Wymogi dotyczące zasad sporządzania dokumentacji dostarczanej do rejestratora państwowego
1. Dokumenty, które zgodnie z niniejszą Ustawą dostarczane są (przesyłane listem poleconym) rejestratorowi państwowemu powinny być sporządzone w języku państwowym.
2. Kartę rejestracyjną sporządza się maszynowo lub odręcznie drukowanymi literami. W przypadku, gdy dokumenty do rejestracji państwowej przesyłane są listem poleconym, podpis zgłaszającego na karcie rejestracyjnej (wniosku, powiadomieniu) powinien być potwierdzony notarialnie.
Podpis osoby upoważnionej do podejmowania czynności w imieniu osoby prawnej (organu wykonawczego) na karcie rejestracji i we wniosku złożonego w związku z utratą (wymianą) dokumentów powinien być potwierdzony przez odpowiednią osobę funkcyjną w określonym trybie.
3. Dokumenty założycielskie (akt założycielski, statut lub umowa założycielska, regulaminy) osoby prawnej powinny zawierać informacje przewidziane prawem. Założyciele (uczestnicy) osoby prawnej ponoszą odpowiedzialność za zgodność z prawem dokumentów założycielskich.
4. Statuty banków, dokumenty założycielskie innych osób prawnych, które zgodnie z prawem podlegają uzgodnieniu z Narodowym Bankiem Ukrainy, innymi organami władzy państwowej, składane są z adnotacją o ich uzgodnieniu z Narodowym Bankiem Ukrainy, innym organem władzy państwowej.
5. Dokumenty założycielskie osoby prawnej, a także zmiany do nich sporządzane są w formie pisemnej, zszywane, numerowane oraz podpisane przez założycieli (uczestników) osoby prawnej lub upoważnione przez nich osoby w przypadku, gdy prawem nie przewidziano innego trybu ich zatwierdzenia.
W przypadkach przewidzianych prawem, dokumenty założycielskie powinny być uzgodnione z odpowiednimi organami władzy państwowej.
Wniesienie zmian w dokumentach rejestracyjnych osoby prawnej sporządzane są w odrębnym dodatku lub poprzez sporządzenie w nowej redakcji dokumentów rejestracyjnych. Na tytułowej stronie dodatku do dokumentacji założycielskiej osoby prawnej sporządzana jest adnotacja o tym, że wymienione dokumenty stanowią integralną część odpowiednich dokumentów założycielskich.
6. Dokument potwierdzający rejestrację zagranicznej osoby prawnej w państwie jej siedziby powinien być potwierdzony w określonym trybie.
7. Specjalnie upoważniony organ ds. państwowej rejestracji określa wymogi dotyczące nazwy osoby prawnej lub jej wyodrębnionej jednostki.
8. Dokumenty elektroniczne złożone do przeprowadzenia rejestracji państwowej w przypadkach przewidzianych w niniejszej Ustawie sporządzane są zgodnie z regulacjami prawa w obszarze dokumentów elektronicznych i elektronicznego obrotu dokumentów, a także elektronicznego podpisu cyfrowego.
9. Z dokumentów złożonych do rejestracji państwowej na papierowych nośnikach, państwowy rejestrator obowiązkowo sporządza kopię elektroniczną poprzez ich skanowanie.
10. W razie złożenia dokumentów elektronicznych w przypadkach przewidzianych w niniejszej Ustawie, karta rejestracyjna i dokumenty, poza dokumentami potwierdzającymi pełnomocnictwa upoważnionej osoby, potwierdza się elektronicznym podpisem cyfrowym wnioskodawcy.
11. Dokument elektroniczny uważa się za otrzymany przez rejestratora państwowego z czasem wpływu do wnioskodawcy zawiadomienia w formie elektronicznej o otrzymaniu takiego dokumentu elektronicznego przez państwowego rejestratora.
Rejestrator państwowy automatycznie po otrzymaniu od wnioskodawcy elektronicznego dokumentu przesyła mu elektroniczny dokument z potwierdzeniem faktu otrzymania dokumentu elektronicznego.
![]() |
![]() |