Wyjazd w delegację obcokrajowca
Obcokrajowiec zatrudniony jest oficjalnie na Ukrainie. Firma wysyła go w delegację samochodem służbowym do państw UE. Jak długo może samochód przebywać poza granicami Ukrainy?
Odpowiedź: Zgodnie z art.204 Kodeksu Celnego Ukrainy (dalej -Kodeks) czasowy wywóz - procedura celna zgodnie z którą towary mogą być wywożone poza granicę celną Ukrainy z ich obowiązkowym wwozem bez dowolnych zmian, poza zużyciem naturalnym.
Wykaz towarów wobec których urząd celny może wydawać zezwolenie na czasowy wywóz z warunkowym całkowitym zwolnieniem od opodatkowania, określono w art.206 Kodeksu.
Zgodnie z w/w art. zezwolenie na czasowy wywóz poza granicę celną Ukrainy z zobowiązaniem o zwrotnym wwozie dopuszczony jest wobec środków transportu wykorzystywanych wyłącznie do przewozów pasażerów i towarów przez granicę celną Ukrainy.
W art.208 Kodeksu przewidziano, że ogólny termin czasowego wywozu towarów wynosi rok od dnia wywozu z terytorium celnego Ukrainy. Z uwzględnieniem celu wywozu towarów oraz innych okoliczności termin przewidziany w ust.1 niniejszego art. może być przedłużony przez odpowiedni organ celny.
W art.210 Kodeksu zaznaczono, że przed zakończeniem terminów czasowego wywozu, osoba składająca zobowiązanie o zwrotnym wwozie towarów znajdujących się w procedurze czasowego wywozu, powinna wwieźć te towary zgodnie z zobowiązaniem, złożonym do organu celnego lub złożyć wniosek o zmianę procedury celnej dopuszczanej wobec takich towarów z zachowaniem wymogów Kodeksu i innych aktów prawnych Ukrainy.
Zgodnie z art.348 Kodeksu brak wwozu na terytorium celne Ukrainy towarów czasowo wywiezionych poza granicę celną Ukrainy pod zobowiązanie zwrotnego ich wwozu w terminie zaznaczonym w zobowiązaniu o zwrotnym wywozie (zwrotny wwóz) takich towarów -
skutkuje nałożeniem kary w wysokości od 500 do 1000 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub konfiskatę takich towarów.
![]() |
![]() |