20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Wyjście ze spółki (24-07-2011)


Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy Nr 10/106н-к(14/339пн), z dnia 19 maja 2009

Apelacyjny Sąd Gospodarczy doszedł do wniosku, że analiza zaznaczonych regulacji prawnych daje podstawę do wydania opinii o  tym, że na wyjście udziałowca ze spółki nie żąda się zgody innych udziałowców, bądź podjęcia odpowiedniej uchwały przez walne zgromadzenie udziałowców spółki, a dniem wyjścia udziałowca ze spółki jest dzień złożenia przez niego wniosku o wyjściu ze spółki wg określonych zasad. Za dzień złożenia takiego wniosku należy rozumieć dzień przekazania go przez udziałowca dowolnemu organowi wykonawczego spółki lub upoważnionemu do tego udziałowcowi, bądź pracownikowi spółki, a nie tylko walnemu zgromadzeniu spółki, którego podstawą zwołania był wniosek powoda o wyjściu ze spółki.

 

Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego Nr 2-24/4478-2009, z dnia 25 marca 2010

Zaznaczone regulacje prawa Ukrainy przewidujące przy wyjściu udziałowca ze spółki wypłatę wartości części majątku spółki, proporcjonalnie do udziału w kapitale statutowym są zapisem imperatywnym (bezwzględnie obowiązującym) i zasada ta nie może być zmieniona w statucie spółki. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może w swoich dokumentach statutowych wprowadzić wyłącznie zasady, sposób określania wartości udziału majątku proporcjonalnie do udziału udziałowca w kapitale statutowym i terminy ich wypłaty.

Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy Nr К7/113-09, z dnia 1 kwietnia 2010

Z uwzględnieniem w/w regulacji prawa, kolegium sędziów Wyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy uważa za słuszną opinię sędziów poprzednich instancji o tym, że ani art.54 Ustawy " O spółkach gospodarczych", ani art. 148 Kodeksu Cywilnego Ukrainy regulujące stosunki prawne między spółką z o. o , a jej udziałowcami związane z wyjściem udziałowca ze spółki, nie wprowadzają przy wyjściu udziałowca ze spółki takich skutków prawnych jak zmniejszenie kapitału statutowego spółki, nie zabraniają spółce reprezentowanej przez jej upoważniony organ do podjęcia uchwały dotyczącej tworzenia kapitału statutowego w inny sposób , w tym również poprzez podział udziału udziałowca, który wyszedł ze spółki między udziałowcami spółki , czy też przyjęcia do składu udziałowców nowych osób i przekazania im udziałów udziałowca , który odszedł z nałożeniem na te osoby obowiązku dotyczącego tworzenia kapitału statutowego.

Zasady te stosowane są w przypadku wyłączenia udziałowca ze spółki.

Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego sprawa Nr 24/58 , z dnia 09.03.2010

Prawo udziałowca do wyjścia ze spółki nie zależy od zgody spółki, czy też innych jej udziałowców. Wyjście udziałowca ze spółki powoduje zawieszenie stosunków korporacyjnych między udziałowcem a spółką. Skutkiem prawnym wyjścia udziałowca jest powstanie w spółce obowiązków dotyczących dokonania z nim rozliczeń na jego żądanie

Zarówno prawem , jak i w statucie spółki nie przewidziano odwołania wniosku o wyjściu ze spółki.

Moment wyjścia udziałowca ze spółki prawo nie wiąże z rejestracją zmian w dokumentach założycielskich.

Wyjście udziałowca ze spółki stanowi wyłącznie podstawę do wniesienia zmian do dokumentów założycielskich i ich rejestracji państwowej.

Nie wniesienie zmian do dokumentów założycielskich , nie przeprowadzenie rejestracji państwowej zmian w dokumentach założycielskich nie może wpływać na wolę udziałowca, pozbawić, bądź ograniczać udziałowca  dysponowania własnymi prawami korporacyjnymi, w szczególności wyjścia ze spółki.

Nie wniesienie zmian do dokumentów założycielskich, nie przeprowadzenie rejestracji państwowej zmian do dokumentów założycielskich nie oznacza, że udziałowiec , który wg określonych zasad wyszedł ze spółki, automatycznie powraca do grona udziałowców.



Powrót Wszystkie Aktualności