20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zawieranie umów (23-04-2013)


Zawieranie umów z pełnomocnictwa założyciela

Kierownik na podstawie uchwały walnego zgromadzenia oraz z ich pełnomocnictwa zawarł umowę kupna - sprzedaży nieruchomości na warunkach rozłożenia płatności na raty.

Czy taka umowa posiada moc prawną?

 

Zgodnie z ust.5 art.65 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy kierownik przedsiębiorstwa prowadzi działalność w jego imieniu reprezentuje interesy w organach władzy państwowej i samorządu, innych organizacjach, w stosunkach z osobami prawnymi i osobami fizycznymi, tworzy administrację przedsiębiorstwa i rozstrzyga sprawy związane z działalnością przedsiębiorstwa w granicach i wg zasad przewidzianych w dokumentach założycielskich.

Zgodnie z ust.2 art.57 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy w dokumentach założycielskich spółki powinny być zawarte informacje m.in. dotyczące składu i kompetencji poszczególnych organów , zasad podejmowania uchwał.

W szczególności statut spółki powinien zawierać informacje o organach zarządu i kontroli oraz nadane im kompetencje.

A więc i kompetencje kierownika spółki określają dokumenty założycielskie i co do zasady takim dokumentem jest statut ( art.143 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.

W związku z powyżym pytaniem wynika, że w statucie spółki przewidziane są ograniczenia dotyczące zawierania przez kierownika umów kupna - sprzedaży nieruchomości, gdyż świadczy o tym konieczność podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie oraz udzielenie przez walne zgromadzenie odpowiedniego pełnomocnictwa do zawarcia tego rodzaju umowy.

W powyższym przypadku uwzględniając ograniczenia zawarte w statucie, dyrektor posiadał pełnomocnictwa do zawarcia umowy kupna-sprzedaży .

Powinien również posiadać  protokół walnego zgromadzenia w którym zawarte są następujące informacje:

a) uchwałę o nabyciu przez spółkę nieruchomości;

b uchwałę o udzieleniu dyrektorowi zezwolenia na zawarcie umowy w imieniu spółki.

W przypadku, gdy z treści protokołu walnego zgromadzenia nie wynika prawo dyrektora do zawarcia umowy kupna-sprzedaży, to odpowiednio sporządzone pełnomocnictwo jest wystarczającym dokumentem do zawarcia umowy.

Należy podkreślić, że w statucie powinna być przewidziana możliwość występowania założycieli w imieniu spółki (wg ogólnie przyjętych zasad prawo takie posiada dyrektor).

Umowa pełnomocnictwa lub pełnomocnictwo między udziałowcem a dyrektorem jest wystarczającym dokumentem do podpisania umowy kupna -sprzedaży.

Uwaga, w przypadku, gdy zgodnie ze statutem udziałowiec nie może prowadzić działalności w imieniu spółki i nie posiada prawa do wydawania pełnomocnictw osobom trzecim w jej imieniu, to umowa pełnomocnictwa (pełnomocnictwo) może być uznana za nieważną (brak pełnomocnictw u mocodawcy do reprezentowania interesów spółki).

W związku z powyższym w przypadku, gdy umowa kupna-sprzedaży została zawarta i potwierdzona przez notariusza na podstawie w należyty sposób sporządzonego protokołu walnego zgromadzenia , nie powinna być uznana za nieważną.

Zgodnie z ust.2 art. 692 Kodeksu Cywilnego Ukrainy umowa kupna-sprzedaży może przewidywać rozłożenie płatności na raty.

Zgodnie z art. 695 Kodeksu Cywilnego Ukrainy o sprzedaży towaru w kredycie może przewidziana być zapłata za towar w ratach.

Istotnym warunkiem umowy sprzedaży towaru w kredycie na raty jest cena towaru, wartość, terminy i wysokość opłat.



Powrót Wszystkie Aktualności