20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zasady dobrowolnej rejestracji (04-11-2011)


Zasady  rejestracji płatników VAT

W piśmie Nr 4893/7/15-3317,  z dnia 01.11.2011 Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy wyjaśnia procedury rejestracji osoby w charakterze płatnika VAT

 

Dobrowolna rejestracja osoby jako płatnika VAT odbywa się pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w art.182 i art.183 Kodeksu Podatkowego Ukrainy, poprzez złożenie do Państwowej Służby Podatkowej w siedzibie rejestracji wniosku wg wzoru Nr 1 - VAT.

Osoba, której kapitał statutowy lub wartość bilansowa aktywów (zapasów, zasobów podstawowych) przewyższa 300 tys. i która nie jest płatnikiem VAT zgodnie z pkt.181.1 art. 181 Kodeksu Podatkowego Ukrainy może dobrowolnie zarejestrować się jako płatnik VAT niezależnie od wielkości dokonanych przez nią operacji ( ust.2pkt. 182.1 art.182 KPU)

Wkładem uczestników  (udziałowców) i założycieli spółki gospodarczej mogą być budynki, nieruchomości, wyposażenie, urządzenia i inne wartości materialne, papiery wartości, prawo korzystania z ziemi, wody i innych zasobów naturalnych, budynkami, nieruchomościami, a także inne prawa majątkowe (w tym prawa majątkowe do przedmiotów własności intelektualnej), środki itp. Wkład wyceniony w hrywni stanowi udział uczestnika i założyciela w kapitale statutowym spółki,

Zasady wycen wkładów określane są w dokumentach założycielskich spółki gospodarczej, w przypadku , gdy inaczej nie przewidziano prawem ( ust.1 i 2  art. 86 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy).

Przy czym, kapitał statutowy spółki z o.o podlega spłacie przez uczestników spółki do zakończenia pierwszego roku od dnia rejestracji państwowej spółki. ( ust. 3 art.144 Kodeksu Cywilnego Ukrainy).

Zgodnie z ust.2 cz. 2 art.115 Kodeksu Cywilnego Ukrainy pieniężna wycena wkładów uczestnika spółki gospodarczej odbywa się za zgodą uczestników spółki, a w przypadkach przewidzianych prawem podlega niezależnej wycenie eksperckiej.

Za niezależną wycenę majątku uważa się wycenę majątku za dokonaną przez podmiot rzeczoznawcy - podmiot gospodarczy (art. 3 Ustawy Nr 2658, z dnia 12.07.01 "O wycenie majątku, praw majątkowych i zawodowej działalności rzeczoznawców na Ukrainie".

Podmiotami prowadzącymi działalność rzeczoznawcy mogą być podmioty zarejestrowane wg zasad określonych prawem osoby fizyczne, prawne niezależnie od ich formy organizacyjno - prawnej i formy własności, gdzie przynajmniej jedna z pracujących osób jest rzeczoznawcą i która posiada certyfikat podmiotu rzeczoznawcy, a także organ władzy państwowej i miejscowego samorządy, który otrzymał pełnomocnictwa do dokonywania wycen w czasie wykonywania zadań i zarządzania majątkiem państwowym i/bądź komunalnym oraz gdzie zatrudnieni są rzeczoznawcy.

Z wyników działalności rzeczoznawcy sporządzane są sprawozdania o wycenie majątku ( akt wyceny majątku) zawierające opinie dotyczące wartości majątku ( art.12 Ustawy Nr 2658).

Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy przypomina, że zabrania się wykorzystywania do tworzenia kapitału statutowego (składanego) spółki środków z budżetu, otrzymanych w kredycie i pod zastaw, weksli, majątku państwowych (komunalnych ) przedsiębiorstw, które zgodnie z prawem (decyzją organu samorządu terytorialnego) nie podlega prywatyzacji i majątku znajdującego się w zarządzie jednostek budżetowych w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano prawem.

Jednocześnie należy podkreślić, że stan finansowy założycieli - osób prawnych dotyczący ich możliwości finansowych do dokonania wkładów do kapitału statutowego spółki gospodarczej w przypadkach przewidzianych prawem, podlega kontroli przez niezależnego audytora (organizację audytorską) wg określonych zasad, a stan majątkowy założycieli osób fizycznych potwierdzany jest odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez Państwową Służbę Podatkową  na podstawie deklaracji podatkowej.

Zgodnie z ust. 2 art. 87 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy spółka posiada prawo dokonania zmian wysokości kapitału statutowego, Przy czym, decyzja spółki o zmianie wysokości kapitału statutowego wchodzi w życie z dnem wniesienia odpowiednich zmian w Ujednoliconym Rejestrze Przedsiębiorstw (ust.3 art. 87 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy).

W celu potwierdzenia wiarygodności podanych we wniosku informacji (dotyczących tworzenia kapitału statutowego), organ państwowej Służby Podatkowej może zwrócić się do osoby , która chce dokonać dobrowolnej rejestracji w charakterze płatnika VAT z pisemnym zapytaniem o złożenie odpowiedniej informacji i kopii wymaganych dokumentów.



Powrót Wszystkie Aktualności