Zawieszenie umowy kredytowej
Uchwała sądu nie zawsze oznacza zawieszenie umowy kredytowej.
Zawieszenie umowy kredytowej w przypadku, gdy wierzyciel żąda jej rozwiązania przed terminem
Wyższy Sąd Ukrainy w piśmie " Ujednolicona praktyka rozpatrywania spraw cywilnych wynikających ze stosunków kredytowych" wyjaśnia , że "przedterminowe zobowiązanie do wykonania podstawowego zobowiązania w naturze nie skutkuje zawieszeniem umowy i nie wyłącza możliwości ściągnięcia %, kar i strat, a także innych sankcji karnych przewidzianych w umowie do dnia faktycznego (całkowitego) rozliczenia
Zwrócenie się do sądu z żądaniem o przedterminowy zwrot wszystkich kwot z umowy kredytowej w związku z naruszeniem warunków umowy ust.2 art.1050 Kodeksu Cywilnego Ukrainy nie oznacza jednostronnego rozwiązania umowy, a jest skutkiem niewykonania,bądź nienależytego wykonania przez dłużnika własnych zobowiązań z tytułu umowy. (tj. jeden ze sposobów odpowiedzialności cywilnoprawnej dłużnika).
Przy niewykonaniu decyzji sądu u wierzyciela powstaje prawo do egzekucji kwot przewidzianych w ust.2 art.625 Kodeksu Cywilnego, o ile stosunki prawne zobowiązań nie zostały zawieszone.
W art.599 Kodeksu Cywilnego przewidziano, że zobowiązania zawieszane są po ich wykonaniu przeprowadzonym w należyty sposób ( a nie na podstawie decyzji sądu).
Należy podkreślić, że posiadanie napisu wykonawczego o braku wykonania przez dłużnika zobowiązań (dobrowolnie, bądź przymusowo) nie świadczy o zawieszeniu stosunków umownych między stronami.
tj. wykonanie napisu wykonawczego nie zawiesza stosunków prawnych między stronami oraz nie zwalnia dłużnika z odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania pieniężnego oraz nie pozbawia wierzyciela prawa do otrzymania % za korzystanie z kredytu oraz kary za nieterminową spłatę kredytu.
Sądy uwzględniają, że naliczanie od kwoty długu za naruszenie przez dłużnika zobowiązania pieniężnego wyrażonego w walucie krajowej w wysokości 3% rocznie od przeterminowanej kwoty jest pokryciem kosztów wierzyciela związanych z inflacją oraz otrzymaniem rekompensaty od dłużnika za bezprawne korzystanie niezwróconą kwotą , które podlegają spłacie wierzycielowi.
W związku z powyższym, decyzje sądów co do zasady zawierają zapis o naliczeniu 3% niezależnie od kary za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań.
Sądowa praktyka wskazuje, że i po uznaniu przez wierzyciela "ostatecznej" kwoty długu, w przypadku, gdy oddzielnie nie zostały rozwiązane sprawy związane z zawieszeniem umowy kredytowej, możliwe jest doliczenie sankcji karnych, 3% rocznych i inflacji.
Reasumując, do całkowitego wykonania zobowiązań kwota długu może zwiększać się. W związku z tym, gdy dłużnik przekaże zastawiony majątek, to powinien otrzymać decyzję zawierającą fakt zawieszenia zobowiązania , a nie samą kwotę długu.
![]() |
![]() |