Zarządzanie spółką z o.o w przypadku śmierci udziałowca posiadającego 51% udziałów
Pismo Nr 5085, z dnia 03.06.2011
W przypadku, gdy założyciel posiadający 51% udziałów zmarł to w jaki sposób pozostali udziałowcy mogą podejmować uchwały ?
Zgodnie z art. 59 i art.60 Ustawy O spółkach gospodarczych uchwały o wniesieniu zmian do statutu uważa się za przyjęte w przypadku, gdy za nimi głosują udziałowcy posiadający łącznie więcej niż 50% ogólnej ilości głosów. Walne zgromadzenie udziałowców uważa się za prawomocne w przypadku, gdy uczestniczą w nim udziałowcy (przedstawiciele udziałowców) posiadający łącznie więcej niż 60% głosów.
W powyższym przypadku, spółka nie może przeprowadzić prawomocnego walnego zgromadzenia i podejmować uchwały wg zasad przewidzianych prawem. Walne zgromadzenie , jak również podjęte uchwały uważane będą za niezgodne z prawem.
W przypadku, gdy brak jest spadkobierców, to odpowiednią decyzję podejmuje sąd.
W przypadku, gdy w testamencie brak jest spadkobierców to ustawowo sąd uznaje spadek zmarłego na wniosek odpowiedniego organu samorządu miejscowego w miejscu otwarcia spadku.
Wniosek o uznanie spadku zmarłego uważa składany jest po upływie roku od dnia otwarcia spadku.
W przypadku ustalenia następców prawnych , to należy zwrócić uwagę na fakt, że do czasu przyjęcia spadku przez spadkobierców ( w terminie nie krótszym niż 6 miesięcy), spadkobiercy nie posiadają prawa do zarządzania spółką, pomimo, że posiadają prawo pierwszeństwa do wstąpienia do spółki z o.o.
Do czasu uregulowania spraw spadkowych, kierowanie spółką z o.o może być odbywać się np. na podstawie umowy zarządu majątkiem ( art.1285 KCU).
![]() |
![]() |