20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zatrudnienie obcokrajowców (30-06-2012)


Zatrudnienie obcokrajowców na Ukrainie

 

Zgodnie z art. 26 Konstytucji Ukrainy, obcokrajowcy i osoby bez obywatelstwa przebywające na Ukrainie zgodnie z prawem, korzystają z tych samych praw i swobód, a także ponoszą takie same obowiązki, co obywatele Ukrainy - poza przypadkami przewidzianymi w Konstytucji, prawem, bądź umowami międzynarodowymi Ukrainy.

Gwarancja ta dotyczy również obcokrajowców podejmujących pracę na Ukrainie. 

Sprawy związane z zatrudnianiem regulowane są m.in. w Kodeksie Ustaw o Pracy, Ustawie o zatrudnieniu społeczeństwa, O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, Postanowieniu  Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 322, z dnia 08.04.09 "O zatwierdzeniu zasad wydania, przedłużenia terminu ważności i anulowania zezwoleń na wykorzystanie pracy obcokrajowców i osób bez obywatelstwa.  

Zezwolenie na pracę

Zgodnie z ust. 2 art. 8 Ustawy Ukrainy "O zatrudnieniu społeczeństwa
",
pracodawca posiada prawo wykorzystywania pracy obcokrajowców i osób bez obywatelstwa na warunkach przewidzianych w umowie o pracy, wyłącznie w przypadku posiadania wydanego pracodawcy przez państwową służbę zatrudnienia zezwolenia na wykorzystanie pracy obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowach międzynarodowych, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy.

Zezwolenie na wykorzystanie pracy obcokrajowców wydawane jest pracodawcy przez Państwowe Centrum Zatrudnienia lub z jego pełnomocnictwa przez centrum zatrudnienia Autonomicznej Republiki Krym, obwodowe, m. Kijów i Sewastopol .

Zezwolenie wydawane jest pracodawcy w przypadku, gdy jest zarejestrowany w centrum zatrudnienia jako płatnik składek ubezpieczeniowych w Funduszu Powszechnego Państwowego Ubezpieczenia Społecznego Ukrainy na wypadek bezrobocia i nie posiada zadłużenia w spłacie składek.

Do rozpatrywania składanych przez pracodawcę dokumentów i udzielenia zezwolenia przy centrum zatrudnienia tworzona jest komisja w skład, której wchodzą przedstawiciele organów terytorialnych Państwowej Służby Celnej, Służby Bezpieczeństwa, Państwowej Służby Przygranicznej i Państwowej Służby Podatkowej, a także innych zainteresowanych organów.

W celu otrzymania zezwolenia na pracę pracodawca przedkłada następujące dokumenty:

  • wniosek;
  • dwie kolorowe fotografie o rozm. 3,5 x 4,5 cm;
  • uzasadnienie celowości wykorzystania pracy obcokrajowców i możliwości stworzenia dla nich odpowiednich warunków pobytu i pracy;
  • dokument (nakaz, wyciąg z protokołu, pełnomocnictwo itp) , sporządzony wg określonych zasad , potwierdzający prawo osoby do reprezentowania interesów pracodawcy w centrum zatrudnienia;
  • zaświadczenie państwowej służby podatkowej o spłacie przez pracodawcę podatków i opłat (obowiązkowych płatności);
  • zaświadczenie centrum zatrudnienia o braku zaległości pracodawcy wobec Funduszu;
  • dowód wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku;
  • kopię projektu umowy o pracę (kontraktu), potwierdzoną przez pracodawcę;
  • oświadczenie  z pieczątką i podpisem pracodawcy (kierownika), o tym, że miejsce pracy lub stanowisko , obejmowane przez obcokrajowca , nie jest związane zgodnie z prawem z przynależnością do obywatelstwa Ukrainy i nie wymaga nadania dopuszczenia do tajemnicy państwowej;
  • zaświadczenie organu spraw wewnętrznych o skazaniu (jego braku) obcokrajowca, który w chwili sporządzenia zezwolenia przebywa na terytorium Ukrainy;
  • zaświadczenie upoważnionego organu państwa pochodzenia (pobytu) o tym , że obcokrajowiec, który w chwili sporządzania zezwolenia znajduje się poza granicami Ukrainy, nie odbywa kary za popełnione przestępstwa i nie jest wobec niego prowadzone śledztwo;
  • kopię statutu pracodawcy, potwierdzoną wg określonych zasad;
  • kopię dokumentów o wykształceniu lub kwalifikacji obcokrajowca;
  • kopię stron z paszportu obcokrajowca , zawierających podstawowe dane identyfikacyjne;
  • wyciąg lub wypis z Jedynego Państwowego Rejestru Osób Prawnych i Fizycznych -Przedsiębiorców.

Należy zwrócić uwagę, na fakt, że wszystkie dokumenty wydane przez obce państwo oraz sporządzone w języku obcym składane do centrum zatrudnienia w celu otrzymania zezwolenia na pracę, należy przetłumaczyć na język ukraiński, potwierdzić zgodnie prawem państwa ich wydania oraz zalegalizować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (poza państwami z którymi Ukraina podpisała umowy o uznawalności dokumentów w tym z Polską).

Decyzja o wydaniu lub odmawiająca wydania zezwolenia na wykorzystanie pracy obcokrajowca , bądź przedłużająca termin jej ważności, podejmowana jest w terminie 30 dni kalendarzowych. Pracodawca powiadamiany jest pisemnie przez centrum zatrudnienia.

Zezwolenie na wykorzystanie pracy wydawane jest do roku.

W celu przedłużenia terminu ważności zaznaczonego zezwolenia pracodawca powinien złożyć do centrum zatrudnienia w terminie nie przekraczającym miesiąca przed zakończeniem terminu ważności , dokumenty przewidziane dla uzyskania zezwolenia na zatrudnienie.

Skutki prawne zatrudnienia obcokrajowca bez odpowiedniego zezwolenia

Państwowa Służba Zatrudnienia nakłada na pracodawcę karę za każdą osobę w wysokości 20 minimalnych wynagrodzeń przewidzianych prawem.

W razie niezapłacenia kary ( lub odmowy zapłaty) w terminie miesiąca, wszczyna się postępowanie egzekucyjne wg zasad przewidzianych prawem.

Kary wykorzystywane są przez Fundusz Powszechnego Państwowego Ubezpieczenia Ukrainy na wypadek bezrobocia.

Zezwolenie na wykorzystanie pracy obcokrajowca stanowi podstawę do otrzymania przez obcokrajowca wizy typu "D", rejestracji tymczasowego zamieszkania na Ukrainie i sporządzenia potwierdzenia na czasowe zamieszkanie przez okres ważności zezwolenia.



Powrót Wszystkie Aktualności