Według jakich cen ustala się podstawę opodatkowania podatkiem VAT, sprzedaż towaru po cenie, niższej niż zwykle?
Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 4.1 art. 4 Ustawy Ukrainy Nr 168/97-ВР „O podatku od wartości dodanej” z dnia 03.04.97 (wraz ze zmianami oraz uzupełnianiami) podstawę opodatkowania operacji związanych z dostawą towarów (usług) określa się wychodząc z ich wartości umownej (kontraktowej), określonej w oparciu o wolne ceny, lecz nie mniejszej niż cena zwyczajna z uwzględnieniem opłaty akcyzowej, cła wwozowego, innych ogólnie obowiązujących podatków i opłat (obowiązkowych płatności), zgodnie z przepisami prawa Ukrainy w zakresie opodatkowania, (poza podatkiem od wartości dodanej), a także opłat na obowiązkowe państwowe ubezpieczenie emerytalne, na usługi ruchomej łączności włączonej do cen towarów (usług). W skład wartości umownej (kontraktowej) wliczane są dowolne kwoty środków, wartość aktywów materialnych i niematerialnych przekazywanych płatnikowi podatku bezpośrednio przez nabywce lub poprzez dowolną osobę trzecią w związku z rekompensatą wartości towarów (usług).
W przypadku, gdy cena zwyczajna na towary (usługi) przewyższa cenę umowną na takie towary (usługi) więcej niż 20%, podstawę opodatkowania operacji z dostaw takich towarów (usług) określa się wg cen zwyczajnych.
W przypadku dostawy towarów (usług) wg takich warunków umowy, gdy cena zwyczajna jest wyższą od ceny umownej w granicach 20% (włącznie), lub jest niższą od ceny umownej, podstawę opodatkowania podatkiem VAT określa się wg ceny umownej.
![]() |
![]() |