20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



W postępowaniu upadłościowym (22-02-2012)


W postępowaniu upadłościowym wg nowej redakcji Ustawy Ukrainy O odnowieniu płynności finansowej dłużnika lub uznanie go bankruta , zawarte umowy mogą być uznane za nieważne.

Uznanie nieważności czynności prawnych (umów) i sprostowanie czynności majątkowych dłużnika

1. Czynności prawne (umowy) lub czynności majątkowe dłużnika, dokonane po wszczęciu sprawy o upadłość lub w przeciągu roku poprzedzającego wszczęcie sprawy o upadłość, mogą być odpowiednio - uznane za nieważne lub sprostowane przez sąd gospodarczy, w granicach postępowania w sprawie o upadłość, na wniosek kierującego arbitrażowego lub konkursowego wierzyciela z następujących podstaw:

dłużnik dokonał sprzedaży lub nabył majątek wg cen odpowiednio niższych lub wyższych od cen rynkowych pod warunkiem, że chwila przyjęcia zobowiązania lub w związku z nim wykonanie z majątku dłużnika było (stało się) niedostecznie do zaspokojenia roszczeń wierzycieli;

dłużnik zapłacił wierzycielowi lub przyjął majątek na rzecz wykonania roszczeń pieniężnych w dzień, gdy kwota roszczeń wierzycieli u dłużnika przewyższała wartość majątku;

dłużnik przyjął na siebie zobowiązanie zastawu na zabezpieczenie wykonania roszczeń pieniężnych.

2. W razie uznania nieważności czynności prawnych (umów) lub sprostowania czynności majątkowych dłużnika z podstaw przewidzianych w ust.1 niniejszego art., wierzyciel zobowiązany jest do zwrócenia do masy likwidacyjnej majątek, który otrzymał od dłużnika, a w razie braku możliwości zwrotu majątku w naturze - pokrycia jego wartości w jednostkach pieniężnych, wg cen rynkowych obowiązujących na moment dokonania czynności prawnej lub dokonania czynności majątkowej.

3. Wierzyciel z nieważnej czynności prawnej (umowy) lub sprostowanej czynności majątkowej posiada prawo wyboru: pokrycia własnego długu w pierwszej kolejności w procedurze upadłości lub wykonania zobowiązania przez dłużnika w naturze po zawieszeniu postępowania w sprawie o upadłość.

4. W wyniku rozpatrzenia wniosku kierującego arbitrażowego lub wierzyciela konkursowego o uznanie nieważności czynności (umowy) lub sprostowania czynności majątkowych dłużnika, sąd gospodarczy podejmuje uchwałę.



Powrót Wszystkie Aktualności