) przez płatnika podatku za wykonaną pracę na terytorium Ukrainy. Również w rozumieniu niniejszej Ustawy za „wynagrodzenie” uważane są też inne premie i rekompensaty lub inne wypłaty oraz wynagrodzenia, które są wypłacane (nadawane) płatnikowi podatków w związku z stosunkami pracy zgodnie z Ustawą.

Zgodnie z art. 8 Kodeksu „Ustaw o pracy” Ukrainy stosunki pracy cudzoziemców, którzy pracują w przedsiębiorstwach, instytucjach, organizacjach na Ukrainie są regulowane prawem państwa na terenie którego są zatrudnieni, i międzynarodowymi umowami Ukrainy.

Zgodnie z Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 2028 „O zatwierdzeniu Zasad sporządzania cudzoziemcom i osobom bez obywatelstwa zezwolenia na pracę na Ukrainie” z dnia 01.11.99 r. przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje oraz zagraniczne podmioty działalności gospodarczej działające na terytorium Ukrainy (pracodawcy) mogą wykorzystywać pracę cudzoziemców tylko pod warunkiem posiadania zezwoleń na ich zatrudnienie jeśli inaczej nie przewidziano umowami międzynarodowymi Ukrainy. Sporządzenie cudzoziemcom oraz osobom bez obywatelstwa zezwolenia na zatrudnienie na Ukrainie wykonuje się zgodnie z Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 2028 „O zatwierdzeniu Zasad sporządzenia cudzoziemcom oraz osobom bez obywatelstwa zezwolenia na pracę na Ukrainie” z dnia 01.11.99 r.

Zgodnie z Nakazem Państwowej Administracji Podatkowej Nr 581 z dnia 05.10.04, dla zabezpieczenia wykonania przepisów Ustawy uporządkowano działalność pracodawców dotyczącą zatrudnienia cudzoziemców oraz osób bez obywatelstwa, i zatwierdzono formy Wniosku osoby fizycznej – cudzoziemca o samodzielne wyznaczenie statusu rezydenta oraz Zawiadomienia pracodawcy o samodzielnym wyznaczeniu statusu rezydenta przez osobę fizyczną – cudzoziemca.

Po otrzymaniu przez pracodawcę zawiadomienia od organu podatkowego, określonego Nakazem Państwowej Administracji Podatkowej Ukrainy Nr 581, cudzoziemiec nabywa statusu rezydenta podatkowego Ukrainy i dochody uzyskane od pracodawcy za wykonanie pracy (wynagrodzenie) są opodatkowane w ogólnym trybie, określonym Ustawą wg stawki pkt 7.1 art. 7 Ustawy.

Tak jak wyznaczenie statusu rezydenta dla cudzoziemca jest dokonywane na okres sprawozdawczego roku podatkowego (kalendarzowego), to zawiadomienie pracodawcy przez organ podatkowy o samodzielnym wyznaczeniu przez cudzoziemca lub osobę bez obywatelstwa statusu rezydenta podatkowego na Ukrainie jest aktualne w okresie roku podatkowego (kalendarzowego), to znaczy, że cudzoziemcy powinni dokonywać potwierdzenia swego statusu rezydenta corocznie.

 

Państwowa Administracja Podatkowa miasta Kijów



Powrót Wszystkie Aktualności