Państwowy Komitet ds Polityki Regulacji i Przedsiębiorczości
Pismo Nr 7515, z dnia 14.04.2010
Opublikowano 16.06.2010
Dotyczy zasad zatwierdzania statutu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z reorganizacją poprzez przekształcenie spółki akcyjnej.
W nawiązaniu do Państwa pisma uprzejmie informujemy:
Zgodnie z art. 56 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy podmiot gospodarczy może być utworzony na podstawie uchwały właściciela (właścicieli) majątku lub upoważnionego przez niego (nich) organu, a w przypadkach przewidzianych prawem, również na podstawie uchwały innych organów, organizacji i osób fizycznych poprzez założenie nowego, reorganizację (połączenie, wydzielenie, przekształcenie) istniejącego (istniejących) podmiotu gospodarczego z zachowaniem regulacji prawa.
Przekształcenie - to jedna z możliwości utworzenia osoby prawnej w wyniku reorganizacji istniejącej osoby prawnej.
Zgodnie z art. 108 Kodeksu Cywilnego Ukrainy - za przekształcenie uważa się zmianę formy organizacyjno - prawnej osoby prawnej, w wyniku czego na nową osobę prawną przechodzi cały majątek, prawa i obowiązki poprzedniej osoby prawnej.
Mając na uwadze powyższe - przekształcenie to szczególny rodzaj reorganizacji związany ze zmianą formy organizacyjno - prawnej osoby prawnej i przy tym na następcę prawnego osoby prawnej tworzonej w wyniku reorganizacji przechodzi cały majątek, wszystkie prawa i obowiązki zawieszanej osoby prawnej.
W Rozporządzeniu o zasadach rejestracji wypuszczenia akcji podczas reorganizacji spółek, zatwierdzonego uchwałą Państwowej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy Nr 221, z dnia 30 grudnia 1998 przewidziano kolejność czynności, jakie spółka powinna wykonać w przypadku reorganizacji poprzez przekształcenie. Do takich czynności w szczególności należy podjęcie przez wyższy organ spółki (walne zgromadzenie) uchwały o reorganizacji poprzez przekształcenie, a następnie po spełnieniu szeregu wymogów przewidzianych prawem - podjęcie przez założycielskie walne zgromadzenie tworzonej spółki uchwały o zatwierdzeniu statutu spółki, wyborze organów zarządu, a także podjęcie innych uchwał związanych z reorganizacją.
W art. 60 Ustawy Ukrainy "O spółkach gospodarczych" przewidziano, że walne zgromadzenie uczestników uważa się za prawomocne w przypadku, gdy biorą w nim udział uczestnicy (przedstawiciele uczestników) posiadający łącznie więcej niż 60% głosów.
Zasady rejestracji zawarte są w Ustawie Ukrainy "O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców " (dalej - Ustawa o rejestracji).
Zgodnie z ust. 15 art. 37 Ustawy o rejestracji, przekształcenie uważa się za zakończone z chwilą państwowej rejestracji nowoutworzonej osoby prawnej i państwowej rejestracji zakończenia działalności tej osoby prawnej.
Państwowa rejestracja osoby prawnej utworzonej w wyniku przekształcenia odbywa się w trybie przewidzianym w art. 24 - 27 Ustawy o rejestracji.
Zgodnie z ust. 5 art.8 Ustawy o rejestracji przewidziano, że dokumenty założycielskie osoby prawnej, a także zmiany do nich zawierane są w formie pisemnej, zszywane, numerowane i podpisywane przez założycieli (uczestników) lub przez upoważnione przez nich osoby w przypadku, gdy prawem nie przewidziano innych zasad ich zatwierdzania.
Podpisy założycieli (uczestników) lub upoważnionych osób na dokumentach założycielskich potwierdzane są notarialnie, a w przypadku sporządzania umów założycielskich - notarialnie potwierdzone.
Mając na uwadze powyższe Państwowy Komitet ds. Polityki Regulacji i Przedsiębiorczości uważa, że statut spółki z o.o tworzonej w wyniku reorganizacji poprzez przekształcenie spółki akcyjnej zatwierdzony przez walne zgromadzenie tej spółki, może podpisać upoważniona osoba, pod warunkiem udzielenia jej w imieniu założycielskiego walnego zgromadzenia uczestników spółki z o.o prawa do podpisu statutu i wydania jej pełnomocnictwa na podstawie podjętej przez walne zgromadzenie uchwały.
Zastępca Przewodniczącego S.I.Trietiakow
![]() |
![]() |