20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zasady wydania zezwoleń (09-06-2013)


Gabinet Ministrów Ukrainy

Postanowienie Nr 359, z dnia 20 maja 2013

m. Kijów

O zatwierdzeniu Zasad wydania zezwoleń na przyjęcie pracowników w celu dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy

Zgodnie z ust, 1 art. 39 Ustawy Ukrainy "O zatrudnieniu społeczeństwa" Gabinet Ministrów Ukrainy postanawia:

1. Zatwierdzić Zasady wydawania zezwoleń na najęcie pracowników dla dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy, dodając.

2. Postanowienie wchodzi w życie z dniem uprawomocnienia się ustawy o wniesieniu zmian do wybranych przepisów Ukrainy dotyczących wydania zezwoleń na najęcie pracowników do dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy.

Premier -Minister Ukrainy M. Azarow

   
   

 

Zatwierdzono

Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy

Nr 359, z dnia 20 maja 2013

Zasady wydania zezwoleń na przyjęcie pracowników w celu dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy

1. Niniejsze Zasady określają procedurę wydawania zezwoleń na przyjęcie pracowników do dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy, na warunkach umowy o pracę ( dalej -zezwolenie).

2. W niniejszych Zasadach terminy uważa się wg następującego znaczenia:

inny pracodawca - osoba prawna, osoba fizyczna - przedsiębiorca na rzecz, których wykonywana jest praca przez najmowanych pracowników podmiotu gospodarowania - pracodawcy zgodnie z umową zawartą między takimi pracodawcami;

 

podmiot gospodarowania, który najmuje pracowników w celu dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innych pracodawców ( dalej - podmiot gospodarowania - pracodawca), osoba prana lub fizyczna - przedsiębiorca, najmujący pracowników do dalszego wykonywania przez nich pracy u innego pracodawcy na warunkach umowy o pracę.

3.Działalnośc podmiotu gospodarowania - pracodawcy związana z najmowaniem pracowników dla zastosowania ich pracy przez innego pracodawcę zaznaczana jest przez nich w karcie rejestracyjnej, potwierdzającej przeprowadzenie państwowej rejestracji osoby prawnej lub fizycznej - przedsiębiorcy jako jednej z podstawowych rodzajów działalności i prowadzona jest wyłącznie na podstawie zezwolenia wydanego przez Państwową Służbę Zatrudnienia (dalej - służba).

4.Zabrania się prowadzenia działalności przez podmioty gospodarowania - pracodawców, którzy najmują pracowników do dalszego wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy bez zezwolenia.

5.Podmiot gospodarowania -pracodawca (upoważniona przez niego osoba) dostarcza osobiście ,bądź przesyła listem poleconym z opisem zawartości do Służby wniosek o wydanie zezwolenia (dalej - wniosek) do którego dołącza się:

- przez osobę prawną - kopię dokumentu założycielskiego potwierdzoną w określonym trybie;

- przez osobę fizyczną -przedsiębiorcę będącego obywatelem Ukrainy -paszport obywatela Ukrainy, obcokrajowcem ,bądź osobą bez obywatelstwa ) - dokument paszportowy obcokrajowca (osoby bez obywatelstwa) w razie złożenia wniosku osobiście, bądź kopię paszportu (dokumentu paszportowego obcokrajowca ,osoby bez obywatelstwa) w razie złożenia wniosku przez upoważnioną osobę lub przesyła się pocztą;

- projekt umowy o pracę, zawierający regulacje dotyczące możliwości wykonywania przez pracownika pracy u innego pracodawcy oraz wypłaty wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia przewidzianego prawem, oraz wynagrodzenia które otrzymuje pracownik u innego pracodawcy za wykonanie takiej pracy;

- kopia dokumentu, potwierdzającego prawo upoważnionej osoby do reprezentacji interesów podmiotu gospodarowania -pracodawcy.

 

6. Służba sprawdza dokumenty potwierdzające osobę wnioskodawcę oraz rejestruje wniosek i dołączone do niego dokumenty, w książce prowadzonej wg wzoru określonego przez Służbę.

Wniosek oraz dokumenty przyjmowane są z opisem, którego kopia bezzwłocznie wydawana jest (przesyłana) wnioskodawcy z adnotacją o dniu i numerze ich rejestracji.

7.Zabrania się żądania od podmiotu gospodarowania - pracodawcy do wydania zezwolenia dokumentów nieprzewidzianych w niniejszych Zasadach.

8.Służba po wpływie wniosku oraz dokumentów przewidzianych w pkt.5 niniejszych Zasad kontroluje posiadanie:

- zobowiązań podmiotu gospodarowania -pracodawcy w spłacie jedynej składki na powszechne państwowe ubezpieczenie społeczne;

- niezapłaconych kar za naruszenie regulacji Ustawy Ukrainy " O zatrudnieniu społeczeństwa".

9.Decyzja o wydanie zezwolenia (odmowna) podejmowana jest przez Służbę oraz sporządzana jest w formie nakazu, w terminie 10 dni roboczych od dnia rejestracji wniosku.

Informacja o podjętej decyzji (wydanie, odmowa lub anulowanie zezwolenia) umieszczana jest na oficjalnej stronie internetowej Służby.

10. Za dzień wydania zezwolenia uważa się ostatni dzień terminu rozpatrywania wniosku przez Służbę.

W przypadku, gdy dzień przypada na dzień wolny, świąteczny lub inny dzień wolny, za dzień wydania uważa się pierwszy dzień roboczy następujący po tych dniach.

Zezwolenie wg wzoru zgodnego z załącznikiem wydawane jest za potwierdzeniem odbioru podmiotowi gospodarowania -pracodawcy lub upoważnionej przez niego osobie.

11. W razie uszkodzenia zezwolenia Służba na wniosek podmiotu gospodarowania -pracodawcy wydaje w terminie pięciu dni roboczych jego duplikat , o czym wykonywana odpowiednia adnotacja na zezwoleniu.

12.W razie utraty zezwolenia, co potwierdzane jest ogłoszeniem w drukowanym środku masowej informacji, Służba na wniosek podmiotu gospodarowania - pracodawcy wydaje w terminie pięciu dni roboczych jego duplikat, o czym wykonywana jest odpowiednia adnotacja na zezwoleniu.

13. Pisemne zawiadomienie przez Służbę o odmowie wydania zezwolenia wydawane jest podmiotowi gospodarowania - pracodawcy osobiście lub przesyłane jest listem poleconym z opisem zawartości z zaznaczenie podstaw odmowy.

Załącznik do Zasad:

Zezwolenie na najęcie pracowników w celu wykonywania przez nich pracy na Ukrainie u innego pracodawcy



Powrót Wszystkie Aktualności