20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



W jakich przypadkach (06-08-2013)


W jakich przypadkach cała zarząd może trafić za kratki?

W jakich przypadkach zarząd przedsiębiorstwa (rada dyrektorów) uważany jest za odpowiedzialną osobą funkcyjną?

Kto może zgodnie z prawem administracyjnym, bądź karnym być pociągnięty do odpowiedzialności?

W dowolnym przedsiębiorstwie (bez względu na formę organizacyjno - prawną) organem zarządu jest dyrektor, dyrekcja, rada dyrektorów lub zarząd. W przypadku wieloosobowego zarządu na czele powoływany jest przewodniczący rady, prezes.

W jaki sposób wskazać osobę odpowiedzialną w przypadku zarządu wieloosobowego?

Ministerstwo Dochodów i Opłat Ukrainy w piśmie Nr 4730/5/99-99-15-01-05-16, z dnia 03.06.2013 zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z art.364 Kodeksu Karnego Ukrainy za osobę funkcyjną uważa się osoby, które zajmują w instytucjach, bądź organizacjach stale lub czasowo stanowiska związane z wykonywaniem zadań organizacyjno - dyspozycyjnych, bądź administracyjno - gospodarczych.

Określenie osoby na stanowisku w organach zarządu spółki zawiera art.23 Ustawy Ukrainy O spółkach gospodarczych, a mianowicie za osoby funkcyjne organów zarządu spółki uważa się prezesa (przewodniczącego) oraz członków organów wykonawczych.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń Administracyjnych Ukrainy do osób funkcyjnych, co do zasady zalicza się pracowników posiadających prawo podejmowania w granicach posiadanych kompetencji czynności dyspozycyjnych posiadających skutki prawne np. wydawania poleceń, dysponowania kredytami, przyjmowania i zwalniania pracowników, przyznawania nagród i stosowania kar dyscyplinarnych.

Ministerstwo Dochodów i Opłat Ukrainy uważa, że gdy zarządem spółki jest rada dyrektorów , bądź zarząd do osób funkcyjnych odpowiadających w oparciu o prawo administracyjne czy karne zalicza się kierowników przedsiębiorstwa (prezesa zarządu, przewodniczącego zarządu, generalnego dyrektora, dyrektora, zastępców dyrektora, głównego księgowego).

Mając na uwadze jak wyżej, protokoły kontroli w przypadku prawa administracyjnego należy sporządzać na cały zarząd wraz z kierującym tj. przewodniczącego (bądź prezesa), a w przypadku spraw karnych na wszystkich zajmujących stanowiska funkcyjne.

Należy więc sprawdzić zapisy zawarte w dokumentach założycielskich. Szczegółowo opisać kompetencje poszczególnych  stanowisk.

Zarówno kompetencje jak pełnomocnictwa zawarte w dokumentach założycielskich posiadają istotne znaczenie i nie należy ich lekceważyć!

W praktyce można spotkać inne sytuacje np. rada dyrektorów podejmuje uchwały w drodze głosowania.

Kto wówczas zostanie uznany za osobę funkcyjną w przypadku pociągnięcia jej do odpowiedzialności administracyjnej lub karnej - wszystkich dyrektorów na czele z przewodniczącym (prezesem)?

W takich przypadkach może zaistnieć sytuacja, gdy kontrakty czy też umowy po głosowaniu podpisuje osoba, która nie jest członkiem rady ( np. kierownik).

Obowiązujące prawo Ukrainy zawiera wiele kolizji prawnych jak widać na wskazanych wyżej definicjach osób funkcyjnych. Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka ponoszenia odpowiedzialności zwłaszcza przez nieznających prawa nierezydentów jest szczegółowy podział kompetencji poszczególnych organów i osób funkcyjnych. Co niestety również nie gwarantuje możliwości pociągnięcia ich do odpowiedzialności administracyjnej czy też karnej na Ukrainie.

Powyższe przykłady jedynie sygnalizują powagę sprawy związanej z działalnością podmiotów prawnych założonych przez inwestorów zagranicznych nieznających prawa ukraińskiego. Ponownie zwracamy uwagę na obowiązek zapoznania się z obowiązującym prawem przez wszystkie osoby wchodzące na rynek ukraiński czy też prowadzących już działalność.

 



Powrót Wszystkie Aktualności