20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zawarcie związku małżeńskiego (28-05-2013)


Kobieta i mężczyzna może zawrzeć związek małżeński po ukończeniu 18 lat.

Związku małżeńskiego nie mogą zawrzeć osoby będące rodziną w bezpośredniej linii pokrewieństwa.

1. Związku małżeńskiego nie mogą zawrzeć krewni (całkowicie i niecałkowicie spokrewnieni) brat i siostra.

Za całkowicie spokrewnionych, uważa się braci i siostry posiadających wspólnych rodziców.

Za niecałkowicie spokrewnionych uważa się braci i siostry posiadających wspólną matkę lub wspólnego ojca.

Związku małżeńskiego nie mogą zawrzeć brat i siostra cioteczna i krewna, ciotka, dziadek oraz bratanek i siostrzenica.

Na podstawie decyzji sądu może być udzielone prawo zawarcia związku małżeńskiego między rodzonym dzieckiem adoptującego i adoptowanym przez niego dzieckiem, a także między dziećmi przez niego adoptowanymi.

W związku małżeńskim nie mogą być adoptujący i adoptowane przez niego dziecko.

Ślub między adoptującym i adoptowanym przez niego dzieckiem może być zarejestrowany wyłącznie w razie skasowania adopcji.

Wniosek o rejestrację

Wniosek o rejestrację ślubu składany jest wg wyboru przez kobietę i mężczyznę do dowolnego organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego.

Osoby, które złożyły wniosek o rejestrację ślubu uważa się za narzeczonych.

Wniosek o rejestrację ślubu składany jest osobiście przez kobietę i mężczyznę.
W przypadku, gdy kobieta i/lub mężczyzna nie może z poważnych przyczyn osobiście złożyć wniosku o rejestrację ślubu do organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego, wniosek taki notarialnie potwierdzony mogą złożyć ich przedstawiciele.

Pełnomocnictwa przedstawiciela podlegają notarialnemu potwierdzeniu.

W przypadku, gdy rejestracja ślubu w określony dzień nie odbyła się, wniosek o rejestrację ślubu traci ważność po upływie  3 - ch miesięcy od dnia jego złożenia.

Poinformuj o stanie zdrowia

Narzeczeni zobowiązani są do poinformowania jeden drugiego o stanie własnego zdrowia.

Państwo zabezpiecza tworzenie warunków do przeprowadzenia badań medycznych narzeczonych.

Zasady badań medycznych narzeczonych (1740-2001-p), określa Gabinet Ministrów Ukrainy.

Wyniki badań medycznych objęte są tajemnicą i przekazywane są wyłącznie narzeczonym.

Ukrycie informacji o stanie zdrowia skutkiem czego, może stać się (stało się) naruszenie zdrowia fizycznego lub psychicznego jednego z narzeczonych, bądź ich pokoleń może stanowić podstawę uznania nieważności ślubu.

Rezygnujesz z zawarcia związku małżeńskiego zwracasz koszty

Osoba, która zrezygnowała ze ślubu zobowiązana jest do zwrotu drugiej stronie kosztów przez nią poniesionych w związku z przygotowaniami do rejestracji ślubu i wesela.

Koszty takie nie podlegają zwrotowi w przypadku, gdy odmowa zawarcia ślubu powstała w związku z bezprawnym, amoralnym prowadzeniem się narzeczonej, narzeczonego, ukryciem przez nią, nim okoliczności posiadających dla tego, kto zrezygnował ze ślubu istotne znaczenie (ciężka choroba, posiadanie dziecka, skazanie itp.).

W razie rezygnacji ze ślubu osoba, która otrzymała prezent w związku z przyszłym ślubem, umowa darowizny na żądanie darczyńcy może być rozwiązana przez sąd.

W razie rozwiązania umowy osoba zobowiązana jest do zwrotu podarowanej rzeczy, a w przypadku, gdy nie została zachowana - pokrycia jej wartości.

Rejestracja związku małżeńskiego

Ślub rejestrowany jest po upływie miesiąca od dnia złożenia przez osoby wniosku o rejestrację ślubu.

W przypadku zaistnienia poważnych przyczyn, kierownik organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego zezwala na rejestrację ślubu przed upływem tego terminu.

W razie ciąży narzeczonej, urodzenia przez nią dziecka, a także w przypadku, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia narzeczonej lub narzeczonego, ślub rejestrowany jest w dzień złożenia odpowiedniego wniosku lub wg życzenia narzeczonych w dowolnie innym dniu, w okresie miesiąca.

W przypadku, gdy istnieją informacje o przeszkodach w rejestracji ślubu, kierownik organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego może odłożyć rejestrację ślubu, lecz nie dłużej niż o 3 miesiące.

Decyzja o odłożeniu ślubu może być zaskarżona w sądzie.

 

Miejsce rejestracji ślubu

Ślub rejestrowany jest w pomieszczeniach organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego.

Na wniosek narzeczonych rejestracja ślubu odbywa się w uroczystej oprawie.

Na wniosek narzeczonych rejestracja ślubu może odbywać się w miejscu ich zamieszkania, w miejscu udzielenia stacjonarnej pomocy medycznej lub w innym miejscu w przypadku, gdy narzeczeni nie mogą z poważnych przyczyn przybyć do organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego.

Wybór nazwiska

Narzeczeni posiadają prawo wyboru nazwiska jednego z nich, jako wspólnego nazwiska małżonków lub dalej posługiwać się nazwiskiem przedślubnym.

Narzeczona, narzeczony posiadają prawo dołączenia do własnego nazwiska, nazwiska narzeczonego, narzeczonej.

W przypadku, gdy oboje pragną posiadać podwójne nazwisko, za ich zgodą ustala się od którego nazwiska będzie się rozpoczynać.

Łączenie więcej niż dwóch nazwisk jest niedopuszczalne w przypadku, gdy inaczej nie wynika to ze zwyczaju mniejszości narodowej, do jakiej należy narzeczona i/lub narzeczony.

W przypadku, gdy w chwili rejestracji ślubu nazwisko narzeczonej, narzeczonego jest już podwójne on/ona posiada prawo zmiany jednej z części własnego nazwiska na nazwisko drugiego.

1. Ślub zarejestrowany z osobą znajdującą się jednocześnie w innym zarejestrowanym związku jest nieważny.

2. Ślub zarejestrowany między krewnymi w bezpośredniej linii pokrewieństwa, a także z rodzonym bratem i siostrą jest nieważny.

3. Ślub zarejestrowany z osobą uznaną za niezdolną do czynności prawnych jest nieważny.

4. Na wniosek zainteresowanej osoby, organ państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego anuluje zapis o ślubie zarejestrowany z osobami zaznaczonymi w ust.1 - 1 niniejszego art.

5. W przypadku, gdy zarejestrowano z osobą, która znajduje się w związku małżeńskim, to w razie rozwiązania poprzedniego ślubu przed anulowaniem zapisu dotyczącego ponownego ślub ponowny związek małżeński staje się ważny z chwilą rozwiązania poprzedniego ślubu.

6. Zapis o ślubie podlega anulowaniu niezależnie od śmierci osób, z którymi został zarejestrowany związek małżeński ( ust. 1 - 3 niniejszego art.), a także rozwiązania tego ślubu.

Związek małżeński decyzją sądu uznawany za nieważny

1. Związek małżeński uznaje się za nieważny decyzją sądu w przypadku, gdy został zarejestrowany bez zgody kobiety lub mężczyzny.

Zgodę osoby nie uważa się za swobodną w szczególności wówczas, gdy w chwili rejestracji związku małżeńskiego chorowała na ciężką chorobę psychiczną, znajdowała się pod wpływem upojenia alkoholowego, po spożyciu narkotyków, środków toksycznych w związku, z czym nie uświadamiała sobie znaczenia własnych czynów i/lub nie mogła kierować nimi, lub w przypadku, gdy związek małżeński został zarejestrowany w wyniku przemocy fizycznej, bądź psychicznej.

 2. Związek małżeński decyzją sądu uważa się za nieważny w razie jego fikcyjności.

Związek małżeński jest fikcyjny w przypadku, gdy został zawarty z kobietą i mężczyzną lub przez jednego z nich bez zamiaru stworzenia rodziny i nabycia praw i obowiązków współmałżonka.

3. Związek małżeński nie może być uznany za nieważny w przypadku, gdy w chwili rozpatrywania sprawy przez sąd ustały okoliczności świadczące o braku zgody osoby na ślub lub jej niechęci do stworzenia rodziny.

Ślub, który może być uznany decyzją sądu za nieważny
1. Ślub może być uznany decyzją sądu za nieważny w przypadku, gdy został zarejestrowany:

1) między adoptującym i adoptowanym przez niego dzieckiem z naruszeniem regulacji przewidzianych w ust.5 art.26 niniejszego Kodeksu;

2) między ciotecznym bratem i siostrą, ciotką, wujkiem i bratankiem i siostrzenicą;
3) z osobą, która ukryła ciężką chorobę lub chorobę niebezpieczną dla drugiego współmałżonka i/lub ich pokoleń;

4) z osobą, która nie osiągnęła wieku ślubnego i której nie udzielono prawa do ślubu.

Przy rozstrzyganiu spraw związanych z uznaniem nieważności ślubu sąd bierze pod uwagę na ile ten ślub narusza prawa i interesy osoby, okres wspólnego zamieszkiwania współmałżonków, charakter ich stosunków, a także inne okoliczności posiadające istotne znaczenie.

Ślub nie może być uznany za nieważny w razie ciąży małżonki lub narodzenia dziecka u osób przewidzianych w pkt.1, 2, 4 ust.1 niniejszego art. lub w przypadku, gdy ten, kto nie osiągnął wieku ślubnego osiągnął go lub otrzymał prawo do związku małżeńskiego.

Osoby posiadające prawo zwrócenia się do sądu z pozwem o uznanie nieważności ślubu

1. Prawo zwrócenia się do sądu z pozwem o uznanie nieważności ślubu posiada małżonka lub małżonek, inne osoby, których prawa naruszono w związku z rejestracją tego ślubu, rodzice, opiekun, kurator dziecka, opiekun niezdolnej do czynności prawnej osoby, prokurator, organ opieki i kurateli w przypadku, gdy ochrony wymagają prawa i interesy dziecka, osoby uznanej za niezdolną do czynności prawnych lub osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

Uznanie nieważności ślubu po jego rozwiązaniu

1. Rozwiązanie ślubu, śmierć żony lub męża nie stanowi przeszkód do uznania nieważności ślubu.

2. W przypadku, gdy ślub rozwiązano decyzją sądu, pozew o uznanie nieważności może być złożony wyłącznie po skasowaniu decyzji sądu rozwiązującej ślub.

Dzień nieważności ślubu

1. W przypadkach przewidzianych w art. 39-41 niniejszego Kodeksu, ślub jest nieważny z dniem jego rejestracji państwowej.

 

Skutki prawne nieważności ślubu

1. Nieważny ślub (art.39 niniejszego Kodeksu), a także ślub uznany za nieważny decyzją sądu, nie stanowi podstaw powstania u osób między, którymi został zarejestrowany praw i obowiązków współmałżonka, a także praw i obowiązków przewidzianych dla współmałżonków innymi przepisami prawa Ukrainy.

2. W przypadku, gdy w okresie nieważności ślubu osoby nabyły majątek, to uważa się, że należy do nich na prawie częściowej współwłasności.

Wysokość części każdego z nich określana jest zgodnie z ich udziałem w nabyciu tego majątku własną pracą i środkami.

3. W przypadku, gdy osoba otrzymywała alimenty od tego, z kim znajdowała się w nieważnym związku małżeńskim, kwota zapłaconych alimentów uważana jest za otrzymaną bez dostatecznej podstawy prawnej i podlega zwrotowi zgodnie z Kodeksem Cywilnym Ukrainy (435-15), lecz za okres nie dłuższy niż ostatnie 3 lata.

4. Osoba zamieszkująca w pomieszczeniu mieszkalnym innej osoby po rejestracji z nią nieważnego ślubu, nie nabywa praw dalszego zamieszkiwania i może być z niego eksmitowana (wysiedlona).
5. Osobę, która w związku z rejestracją nieważnego ślubu zmieniła własne nazwisko, uważa się za posługującą się nazwiskiem bez dostatecznych podstaw prawnych.
6. Skutki prawne przewidziane w ust. 2- 5 niniejszego art. stosowane są wobec osób, które znały przeszkody przed rejestracją ślubu i ukryły je przed drugą stroną i/lub przed organem państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego.

 Szczególne skutki prawne nieważności ślubu

1. W przypadku, gdy osoba nie znała i nie mogła znać przeszkód w rejestracji ślubu posiada prawo:

1) podziału majątku nabytego w nieważnym ślubie, jako wspólnej współwłasności małżonków;

2) zamieszkania w pomieszczeniu mieszkalnym w którym zamieszkała w związku z nieważnym  ślubem;

3) do alimentów zgodnie z art. 75, 84, 86 i 88 niniejszego Kodeksu;

4) do nazwiska, które wybrała przy rejestracji ślubu.

 

Prawa i obowiązki rodziców i dziecka narodzonego w nieważnym związku

Nieważny związek nie wpływa na zakres wzajemnych praw i obowiązków rodziców i dziecka narodzonego w tym związku.


Uznanie związku małżeńskiego za niezawarty

Związek małżeński zarejestrowany bez obecności narzeczonej i/lub narzeczonego uważa się za niezawarty.

Zapis o takim ślubie w organie państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego podlega anulowaniu na podstawie decyzji sądu na wniosek zainteresowanej osoby, a także na wniosek prokuratora.

 

Podstawa prawna: Kodeks Rodzinny Ukrainy