20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Warunki wwozu (25-04-2013)


Ustawa Nr 2681-III, z dnia 13.09.2001 O opodatkowaniu wwozu (przesyłania) na, odprawy celnej i opodatkowania rzeczy osobistych, środków transportu wwożonych (przesyłanych)  przez osoby fizyczne - utraciła moc prawną.

Powyższe sprawy reguluje nowy Kodeks Celny i Kodeks Podatkowy Ukrainy (art.374)

Warunki wwozu (przesyłania) przez obywateli towarów na obszar celny Ukrainy

1. Towary (poza akcyzowymi), których łączna kwota faktury nie przekracza równowartości 1000 EURO, wwożone przez obywateli na obszar celny Ukrainy w bagażu podręcznym i/lub w bagażu towarzyszącym przez punkty przemieszczania państwowej granicy Ukrainy, otwarte dla ruchu lotniczego i towary (poza akcyzowymi), których łączna kwota faktury nie przekracza równowartości 500 EURO i / lub których łączna waga nie przekracza 50 kg, wwożone przez obywateli na obszar celny Ukrainy w bagażu podręcznym i / lub w bagażu towarzyszącym, przez inne niż otwarte dla ruchu lotniczego, punkty przemieszczania granicy państwowej Ukrainy, nie podlegają pisemnemu deklarowaniu (z wyjątkiem towarów, na które zgodnie z art. 197 niniejszego Kodeksu, wprowadzono ograniczenia w zakresie przemieszczania przez obywateli przez granicę celną Ukrainy i przewidzianych w ust. 2 niniejszego artykułu), oraz nie stanowiących przedmiotu opodatkowania opłatami celnymi.

2. Regulacje ust. 1 niniejszego artykułu stosowane są w przypadku, gdy osoba wwożąca towary na obszar celny Ukrainy wjeżdża na Ukrainę nie częściej niż raz w ciągu jednej doby.

W celu zabezpieczenia przestrzegania niniejszego warunku, funkcjonariusze organów ochrony granicy państwowej, którzy przeprowadzają kontrolę paszportową w punktach przemieszczania granicy państwowej Ukrainy, bezpośrednio w procesie dokonania takiej kontroli, informują osoby funkcyjne organów celnych o obywatelach, wjeżdżających na Ukrainę częściej niż raz w ciągu jednej doby.

W przypadku, gdy towary znajdują się w ilości, nieprzekraczającej ograniczeń przewidzianych w ust. 1 niniejszego artykułu, wwożone na obszar celny Ukrainy przez osobę, która wjeżdża na Ukrainę częściej niż jeden raz w ciągu doby, towary takie podlegają pisemnemu deklarowaniu, wg zasad przewidzianych dla obywateli, ze złożeniem dokumentów wydawanych przez państwowe organy do dokonania kontroli celnej i odprawy celnej takich towarów i podlegają opodatkowaniu cłem wwozowym wg stawki 10% i podatkiem VAT, wg stawki określonej w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.

3. W przypadku, gdy towary przewidziane w ust. 1 niniejszego artykułu, podlegają rejestracji państwowej na obszarze Ukrainy, towary takie podlegają pisemnemu zadeklarowaniu, wg zasad przewidzianych dla obywateli ze złożeniem dokumentów wydawanych przez organy państwowe dla dokonania kontroli i odprawy celnej takich towarów, przy przemieszczaniu (przesyłaniu) ich przez granicę celną Ukrainy przez obywateli oraz zwalniane są z opodatkowania płatnościami celnymi.

 4. Towary, (poza akcyzowymi) wwożone przez obywateli w bagażu podręcznym i/lub w towarzyszącym bagażu, których łączna wartość faktury i/lub ogólna waga przewyższa ograniczenia przewidziane w ust. 1 niniejszego art., lecz ogólna wartość nie przewyższa 10000 EURO, podlegają pisemnemu deklarowaniu, wg zasad przewidzianych dla obywateli, ze złożeniem dokumentów wydawanych przez państwowe organy dla dokonania kontroli i odprawy celnej takich towarów oraz podlegają opodatkowaniu cłem wwozowym wg stawki 10% i podatkiem VAT wg stawki przewidzianej w Kodeksie Podatkowym Ukrainy, w części przekraczającej równowartość 1000 EURO (przy wwozie towarów na obszar celny Ukrainy przez punkty przemieszczania państwowej granicy Ukrainy, otwartych dla połączeń lotniczych) i równowartości 500 EURO lub wartość towarów obliczoną proporcjonalnie do wagi powyżej 50 kg (przy wwozie przez inne punkty przemieszczania państwowej granicy Ukrainy).

Podstawą opodatkowania takich towarów, jest część ich łącznej wartości faktury przekraczającej równowartość 1000 EURO (przy wwozie towarów na obszar celny Ukrainy przez punkty przemieszczania granicy państwowej Ukrainy, otwarte dla ruchu lotniczego) i równowartość 500 EURO lub wartość towarów obliczoną proporcjonalnie do wagi przekraczającej 50 kg (przy wwozie przez inne punkty przemieszczania granicy państwowej Ukrainy).

5. Wartości kulturowe o kodach 9701 10 00 00, 9701 90 00 00, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej wytworzone 50 lub więcej lat temu, niezależnie od ich wartości i sposobu przemieszczania przez granicę celną Ukrainy, podlegają pisemnej deklaracji.

6. Towary (poza akcyzowymi), których łączna kwota faktury nie przekracza równowartości 300 EURO, przemieszczane (przesyłane) na obszar celny Ukrainy na adres jednego odbiorcy w jednej depeszy, od jednego nadawcy w międzynarodowych przesyłkach pocztowych, na adres jednego odbiorcy w ciągu jednej doby w międzynarodowych przesyłkach ekspresowych, a także bagażu bez opieki, podlegają ustnej deklaracji na podstawie dokumentów przewozowych i nie stanowią przedmiotu opodatkowania płatnościami celnymi.

7. Towary (poza akcyzowymi), przemieszczane (przesyłane) w międzynarodowych przesyłkach pocztowych lub międzynarodowych przesyłkach ekspresowych, w bagażu bez opieki, których łączna wartość faktury przekracza równowartość 300 EURO, lecz nie przekracza równowartości 10. 000 EURO, lub przemieszczane (przesyłane) bez zachowania warunków przewidzianych w ust. 5 niniejszego artykułu, podlegają pisemnej deklaracji, wg zasad przewidzianych dla obywateli i opodatkowaniu cłem wwozowym, wg stawki 10 % i podatkiem VAT wg stawki określonej w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.

Podstawą opodatkowania dla takich towarów jest część ich łącznej wartości faktury przekraczającej równowartość 300 EURO.

 8. Towary (poza akcyzowymi), których łączna wartość faktury przekracza równowartość 10. 000 EURO, przesyłanych (przemieszczanych) na obszar celny Ukrainy, w międzynarodowych przesyłkach pocztowych, międzynarodowych przesyłkach ekspresowych, w bagażu podręcznym, w towarzyszącym i bez opieki, a także towary (poza akcyzowymi) niezależnie od ich wartości faktury, przemieszczanych na obszar celny Ukrainy w przesyłkach ładunkowych (towarowych), podlegają deklaracji i odprawie celnej ze złożeniem deklaracji celnej przewidzianej przez prawem Ukrainy dla przedsiębiorstw, a także zezwoleń (licencji), certyfikatów zgodności, bądź świadectw uznania zgodności, w przypadkach przewidzianych prawem Ukrainy dla podmiotów działalności zagranicznej oraz opodatkowaniu cłem wwozowym, wg pełnych stawek Taryfy Celnej Ukrainy i podatkiem VAT, wg stawki przewidzianej w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.

9. Umieszczenie towarów wwiezionych na obszar celny Ukrainy przez obywateli, w reżimie celnym zrzeczenia się na rzecz państwa, bądź zniszczenia lub utylizacji, odbywa się wg zasad wprowadzonych niniejszym Kodeksem.

10. Przy wwozie (przesyłaniu) na obszar celny Ukrainy przez obywateli zwalnia się z opodatkowania z płatności celnych:

1) rzeczy osobiste przewidziane w art. 370 niniejszego Kodeksu;

2) wartości kultury, wg kodu 9701 10 00 00, 9701 90 00 00, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej wytworzone 50 і więcej lat temu;

3) towary, przeznaczone na zabezpieczenie zwykłych potrzeb obywatela i początkowego wyposażenia, wwożonego (przesyłanego) przez obywateli w związku z przesiedleniem na stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, w ciągu sześciu miesięcy od dnia wydania dokumentu potwierdzającego prawo obywatela do stałego pobytu na Ukrainie pod warunkiem udokumentowania, że do dnia wydania niniejszego dokumentu, obywatel zamieszkiwał na terytorium państwa, z którego przybył, nie mniej niż trzy lata:

a) towary, przeznaczone dla zabezpieczenia zwykłych potrzeb obywatela i początkowego wyposażenia (z towarami zakwalifikowanymi do pozycji 8802 lub jednego z kodów 8903 91 99 00, 8903 92 99 00, 8903 99 99 00 zgodnie Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej);

b) środki transportu na użytek własny, zaklasyfikowane do jednej z pozycji towarowej 8702, 8703, 8704 (o masie łącznej do 3,5 tony), 8711 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej (w ilości jednej jednostki na każdego obywatela, który ukończył 18 lat), pod warunkiem udokumentowania do dnia wydania dokumentu potwierdzającego prawo do stałego zamieszkania na Ukrainie, obywatel był właścicielem (lub współwłaścicielem) takiego środka transportu nie mniej niż jeden rok, a środek transportu znajdował się z nim w stałej ewidencji (rejestracji), w odpowiednich organach rejestrowych w kraju stałego miejsca poprzedniego zamieszkania obywatela, nie krócej niż rok, w przypadku, gdy dany środek transportu podlega rejestracji w tym kraju;

c) towary, zaklasyfikowane do pozycji towarowej 8716 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej (w ilości jednej jednostki na każdego pełnoletniego obywatela), pod warunkiem jednoczesnego wwozu ze środkiem transportu na użytek własny zaklasyfikowanego do jednej z pozycji towarowej 8702, 8703, 8704 (o masie łącznej do 3,5 tony), 8711 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej.

W razie przepuszczenia w związku z awarią, działaniem okoliczności sił wyższych, choroby lub z innych poważnych przyczyn, co potwierdza się odpowiednimi dokumentami, wprowadzonym w niniejszym p. terminie wwozu (przesyłania) towarów na obszar celny Ukrainy ze zwolnieniem z opodatkowania z opłat celnych, termin ten może być przedłużony przez odpowiedni organ celny, lecz nie dłużej niż do lat dwóch od dnia wydania dokumentu, potwierdzającego prawo obywatela do stałego miejsca zamieszkania na :

4) towary należące do obywateli i przemieszczane w tranzycie przez obszar celny Ukrainy;

5) towary, wchodzące do składników spadku z mocy prawa, otwartego poza granicami Ukrainy na rzecz rezydenta (w tym również w ilości jednej jednostki każdej pozycji towarowej 8702, 8703, 8704 (o masie łącznej do 3,5 tony), 8711 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej, w razie potwierdzenia jego składników przez organy, dokonujących czynności notarialnych w państwie jego otwarcia.

Zaznaczone potwierdzenie, podlega potwierdzeniu lub legalizacji w odpowiedniej zagranicznej placówce konsularnej Ukrainy w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowach międzynarodowych, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy;

6) towary, otrzymane przez rezydentów w postaci nagród i wyróżnień w międzynarodowych zawodach, konkursach poza granicami obszaru celnego Ukrainy (w tym również nie więcej niż jeden towar wg pozycji towarowej 8702, 8703, 8704 (o masie łącznej do 3,5 tony), 8711 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej), pod warunkiem udokumentowania faktu nagrodzenia przez organy notarialne odpowiedniego kraju.

Zaznaczone potwierdzenie podlega potwierdzeniu lub legalizacji w odpowiedniej zagranicznej placówce konsularnej Ukrainy w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowach międzynarodowych, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy.

7) towary, (w tym środki transportu na użytek osobisty), wcześniej wywiezione przez rezydentów poza obszar celny Ukrainy i ponownie wwożone na obszar celny Ukrainy, przy posiadaniu odpowiedniego potwierdzonego faktu uprzedniego wywozu takich towarów;

8) środki transportu na użytek własny, czasowo wwożone na obszar celny Ukrainy przez nierezydentów, a także paliwo znajdujące się w standardowych bakach środków transportu, zamontowanych przez producenta;

9) towary (poza środkami transportu), posiadające cechy używanych i przewiezione na własne wyposażenie mieszkania i zabezpieczenie życia przez obywateli, przebywających za granicą w delegacjach (nauki), pod warunkiem, że takie towary wwożone są (przesyłane) w ciągu sześciu miesięcy od dnia powrotu takich obywateli na Ukrainę, po zakończeniu terminu delegacji (nauczania).

10) towary (poza środkami transportu), posiadających cechy używanych i przeznaczonych na własne wyposażenie mieszkania i zabezpieczenia życia obcokrajowców, którzy na oficjalne zaproszenie przyjeżdżają w długoterminowe delegacje na Ukrainę, pod warunkiem, że takie towary wwożone są (przesyłane) bezpośrednio przez takich obywateli na Ukrainę, na adres własnego tymczasowego pobytu, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy jego pobytu w długoterminowej delegacji na Ukrainie, pod zobowiązanie zwrotnego ich wywozu.

11) towary, zakwalifikowane do jednej z pozycji towarowej 8702, 8703, 8704 (o masie łącznej do 3,5 tony), 8711 zgodnie z Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej, (w ilości jednej jednostki dla każdej z pozycji towarowej), wwożone przez pracowników służby dyplomatycznej, którzy przebywali za granicą w długoterminowej delegacji lub służbie dyplomatycznej przez okres nie krótszy niż rok i powracających na Ukrainę, pod warunkiem, że:

a) pracownik służby dyplomatycznej jest właścicielem tych towarów;

b) towary, zostały nabyte przez pracownika służby dyplomatycznej w okresie oddelegowania lub odbywania służby dyplomatycznej, co potwierdzone jest odpowiednim nakazem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy;

c) łączna wartość towarów nie przekracza 50 procent kwoty wypłacanej pracownikowi służby dyplomatycznej w związku z pobytem w długoterminowej delegacji lub odbywaniem służby dyplomatycznej za granicą i potwierdza się dokumentami, wg zasad określonych przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

11. Towary, pozycji towarowej 8702, 8703, 8704 (o masie łącznej do 3,5 tony), 8711 i 8716 zgodnie Ukraińskim Klasyfikatorem Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej, wwożone na obszar celny Ukrainy przez obywateli w związku z przesiedleniem na stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, ze zwolnieniem z opodatkowania opłatami celnymi zgodnie z niniejszym Kodeksem, podlegają wpisowi na tymczasowej ewidencji w państwowych organach rejestracyjnych na okres do lat dwóch ze sporządzeniem dokumentów na prawo tymczasowego korzystania z takich towarów i mogą być sprzedane lub przekazane we władanie, korzystanie, bądź dysponowanie przez inne osoby (poza członkami rodzin takich obywateli) w ciągu dwóch lat od dnia wwozu na obszar celny Ukrainy, wyłącznie po spłacie przez osoby ich wwożące na Ukrainę, wszystkich opłat celnych wg stawek, obowiązujących na dzień złożenia deklaracji celnej.

12. Dokumenty na prawo stałego korzystania (z prawem odsprzedaży) towarów, zaznaczonych w ust. 11 niniejszego art., mogą być wydane właścicielom tych towarów po stałym mieszkaniu na terytorium Ukrainy przez okres dwóch lat od dnia odprawy takich towarów.