20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zakaz żądania wykonywania (29-03-2012)


Zakaz żądania wykonywania prac niezawartych w umowie o pracy

Właściciel lub upoważniony przez niego organ nie posiada prawa żądania od pracownika wykonywania pracy nieprzewidzianej w umowie o pracę.

art. 32. Przeniesienie do innej pracy. Zmiana istotnych warunków pracy

Przeniesienie do innej pracy w tym przedsiębiorstwie, instytucji, organizacji, a także przeniesienie do pracy do innego przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub do innej miejscowości również w przypadku przeniesienia całego przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu zgody pracownika, poza przypadkami przewidzianymi w art. 33 niniejszego Kodeksu oraz w innych przypadkach przewidzianych prawem.

Nie uważa się za przeniesienie do innej pracy i niewymagana jest zgoda pracownika na przeniesienie pracownika w tym przedsiębiorstwie, instytucji, organizacji na inne miejsce pracy, do innej jednostki strukturalnej w tej miejscowości, upoważnienie do pracy w innym mechanizmie lub przy agregacie w granicach specjalności, kwalifikacji, bądź stanowiska określonego w umowie o pracę.

Właściciel lub upoważniony przez niego organ nie posiada prawa przeniesienia pracownika do pracy niewskazanej ze względu na stan zdrowia.

W związku ze zmianami w organizacji produkcji i pracy dopuszcza się zmianę istotnych warunków pracy przy przedłożeniu propozycji pracy zgodnie z posiadaną specjalizacją, kwalifikacją lub stanowiskiem.

W terminie nieprzekraczającym dwóch miesięcy, pracownik powinien być powiadomiony o planowanych zmianach istotnych warunków pracy – systemu oraz wysokości zapłaty za pracę, ulg, procedur pracy, określenia lub anulowania niepełnego czasu pracy, połączenia stanowisk (obowiązków), zmian schematów i nazw stanowisk oraz innych zmian.

W przypadku, gdy istotne warunki pracy nie mogą być zachowane, a pracownik nie wyraża zgody na przedłużanie pracy w nowych warunkach, to umowa o pracę zostaje rozwiązana zgodnie z pkt. 6 art. 36 niniejszego Kodeksu.

art. 33. Czasowe przeniesienie pracownika do innej pracy niezawartej w umowie o pracy

Czasowe przeniesienie pracownika do innej pracy nieprzewidzianej w umowie o pracy dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu jego zgody.

Właściciel lub upoważniony przez niego organ posiada prawo przeniesienia pracownika na okres jednego miesiąca do innej pracy nieprzewidzianej w umowie o pracy bez jego zgody w przypadku, gdy nie ma przeciwwskazań dla pracownika ze względu na jego stan zdrowia, wyłącznie do przeciwstawienia się lub likwidacji skutków klęski żywiołowej, epidemii, zakażenia, awarii w produkcji, a także innych okoliczności stanowiących lub mogących stanowić zagrożenie dla życia, bądź dla normalnych warunków życiowych ludzi z zachowaniem wynagrodzenia za wykonaną pracę, lecz nie niższym niż średnie wynagrodzenie uzyskane w poprzedniej pracy.

W przypadkach określonych w ust. 2 niniejszego art. zabrania się czasowego przeniesienia do innej pracy bez uzyskania zgody, kobiet w ciąży, kobiet posiadających dzieci niepełnosprawne lub w wieku do lat 6, a także osób w wieku do 18 lat.

art. 34. Czasowe przeniesienie do innej pracy w przypadku przestoju

Przestój - to zawieszenie pracy powstałe w związku z brakiem warunków organizacyjnych lub technicznych wymaganych do wykonywania pracy, spowodowanych działaniem sił wyższych lub innymi okolicznościami.

W przypadku przestoju pracownicy mogą być przeniesieni po wyrażeniu przez nich zgody, (z uwzględnieniem posiadanych specjalności i kwalifikacji) do innej pracy czas do jednego miesiąca w tym przedsiębiorstwie, instytucji, organizacji na cały czas przestoju lub do innego przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji, lecz w tej samej miejscowości.



Powrót Wszystkie Aktualności