20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zasady stosowania (05-02-2014)


Zasady stosowania umów międzynarodowych

o unikaniu podwójnego opodatkowania

Regulacje umów międzynarodowych mogą być stosowane wyłącznie po spełnieniu przez nierezydenta  warunków przewidzianych w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.

Kodeks Podatkowy Ukrainy określa zasady stosowania umowy międzynarodowej Ukrainy o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczące całkowitego lub częściowego zwolnienia z opodatkowania dochodów nierezydentów ze źródeł ich uzyskania na Ukrainie.umowy międzynarodowej Ukrainy o unikaniu podwójnego opodatkowania przy całościowym lub częściowym zwolnieniu

Zastosowanie zasad zawartych w umowie międzynarodowej Ukrainy odbywa się poprzez zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskanych na Ukrainie, zmniejszenie stawki podatku lub zwrot różnicy między zapłaconą kwotą podatku i kwotą, którą nierezydent powinien zapłacić zgodnie z umową międzynarodową.

Osoba (agent podatkowy) posiada prawo samodzielnie zastosować zwolnienie z opodatkowania lub zmniejszyć kwotę podatku przewidzianą w odpowiedniej umowie międzynarodowej Ukrainy w czasie wypłaty dochodu nierezydentowi w przypadku, gdy taki nierezydent jest beneficjentem (faktycznym) otrzymującym (właścicielem) dochodu i jest rezydentem państwa, z którym zawarta jest umowa międzynarodowa z Ukrainą. 

Zastosowanie umowy międzynarodowej Ukrainy w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania lub zastosowania obniżonej stawki podatku jest dozwolone wyłącznie pod warunkiem złożenia przez nierezydenta osobie (agentowi podatkowemu) dokumentu potwierdzającego status rezydenta podatkowego zgodnie z warunkami przewidzianymi w pkt.103.4 Kodeksu Podatkowego Ukrainy. w części dotyczacej zwolnienia z opodatkowania lubiędzynarodowa z Ukraina.laty dochod

Beneficjentem (faktycznym) otrzymującym (właścicielem) dochód w celu zastosowania obniżonej stawki podatku zgodnie z regulacjami umowy międzynarodowej Ukrainy przy dywidendach, procentach, wynagrodzeniu itp. nierezydenta uzyskanych ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy uważa się osobę posiadającą prawo do otrzymania takich dochodów.

Przy czym, beneficjentem (faktycznym) otrzymującym (właścicielem) dochodu nie może być osoba prawna lub fizyczna , nawet wówczas, gdy taka osoba posiada prawo do otrzymania dochodu, lecz jest agentem, nominalnym otrzymującym (nominalnym właścicielem) lub jest tylko pośrednikiem dotyczącego takiego dochodu.

Podstawą zwolnienia (zmniejszenia) opodatkowania dochodów ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy jest złożenie przez nierezydenta z uwzględnieniem szczegółów przewidzianych w pkt. 103.5 i 103.6 niniejszego art. osobie (agentowi podatkowemu) wypłacającej dochody zaświadczenia (lub notarialnie potwierdzonej jego kopii), potwierdzającego, że nierezydent jest rezydentem państwa, z którym zawarta jest umowa międzynarodowa, a także dostarczenia innych dokumentów przewidzianych w umowie międzynarodowej.

Zaświadczenie wydawane jest przez kompetentny (upoważniony) organ odpowiedniego państwa przewidzianego w umowie międzynarodowej, wg wzoru zatwierdzonego w oparciu o prawo odpowiedniego państwa i powinno być w należyty sposób zalegalizowane, przetłumaczone zgodnie z prawem Ukrainy.

W razie potrzeby zaświadczenie takie może być wymagane od nierezydenta przez osobę wypłacającą dochody lub organ kontroli w czasie rozpatrywania spraw związanych ze zwrotem nadpłaconych zobowiązań na dzień inny niż dzień poprzedzający wypłatę dochodów. Ukrainy.rdzonego w oparciu o prawo odpowiedniego państwa i powinno być w nalezy

W razie potrzeby osoba wypłacająca dochody dla nierezydenta może zwrócić się do organu kontrolującego w miejscu siedziby (zamieszkania)  z wnioskiem do centralnego organu władzy wykonawczej zabezpieczającej tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej z wystąpieniem do kompetentnego organu państwa, z którym została zawarta  umowa międzynarodowa o potwierdzenie podanej w zaświadczeniu informacji.

W przypadku operacji finansowych przeprowadzanych przez banki i instytucje finansowe Ukrainy z zagranicznymi bankami, związanych z wypłatą oprocentowania, nie wymaga się potwierdzenia statusu rezydenta zagranicznego banku, w przypadku, gdy potwierdzony jest wyciągiem z międzynarodowego katalogu "International Bank Identifier Code". (wydania S.W.I.F.T., Belgium International Organization for Standardization, Switzerland).

Osoba wypłacająca dochody nierezydentowi w sprawozdawczym (podatkowym) roku, w razie złożenia przez nierezydenta zaświadczenia z informacją za poprzedni okres sprawozdawczy (rok podatkowy) może zastosować zasady zawarte w umowie międzynarodowej, w szczególności dotyczące zwolnienia (zmniejszenia) opodatkowania w sprawozdawczym (podatkowym) roku po dostarczeniu zaświadczenia po zakończeniu iazie złożenia przez nierezydenta zaświadczenia z roku sprawozdawczego (podatkowego).

Osoba wypłacająca dochody nierezydentowi, zobowiązana jest w razie dokonywania w okresie sprawozdawczym (kwartale) wypłat dochodów ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy składa do organu kontroli w siedzibie (miejscu zamieszkania) sprawozdanie o wypłaconych dochodach, pobranych i przekazanych kwotach do budżetu podatku dochodowego w terminach i wg wzoru zatwierdzonego przez centralny organ władzy wykonawczej zabezpieczający tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej.

W razie niezłożenia przez nierezydenta odpowiedniego zaświadczenia dochody nierezydenta ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy podlegają opodatkowaniu zgodnie z prawem podatkowym Ukrainy.ego zaświadczenia dochody nierezydenta ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy podl

W przypadku, gdy nierezydent uważa, że od uzyskanego dochodu pobrano wyższą kwotę podatku niż podlegająca uiszczeniu, rozpatrywanie spraw związanych ze zwrotem różnicy odbywa się na podstawie wniosku o zwrot nadwyżki złożonego do organu kontroli w siedzibie (miejscu zamieszkania) osoby wypłacającej i pobierającej podatek.

Wymagane dokumenty składane są przez nierezydenta lub osobę funkcyjną (upoważnioną) która zobowiązana jest do potwierdzenia zgodnie z prawem Ukrainy posiadanych pełnomocnictw.

Organ kontroli weryfikuje zgodność danych zaznaczonych we wniosku oraz w potwierdzających dokumentach oraz w odpowiedniej umowie międzynarodowej, a także fakt przekazania do budżetu odpowiednich kwot podatku przez osobę wypłacającą dochody nierezydentowi.

W razie potwierdzenia faktu zgłoszonej do zwrotu kwoty organ kontrolujący podejmuje decyzję o jej zwrocie nierezydentowi. Kopia decyzji przesyłana jest do osoby wypłacającej dochody oraz nierezydentowi (upoważnionej przez niego osobie). 

Wniosek o zwrot nadpłaconego podatku przesyłany jest do odpowiedniego organu obsługującego środki budżetowe.

W razie odmowy zwrotu nadpłaconego podatku organ kontroli zobowiązany jest do udzielenia nierezydentowi (upoważnionej przez niego osobie) uzasadnionej  odpowiedzi.

Organ obsługujący środki budżetowe na podstawie wniosku organu kontroli przekazuje środki na rachunek osoby wypłacającej (pobierającej podatki).

Osoba wypłacająca dochody nierezydentowi zwraca mu różnicę między sumą podatku pobranego a należnego zgodnie z umową międzynarodową Ukrainy, po otrzymaniu kopii decyzji organu kontroli lub po wpływie środków od organu obsługującego środki budżetowe.

Podstawa prawna: Kodeks Podatkowy Ukrainy (art.103)



Powrót Wszystkie Aktualności