20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



W jaki sposób zaksięgować (19-02-2011)


W jaki sposób należy zaksięgować transakcję wniesienia wkładu do kapitału statutowego spółki?

Z dniem 1 kwietnia 2011 zgodnie z art.14 Kodeksu Podatkowego Nr 2755-VI, z dnia 2 grudnia 2010 za inwestycję finansową uważa się transakcje gospodarcze przewidujące nabycie praw korporacyjnych, papierów wartościowych, derywatywów i/lub innych instrumentów finansowych.

Do inwestycji finansowych zalicza się m. in inwestycje bezpośrednie.

Za inwestycje bezpośrednie uważa się transakcje gospodarcze przewidujące wniesienie środków lub majątku w zamian za prawa korporacyjne emitowane przez osobę prawną przy ich rozmieszczeniu przez taką osobę.

Do celów rozdziału III Kodeksu Podatkowego art.146 transakcje wniesienia podstawowych zasobów oraz niematerialnych aktywów do funduszu statutowego innej osoby porównuje się do sprzedaży lub innego przekazania takich zasobów oraz aktywów niematerialnych.

W pkt. 146.13 art.146 Kodeksu przewidziano zasady księgowania transakcji z tytułu sprzedaży podstawowych zasobów oraz aktywów niematerialnych.

I tak, kwota przewyższająca dochody ze sprzedaży lub innego przekazania nad bilansową wartością poszczególnych przedmiotów zasobów podstawowych oraz aktywów niematerialnych wlicza się do dochodów płatnika podatku, a kwota nadwyżki wartości bilansowej nad dochodami ze sprzedaży lub innego przekazania zalicza się do kosztów płatnika podatku.  

Kwota nadwyżki dochodów ze sprzedaży lub innego przekazania nad pierwotną wartością nabycia nieprodukcyjnych podstawowych zasobów oraz kosztów na remont związany z zachowaniem przedmiotu stanu roboczego. zalicza się do dochodów płatnika podatku, a kwota nadwyżki pierwotnej wartości nad dochodami ze sprzedaży lub innego przekazania zaliczana jest do kosztów płatnika podatku.

Kwota nadwyżki dochodów ze sprzedaży lub innego przekazania bezpłatnie otrzymanych zasobów lub aktywów niematerialnych nad wartością takich podstawowych zasobów lub aktywów niematerialnych włączona do składników dochodów w związku z otrzymaniem, zaliczana jest do dochodów płatnika podatku, a kwota nadwyżki wartości włączonej do składników dochodów w związku z bezpłatnym otrzymaniem nad dochodami z takiej sprzedaży lub innego przekazania zalicza się do kosztów płatnika podatku.

W pkt. 146.14 art. 146 Kodeksu Podatkowego przewidziano, że dochód ze sprzedaży lub innego przekazania przedmiotu podstawowych środków (zasobów) lub aktywów niematerialnych do celów niniejszego art. określa się na podstawie umowy sprzedaży lub innego przekazania przedmiotu zasobów podstawowych oraz aktywów niematerialnych, lecz nie niższej niż cena zwyczajna takiego przedmiotu (aktywu).

Dochody określone w art. 146 Kodeksu Podatkowego  jako " dochody inne" zaliczane są do dochodów zaliczanych przy obliczaniu przedmiotu opodatkowania ( ppkt.135.5.11 pkt.135.5 oraz pkt.135.1 art. 135 KPU).

Dniem otrzymania innych dochodów jest dzień ich powstania zgodnie z regulacjami (standardami) ewidencji księgowej w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w rozdziale III Kodeksu Podatkowego Ukrainy.(pkt. 137.16 art.137 KPU).

Koszty przewidziane w art. 146 KPU, nie zaliczone do wartości ogółem sprzedanych towarów, wykonanych prac, świadczonych usług jako " inne koszty" zalicza się do kosztów zaliczonych przy obliczaniu przedmiotu opodatkowania (ppkt. 138.12.1 pkt. 138.12 oraz pkt. 138.1 art.138 KPU).

Zgodnie z pkt. 138.5 art.138 KPU inne koszty uważa się za kosztami takiego okresu sprawozdawczego w którym zostały poniesione.



Powrót Wszystkie Aktualności