Zmniejszenie kapitału statutowego w spółce z o.o
Zgodnie z art.87 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy kwota wkładów założycieli i udziałowców spółki gospodarczej stanowi kapitał statutowy spółki.
Spółka posiada prawo do zmniejszenia (zwiększenia) wysokość kapitału statutowego wg zasad określonych w Kodeksie Gospodarczym oraz zgodnie z przyjętą do niego ustawą.
Uchwała o zmianie wysokości kapitału statutowego wchodzi w życie z dniem wniesienia zmian do państwowego rejestru.
Zgodnie z art.50 Ustawy "O spółkach gospodarczych" Nr 1576-XII, z dnia 19.09.1991 - za spółkę z o.o uważa się spółkę posiadającą kapitał statutowy podzielony na udziały, których wielkość określają dokumenty założycielskie (statut).
Maksymalna ilość udziałowców wynosi 100 osób.
Zgodnie z art.52 Ustawy w spółce z o.o kapitał statutowy powinien być wniesiony przez jej udziałowców przed zakończeniem roku od dnia rejestracji.
W przypadku, gdy przed zakończeniem roku od dnia rejestracji spółki udziałowcy nie wnieśli (wnieśli częściowo) własne wkłady, walne zgromadzenie podejmuje jedną z poniższych uchwał:
- o wyłączeniu ze składu spółki udziałowców, którzy nie wnieśli (wnieśli w części) własnych wkładów i o zasadach podziału udziałów w kapitale statutowym;
- o zmniejszeniu kapitału statutowego i o określeniu zasad podziału udziałów w kapitale statutowym;
- o likwidacji spółki.
Zmiany do statutu związane ze zmianą wysokości kapitału statutowego i/lub zmianą składu udziałowców
podlegają rejestracji państwowej wg zasad przewidzianych prawem.
Uchwała o zmniejszeniu kapitału statutowego spółki przesyłana jest listem poleconym
do wszystkich wierzycieli spółki w terminie nie przekraczającym 3-ch dni od dnia jej
podjęcia.
Zmniejszenie kapitału statutowego spółki z o,o., dopuszczalne jest po zawiadomieniu o tym w przewidzianym w statucie trybie wszystkich jej wierzycieli. W tym przypadku wierzyciele posiadają prawo żądania zawieszenia lub wykonania odpowiednich zobowiązań przed terminem i pokrycia im szkód.
![]() |
![]() |