20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zasady wydawania (28-05-2013)


Zasady

wydawania, przedłużania terminu ważności i anulowania zezwoleń na wykorzystywanie pracy cudzoziemców i osób bez obywatelstwa

Zasady określają procedurę wydawania, przedłużania terminu ważności i anulowania zezwoleń na wykorzystanie pracy cudzoziemców i osób bez obywatelstwa.

Regulacje niniejszych Zasad dotyczą również cudzoziemców skierowanych przez zagraniczne podmioty gospodarowania na Ukrainę w celu wykonania określonego zakresu prac lub świadczenia usług na podstawie umów (kontraktów), zawartych między ukraińskimi i zagranicznymi podmiotami gospodarowania i cudzoziemców, którzy zgodnie z grafikiem specyficznych zobowiązań w sektorze usług Protokołu wstąpienia Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu (981_049) (art. II Generalnego Porozumienia o handlu usługami) (981_017) należą do kategorii "wewnątrzkorporcyjni cesjonariusze" i " osoby świadczące usługi bez handlowej obecności na Ukrainie".

2. Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca i osoby bez obywatelstwa (dalej - cudzoziemiec), nadaje prawo pracodawcy czasowo wykorzystywać pracę cudzoziemca na konkretnym miejscu roboczym lub określonym stanowisku, wydawane jest pracodawcy w razie braku w państwie (regionie) pracowników, zdolnych do wykonywania odpowiedniej pracy lub istnienia dostatecznego uzasadnienia celowości wykorzystania pracy cudzoziemca w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowach międzynarodowych Ukrainy, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy.

Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca wydawane jest pracodawcy przez Państwowe Centrum Zatrudnienia lub z jego pełnomocnictwa przez centrum zatrudnienia Autonomicznej Republiki Krym, obwodowe, m. Kijowa i Sewastopola miejskie centra zatrudnienia (dalej - centrum zatrudnienia).

Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca wydawane jest pracodawcy, zarejestrowanemu w centrum zatrudnienia w charakterze płatnika składek na ubezpieczenie funduszu powszechnego państwowego ubezpieczenia społecznego na Ukrainie na wypadek bezrobocia (dalej - fundusz) i nie posiada wobec niego zaległości.

3. Do rozpatrzenia złożonych przez pracodawcę dokumentów i sporządzenia odpowiednich rekomendacji, przy centrum zatrudnienia tworzona jest komisja w skład której wchodzą przedstawiciele terytorialnych organów Państwowej Służby Migracyjnej, służby bezpieczeństwa, państwowej służby przygranicznej i podatkowej, a także innych zainteresowanych organów.

Regulacje o komisji zatwierdza Ministerstwo Polityki Społecznej w uzgodnieniu z Państwową Służbą Migracyjną, Służbą Bezpieczeństwa, Administracją Państwowej Służby Przygranicznej i Państwowej Służby Podatkowej.

4. Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca, przedłużenie terminu jego ważności podejmuje dyrektor, bądź zastępca dyrektora centrum zatrudnienia.

5. W celu uzyskania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca pracodawca składa do centrum zatrudnienia następujące dokumenty:

- wniosek;

- dwie kolorowe fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm;
- uzasadnienie celowości wykorzystywania pracy cudzoziemca i możliwości stworzenia dla niego odpowiednich warunków do pobytu i pracy; 

- dokument (nakaz, wyciąg z protokołu, pełnomocnictwa itp.), sporządzony wg określonych zasad, potwierdzający prawo osoby do reprezentacji interesów pracodawcy w centrum zatrudnienia;

- zaświadczenie z organu państwowej służby podatkowej o spłacie przez pracodawcę podatków i opłat (obowiązkowych płatności);

- zaświadczenie z centrum zatrudnienia o braku u pracodawcy zobowiązań wobec funduszu;

- dowód wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku;

- kopię projektu umowy o pracę (kontraktu), potwierdzoną przez pracodawcę;

- oświadczenie z pieczątką i podpisem pracodawcy (w razie braku w przedsiębiorstwie sekretariatu, również z podpisem kierownika), o tym, że miejsce pracy lub stanowisko, gdzie wykorzystywana jest praca cudzoziemca, zgodnie z prawem nie jest związane z przynależnością do obywatelstwa Ukrainy i nie wymaga udzielenia dostępu do tajemnicy państwowej;

- zaświadczenie organu spraw wewnętrznych o braku (istnieniu) skazania u cudzoziemca, który w chwili sporządzenia zezwolenia znajduje się na terytorium Ukrainy;

- zaświadczenie upoważnionego organu państwa pochodzenia (pobytu) o tym, że cudzoziemiec w chwili sporządzenia zezwolenia znajduje się poza granicami Ukrainy, nie odbywa kary za popełnienie przestępstwa i nie toczy się wobec niego postępowanie karne;

- kopię statutu pracodawcy potwierdzoną wg określonych zasad;

 

- kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie lub kwalifikacje cudzoziemca;
- kopie stron dokumentu paszportowego cudzoziemca, zawierające podstawowe dane identyfikacyjne;
6. W celu uzyskania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca, skierowanego przez zagraniczny podmiot gospodarowania na Ukrainie do wykonania określonego zakresu prac lub świadczenia usług na podstawie umowy (kontraktu), zawartego między ukraińskim i zagranicznym podmiotem gospodarowania, pracodawca składa dokumenty przewidziane w pkt.5 niniejszych Zasad (poza dokumentami przewidzianymi w ust. 4 i 9), a także kopię zaznaczonej umowy (kontraktu).

 

7. W celu uzyskania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca, który należy do kategorii "wewnątrzkorporacyjni cesjonariusze" lub "osoby świadczące usługi bez obecności handlowej na Ukrainie", pracodawca składa dokumenty zaznaczone w pkt. 5 niniejszych Zasad (poza dokumentami przewidzianymi w ust. 4 i 9), a także:
- decyzję zagranicznego podmiotu gospodarowania o przeniesienie cudzoziemca do pracy na Ukrainę;

- kopię kontraktu cudzoziemca z zagranicznym podmiotem gospodarowania o przeniesieniu do pracy na Ukrainę z określeniem terminu pracy na Ukrainie;

- kopię kontraktu o bezpośrednim świadczeniu usług na Ukrainie (dla cudzoziemca, należącego do kategorii " osoby świadczące usługi bez handlowej obecności na Ukrainie").

8. Wszystkie wydane przez obce państwo i sporządzone w języku obcym dokumenty, wymienione w pkt. 5, 6 i 7 niniejszych Zasad, powinny być przetłumaczone na języku ukraiński, potwierdzone zgodnie z prawem państwa ich wydania i zalegalizowane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w przypadku, gdy w umowach międzynarodowych Ukrainy, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy nie przewidziano inaczej.

9. Decyzja o wydaniu lub odmowa wydania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca, przedłużenia terminu jej ważności podejmowana jest w terminie, który nie może przekroczyć 30 - stu dni kalendarzowych od dnia uzyskania pakietu dokumentów przewidzianych w niniejszych Zasadach. 

O podjęciu decyzji centrum zatrudnienia pisemnie powiadamia pracodawcę.

10. Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca wydawane jest do roku.

Do przedłużenia terminu ważności zaznaczonego zezwolenia, pracodawca składa do centrum zatrudnienia, w terminie nieprzekraczającym miesiąca przed zakończeniem terminu ważności zezwolenia, dokumentów zaznaczonych w pkt. 5 lub 6 niniejszych Zasad.

Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca, który należy do kategorii " wewnątrzkorporacyjny cesjonariusz"[i] lub "osoby świadczące usługi bez handlowej obecności na Ukrainie", wydaje się na termin nieprzekraczający 3 lat.

Termin ważności zaznaczonego zezwolenia może być przedłużony o dwa lata, po złożeniu przez pracodawcę do centrum zatrudnienia, w terminie nieprzekraczającym miesiąca przed zakończeniem terminu ważności zezwolenia, dokumentów przewidzianych w pkt.7 niniejszych Zasad.


11. Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemców stanowi podstawę uzyskania przez cudzoziemca wizy odpowiedniego typu, rejestracji miejsca czasowego zamieszkania na Ukrainie i sporządzenia potwierdzenia czasowego pobytu na okres ważności zezwolenia.

Przedłużenie terminu ważności na wykorzystanie pracy cudzoziemca stanowi podstawę zwrócenia się przez pracodawcę i cudzoziemca do terytorialnego organu lub pododdziału Państwowej Służby Migracyjnej o przedłużenie terminu pobytu cudzoziemca na terytorium Ukrainy i sporządzenie nowego potwierdzenia na czasowy pobyt na Ukrainie.

12. Potwierdzone wg określonych zasad kopie zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca, pracodawca przekazuje cudzoziemcowi, przesyła do placówki konsularnej Ukrainy w miejscu stałego zamieszkania cudzoziemca w celu sporządzenia wizy odpowiedniego typu do jego wjazdu na Ukrainę, a także terytorialnego organu lub pododdziału Państwowej Służby Migracyjnej do rejestracji miejsca czasowego zamieszkania cudzoziemca na Ukrainie.

13. Pracodawcy posiadają prawo wykorzystania pracy cudzoziemców, stale zamieszkujących na Ukrainie i innych cudzoziemców w przypadkach przewidzianych w umowach międzynarodowych, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy, bez sporządzania zezwoleń na wykorzystanie pracy cudzoziemca.

14. Niezależnie od stanu rynku pracy i tendencji jego rozwoju zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca nie jest wydawane i termin jego ważności nie jest przedłużany w przypadku, gdy:

- w dokumentach złożonych do sporządzenia zezwolenia zawarte są informacje sprzeczne w wymogami prawa i umów międzynarodowych Ukrainy, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy;

- w umowie o pracę (kontrakcie) przewidziano warunki pracy cudzoziemca gorsze, a wysokość wynagrodzenia niższą niż dla obywateli Ukrainy, wykonujących analogiczną pracę;

- pracodawca posiada zamiar przyjąć do pracy cudzoziemca, który zgodnie z prawem związany jest z przynależnością do obywatelstwa Ukrainy i/lub wymaga uzyskanie dostępu do tajemnicy państwowej;
- wykryto fakty złożenia przez pracodawcę świadomie nieprawdziwych informacji lub podrobionych dokumentów;
- jest decyzja odpowiednich organów o wydalenie cudzoziemca poza granicę Ukrainy;
- nie upłynął rok od dnia wcześniejszej odmowy wydania cudzoziemcowi wizy IM-1, bądź anulowania wcześniejszego zezwolenia;
- pracodawca posiada zadłużenie wobec funduszu;

- cudzoziemiec na chwilę sporządzenia zezwolenia odbywa karę za popełnienie przestępstwa lub toczy się przeciwko niemu postępowanie karne;

 - pracodawca nie zachował terminów do składania dokumentów na przedłużenie terminu ważności zezwolenia;
- w wyniku zmian na rynku pracy w państwie (regionie)odpada konieczność wykorzystania przez pracodawcę cudzoziemca.
15. Za rozpatrzenie wniosku o wydanie zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca i przedłużenie terminu jego ważności, od pracodawcy pobierana jest opłata w wysokości czterech minimalnych wynagrodzeń, których środki kierowane są do funduszu.
16. Zezwolenie na wykorzystanie pracy cudzoziemca anulowane jest w razie:
- rozwiązania z pracodawcą umowy o pracę (kontraktu) przed terminem;
- ustalenia faktu podrobienia dokumentów, bądź złożenia przez pracodawcę nieprawdziwych informacji w dokumentach na podstawie, których wydano zezwolenie (przedłużono termin jego ważności);

- skrócenia terminu czasowego pobytu cudzoziemca na Ukrainie wg zasad przewidzianych prawem lub jego wydalenie poza granicę Ukrainy;

- ustalenia faktu wykorzystywania pracy cudzoziemca na innych warunkach niż zaznaczono w zezwoleniu na wykorzystanie pracy cudzoziemca lub przez innego pracodawcę.

O anulowaniu zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca centrum zatrudnienia, w terminie 3 - ch dni roboczych zawiadamia terytorialne organy Państwowej Służby Migracyjnej i organy państwowej służby przygranicznej z wykorzystaniem zintegrowanego systemu informacyjno - telekomunikacyjnego lub przy braku możliwości wykorzystania zaznaczonego systemu przesyła mu pisemne zawiadomienie.

17. Pracodawca, w terminie 3 - ch dni roboczych od dnia rozpoczęcia i zawieszenia pracy przez cudzoziemca, pisemnie informuje centrum zatrudnienia o dniu rozpoczęcia i zawieszenia pracy, zabezpiecza rejestrację dokumentu paszportowego cudzoziemca w odpowiednim terytorialnym organie lub pododdziale Państwowej Służby Migracyjnej, o czym w terminie 5 -ciu dni roboczych informuje centrum zatrudnienia.

18. W przypadku, gdy cudzoziemiec bez poważnych przyczyn nie stawił się do pracy w przewidzianym w umowie o pracy (kontrakcie) terminie, pracodawca w terminie 3-ch dni roboczych powinien pisemnie zawiadomić o tym odpowiedni terytorialny organ Państwowej Służby Migracyjnej, organy państwowej służby przygranicznej i centrum zatrudnienia.

W razie anulowania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca lub w przypadku, gdy cudzoziemiec bez poważnych przyczyn nie przystąpił do pracy w przewidzianym w umowie o pracy (kontrakcie) terminie cudzoziemiec może być wydalony poza granicę Ukrainy.

Pracodawca, który zaprosił cudzoziemca do siebie do pracy takiego cudzoziemca, zwraca państwu koszty związane z jego wydaleniem wg zasad przewidzianych prawem.

19. W razie wykorzystania przez pracodawcę pracy cudzoziemców bez zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca, państwowa służba zatrudnienia pobiera z pracodawcy karę w wysokości dwudziestu wysokości minimalnego wynagrodzenia, określonego prawem.

Zasady nakładania kar określa Ministerstwo Polityki Społecznej.

W razie braku spłaty (odmowy zapłaty) w terminie miesiąca w trybie dobrowolnym zaznaczonej kary, jej egzekucja prowadzona jest wg zasad przewidzianych prawem.

Środki z wpłaconych kar kierowane są do funduszu.

 20. Centra zatrudnienia przeprowadzają badania pracodawców pod kątem możliwości zabezpieczenia przez nich niedozwolonych warunków pobytu i pracy cudzoziemców, analizują efektywność wykorzystania ich pracy w przez okres ważności zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca i w razie potrzeby informują Państwowe Centrum Zatrudnienia.
21. Odmowa wydania zezwolenia na wykorzystanie pracy cudzoziemca lub przedłużenia terminu jego ważności, bądź anulowania zezwolenia może być zaskarżona do Państwowego Centrum Zatrudnienia lub do sądu.



[i] Wewnątrzkorporacyjny cesjonariusz - osoba fizyczna, pracująca w organizacji na terytorium Strony i czasowo przeniesiona w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium innej Strony. Organizacja powinna posiadać podstawowe miejsce aktywności biznesowej na terytorium Strony i przeniesienie następuje do zakładu (filii, firmy córki) tej organizacji w celu faktycznego prowadzenia podobnej działalności gospodarczej na terytorium innej Strony. (art. 35 Porozumienia o partnerstwie i współpracy między Ukrainą a Wspólnotą Europejską oraz jej państwami - członkami, ratyfikowanego Ustawą Ukrainy Nr 237/94, z dnia 10.11.1994

Podstawa prawna: Postanowienie Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 322, z dnia 08.04.2009 (wraz późniejszymi zmianami i uzupełnieniami)