20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Wrogie przejęcie przedsiębiorstw (26-04-2010)


 

Wyjaśnienie Państwowego Komitetu Ukrainy ds. Polityki Regulacji i Przedsiębiorczości w sprawie dotyczącej zapobiegania przejmowania przedsiębiorstw niezgodnie z prawem (wrogie przejęcia).



17.03.2010

 

 

Państwowy Komitet Ukrainy

ds. Polityki Regulacji i Przedsiębiorczości

 

PISMO


Nr 3185, z dnia 15.03.2010

 

Od 16 grudnia 2009 obowiązuje nowa ustawa Ukrainy „ O wniesieniu zmian do wybranych aktów prawnych Ukrainy dotyczących zapobiegania wrogiego przejęcia przedsiębiorstw ” dalej Ustawa Nr 1720 , poza pkt. 4 Rozdział I niniejszej Ustawy, na podstawie której wniesiono zmiany do Ustawy Ukrainy „O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych przedsiębiorców” (dalej Ustawa o rejestracji) , które weszły w życie z dniem 17 marca 2010.
 

W związku z powyższym udzielamy wyjaśnień dotyczących wybranych regulacji Ustawy Nr 1720.

 

1) ust.2 art. 8 Ustawy o rejestracji uzupełniono o ust. o następującej treści:

 

„Podpis osoby uprawnionej do podejmowania czynności w imieniu osoby prawnej (organu wykonawczego) , na karcie rejestracji i wniosku o utracie (wymianę)dokumentów podlega poświadczeniu przez odpowiednią osobę funkcyjną wraz z pieczątką tej osoby prawnej lub notarialnie potwierdzony”.

 

Wymogi dotyczące sporządzania dokumentów, w szczególności karty rejestracyjnej i zgłoszenia utraty (wymiany) dokumentów , które składane są do państwowego rejestratora w celu dokonania określonych czynności rejestracyjnych uzupełniono o regulację, która przewiduje złożenie pieczątki osoby prawnej podpisu osoby funkcyjnej –wnioskodawcy (pieczątkę należy przybić na ostatniej stronie karty rejestracyjnej składanej przez wnioskodawcę) i oraz określa zasady wypełniania karty rejestracyjnej składanej do rejestratora państwowego w celu dokonania dowolnych czynności rejestracyjnych, w przypadku utraty pieczątki osoby prawnej, podpis osoby funkcyjnej – wnioskodawcy potwierdza notariusz.

 

Zwracamy uwagę, że powyższa regulacja nie dotyczy kart rejestracyjnych składanych do dokonania rejestracji państwowej osoby prawnej utworzonej poprzez założenie nowej osoby prawnej ( karta rejestracji Nr 1) i utworzonej w wyniku reorganizacji istniejącej (istniejących) osób prawnych (karta rejestracji Nr 2).

 

W danym przypadku brak pieczątki nie jest zawiązana z jej utratą i w związku z czym podpis osoby funkcyjnej –wnioskodawcy na karcie rejestracyjnej Nr 1 i 2 nie podlega potwierdzaniu przez notariusza.

 

Poza tym, należy podkreślić że zgodnie z prawem osoba prawna nabywa zdolność do czynności prawnej wyłącznie z chwilą jej rejestracji państwowej.

 

Dodatkowo informujemy, że Nakazem Państwowego Komitetu Nr 196 z dnia 26.11.2009 „ O zatwierdzeniu zmian do wzoru wniosków o wymianie świadectwa rejestracji państwowej osoby prawnej”, zarejestrowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości Nr 1218/17234 z dnia 16.12.2009 zatwierdzono zmiany do wzorów wniosków o wymianę świadectwa rejestracji państwowej osoby prawnej , zatwierdzone nakazem Nr 66, z dnia 09.06.2004 i zarejestrowane w Ministerstwie Sprawiedliwości Nr 794/9393, z dnia 29.06.2004.

 

Powyższe zmiany przewidują również potwierdzanie podpisu wnioskodawcy pieczątką , w przypadku jej braku przez notariusza.

 

2) ust.9 art.9 Ustawy o państwowej rejestracji uzupełniono o nowy ust. o następującej treści:

 

„zaświadczenie wydane przez organ spraw wewnętrznych w siedzibie osoby prawnej (osoby fizycznej – przedsiębiorcy) o rejestracji zgłoszenia utraty oryginału świadectwa rejestracji państwowej w przypadku, gdy podstawą wymiany jest jego utrata”.

 

Jednakże, przy wymianie świadectwa rejestracji państwowej w związku z jego utratą poza dokumentami wymienionymi w ust.9 art.9 Ustawy o rejestracji , obowiązkowo podaje się zaświadczenie wydane przez organ spraw wewnętrznych o dokonaniu rejestracji zgłoszenia utraty oryginału świadectwa rejestracji państwowej.

 

Specjalne wzory takiego zaświadczenia nie zostały określone, dlatego też zaświadczenie wydane przez organ spraw wewnętrznych ma odpowiadać ogólnemu wzorowi przewidzianemu w pracy tych organów.

 

3) Ust.15 art. 9 Ustawy o rejestracji w nowej redakcji określa nowe zasady wymiany świadectw rejestracji w związku z jego utratą.

 

Wymiany świadectwa dokonuje się w terminie 2-ch dni roboczych od dnia opublikowania zawiadomienia o utracie świadectwa rejestracji , a następnie odpowiednia informacja zostaje wpisana do Państwowego Rejestru Osób Prawnych i Fizycznych –przedsiębiorców (dalej –Rejestr).

 

Do Rejestratora Państwowego w celu wniesienia odpowiednich zapisów w Rejestrze należy złożyć wniosek wg określonego wzoru o wymianę świadectwa rejestracji, dokument potwierdzający wniesienie opłaty za umieszczone zawiadomienie o utracie świadectwa oraz zaświadczenie wydane przez organ spraw wewnętrznych o dokonaniu rejestracji utraty oryginału świadectwa.

 

W zabezpieczeniu programowych rejestratora zostanie wprowadzone możliwości wniesienia zapisów o utracie świadectwa rejestracji osoby prawnej, co z kolei umożliwi redagowanie odpowiednich zawiadomień w Biuletynie rejestracji państwowej.

 

Poza tym, w zależności od rodzaju wymiany świadectwa zostanie przewidziana możliwość dokonywania zmian wybranych czynności rejestracyjnych, a w szczególności „Wymiana świadectwa rejestracji państwowej osoby prawnej w związku z uszkodzeniem”, a także „ Wymiana świadectwa rejestracji państwowej w związku z utratą” z jednoczesnym jego wydrukiem w terminie dwóch dni roboczych od dnia opublikowania zawiadomienia.

 

4) Dotyczy wniesienia zmian do art. 17 Ustawy o rejestracji informujemy jak niżej:

 

Informacje o osobie prawnej uzupełniono o nowe informacje o:

 

-organach zarządu osoby prawnej , w którym zostaną wpisane organy zarządu osoby prawne wskazane w statucie, w tym :

 

 

 



Powrót Wszystkie Aktualności