20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zwrot podatku VAT (14-06-2010)


Gabinet Ministrów Ukrainy

Postanowienie Nr 368, z dnia 12 maja 2010

Kijów

Wchodzi w życie z dniem 01.06.2010


O wypuszczeniu obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej na zwrot podatku VAT


Zgodnie z art. 25 Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok”  ( 2154-17) Gabinet Ministrów Ukrainy postanawia:
1.Dokonać wypuszczenia obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obiegu 5 lat, na zwrot podatku VAT , który zgodnie z trybem przewidzianym prawem został zadeklarowany do zwrotu do 1 czerwca 2010, potwierdzony kontrolą i nie zwrócony na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” ( 2154-17).

2. Zatwierdzić dodając:
- Podstawowe warunki wypuszczenia obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej na zwrot VAT;
- Zasady wypuszczenia, obrotu, wykupu obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obrotu 5 lat.

3.Państwa Administracja Podatkowa zabezpieczy złożenie:
1) do Ministerstwa Finansów:

do 1 czerwca 2010 – materiały z inwentaryzacji zwrotu kwot VAT, zadeklarowanego do zwrotu do 1 maja 2010 , potwierdzone kontrolą i nie zwrócone na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010”(2154-17), w celu określenia prognozy wielkości wypuszczenia obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej;
sporządzonych na podstawie wniosków płatników podatku rejestrów inwentaryzacji płatników VAT, kwot podatku VAT zadeklarowanych do zwrotu do 1 maja 2010, potwierdzonych kontrolą i nie zwróconych na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154-17).
2) Skarb Państwa – wymienione rejestry w terminie 2 – ch dni po zatwierdzeniu ich przez Ministerstwo Finansów;

3) Organy Skarbu Państwa w miejscu rejestracji płatnika podatku VAT – opinii organów państwowej służby podatkowej w miejscu rejestracji płatnika podatku VAT z zaznaczeniem kwot podatku podlegającego zwrotowi z budżetu państwa zgodnie z wymienionymi rejestrami , w terminie 2-ch dni po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Finansów takich rejestrów.
4.Organy państwowej służby podatkowej w miejscu rejestracji płatnika VAT zabezpieczy w terminie 5-ciu dni roboczych po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Finansów rejestrów inwentaryzację płatników VAT, kwot VAT zadeklarowanych do zwrotu do dnia 1 maja 2010 . potwierdzonych kontrolą i nie zwróconych na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154-17) , złożenie przez płatników podatku wyciągów z rejestrów.

5.Ministerstwo Finansów:

- wystąpi emitentem obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obiegu lat 5 , wypuszczonych zgodnie z Podstawowymi warunkami i Zasadami, zatwierdzonymi niniejszym Postanowieniem na pokrycie zwrotu VAT zadeklarowanego do zwrotu na dzień 1 maja 2010, potwierdzonych kontrolą i nie zwróconych do dnia wejścia w Zycie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154 – 17).

-przewidzi każdego roku w czasie sporządzania projektu Państwowego budżetu Ukrainy na odpowiedni rok środki nieodzowne na obsługę i pokrycie obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej  wypuszczonych na zwrot VAT , zadeklarowanego do zwrotu do 1 maja 2010 roku, potwierdzonego kontrolą i nie zwróconego na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym Budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154 – 17).


6.Przyjąć do wiadomości, że Narodowy Bank Ukrainy występuje generalnym agentem obsługi obrotu, spłaty dochodu i pokrycia obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obiegu 5 lat, wypuszczonych na zwrotu kwot podatku VAT, zadeklarowanych do zwrotu do 1 maja 2010 potwierdzonych kontrolą  i nie zwróconych na dzień wejścia  w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 „ ( 2154 -17) i otwiera Skarbowi Państwa rachunek w papierach wartościowych.



Premier – minister Ukrainy M.Azarow



Zatwierdzono

Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy

Nr 368, z dnia 12 maja 2010
 

PODSTAWOWE WARUNKI

wypuszczenia obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej na pokrycie zwrotu kwot podatku VAT

Obligacje państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obiegu 5 lat , wypuszczone na zwrot podatku VAT zadeklarowanego do zwrotu do 1 maja 2010 , potwierdzone kontrolą i nie zwróconych na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154 -17) są średnioterminowymi amortyzowanymi obligacjami państwowej pożyczki wewnętrznej ( dalej – obligacje).

Nominalna wartość obligacji wynosi 1 tysiąc hrywien.

Termin obiegu obligacji – 5 lat.
Ogólną wielkość emisji określa Ministerstwo Finansów zgodnie z zatwierdzonymi przez niego rejestrami inwentaryzacji płatników podatku VAT, kwot podatku VAT zadeklarowanych do zwrotu do 1 maja 2010 , potwierdzonych kontrolą i nie zwróconych na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” ( 2154-17).
Pokrycie obligacji odbywa się poprzez zwrot każdego półrocza z pokryciem podstawowej kwoty długu w wysokości 10% nominalnej wartości obligacji.

Różnica między nominalna wartością obligacji i ogólną kwotą wypłat z pokrycia podstawowej kwoty długu wynosi wartość amortyzacyjną obligacji.

Obligacje posiadają kupony. Okres kuponowy wynosi 6 miesięcy.
Stawkę dochodowości z tytułu obligacji wprowadza się na poziomie 5,5% rocznie.
Naliczenia dochodu od obligacji dokonuje się  co pół roku w terminie obiegu papierów wartościowych wychodząc z ich wartości amortyzacyjnej jednocześnie z dokonywaniem wypłat dochodów.

Pokrycie podstawowej kwoty długu i wypłata dochodów od obligacji odbywa się w formie bezgotówkowej na dzień określony warunkami emisji.

W przypadku, gdy dzień przypada na dzień wolny pokrycie i wypłata odbywa się następnego dnia roboczego.

Obligacje wypuszczane są w formie bezdokumentalnej.

Pokrycie podstawowej kwoty długu i wypłata dochodów z obligacji odbywa się zgodnie z aktami normatywno – prawnymi Narodowego Banku w sprawie działalności depozytowej z państwowymi papierami wartościowymi i przeznaczeniem budżetowym zgodnie z prawem budżetowym.

Niniejsze Warunki podstawowe stanowią  propozycję publiczną dla płatników podatków dotyczącą zwrotu podatku VAT.


Zatwierdzono

Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy

Nr 368, z dnia 12 maja 2010

 
Zasady

Wypuszczenia, obiegu, pokrycia obligacji państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obiegu 5 lat


1. Niniejsze Zasady określają zasady zwrotu podatku VAT zadeklarowanego do zwrotu do 1 maja 2010 , potwierdzonego kontrolą i nie zwróconego na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ Państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154-17), obligacjami państwowej pożyczki wewnętrznej z terminem obiegu 5 lat , wypuszczonych na zwrot podatku VAT(dalej – obligacje), zgodnie z art. 25 Ustawy Ukrainy „ Państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154-17), i Ustaw Ukrainy „ O podatku VAT” ( 168/97-ВР ),  „ O papierach wartościowych i rynku funduszy” ( 3480-15 ),  „ O narodowym systemie depozytowym i szczególnych zasad obiegu elektronicznego papierów wartościowych na Ukrainie „( 710/97-ВР ).

2. Regulacje niniejszych Zasad dotyczą płatników podatku VAT, którzy zadeklarowali zwrot podatku VAT do 1 maja 2010 , potwierdzono go kontrolą, nie otrzymali zwrotu na dzień wejścia w życie Ustawy Ukrainy „ O państwowym budżecie Ukrainy na 2010 rok” (2154-17) (dalej – płatnicy podatku), włączonych do rejestrów inwentaryzacji płatników podatku, sporządzonych wg wzoru zgodnie z załącznikiem Nr 1.

Zwrot podatku VAT odbywa się na podstawie:

- złożenia w terminie nie przekraczającym 25 czerwca 2010 przez płatnika podatku do organu państwowej służby podatkowej w miejscy jego rejestracji wniosku o sporządzenie podatku VAT  obligacjami, sporządzonego wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 2 .

- danych z deklaracji podatku VAT;

- materiałów z wyników kontroli przez organy państwowej służby podatkowej w miejscu rejestracji płatnika podatku lub decyzji sądu podjętej po 1 maja 2010.
3.Podstawą do dokonania rozliczeń obligacjami są rejestry i opinie o zwrocie kwot podatku VAT organów państwowej służby podatkowej w miejscu rejestracji płatnika podatku, składane do organów Państwowego Skarbu w miejscu rejestracji płatnika podatku.

4. Opinie o zwrocie kwot podatku VAT wydane przez organy służby podatkowej nie są składane w przypadku, gdy wobec płatnika podatku wszczęto postępowanie karne za uchylanie się od spłaty podatku VAT lub sprawa rozpatrywana jest przez sąd, bądź organy śledcze lub prowadzone jest postępowanie apelacyjne przez płatnika podatku w państwowej służby podatkowej , o czym w rejestrze dokonuje się odpowiedniego zapisu .

Rozliczenia obligacjami z takim płatnikiem podatku nie są prowadzone do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy co do istoty.

5. Odpowiedzialność za prawidłowość i rzetelność informacji wymienionych w rejestrze ponoszą osoby funkcyjne Państwowej Administracji Podatkowej.
6. Zwrot kwot podatku VAT obligacjami odbywa się z udziałem Ministerstwa Finansów, Państwowej Administracji Podatkowej i Narodowego Banku Ukrainy poprzez Skarb Państwa i banki , będące klientami depozytów państwowych papierów wartościowych Narodowego Banku, a razie, gdy kwota zwrotu podatku VAT na jednego płatnika przewyższa 10 mln hrywien- poprzez państwowe banki ( dalej – banki).

Wykaz banków wykonujących zadania agentów w zakresie zwrotu podatku VAT obligacjami określa Ministerstwo Finansów Ukrainy.
7.Ministerstwo Finansów w terminie 2-ch dni po zatwierdzeniu rejestrów składa do Narodowego Banku na dzień rozmieszczenia obligacji globalne certyfikaty.

Obligacje z rachunku emisyjnego emitenta zalicza się na rachunek Skarbu Państwa otwarty w Narodowym Banku na podstawie rozporządzenia o przekazaniu przez Ministerstwo Finansów i rozporządzenia o otrzymaniu przez Skarb Państwa.


8. Skarb Państwa na podstawie wniesionych przez Ministerstwo Finansów zmian w finansowaniu i dochodach specjalnego funduszu państwowego budżetu zabezpiecza ewidencjonowanie w ewidencji operacji zwrotu kwot VAT z chwilą zaliczenia obligacji na rachunku w papierach wartościowych Skarbu Państwa , co potwierdzane jest wyciągiem z Narodowego Banku z określonego rachunku, z jednoczesnym zwiększeniem na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Finansów o wielkości wpływów z tytułu wypuszczonych obligacji.

9.Płatnicy podatku dla których zatwierdzono zwrot kwot podatku VAT otwierają w bankach rachunki w papierach wartościowych w celu zaliczenia przysługujących im ilości obligacji. 

10.Banki na podstawie złożonych przez płatnika podatku VAT wyciągów z rejestru i wniosków o sporządzenie zwrotu kwot podatku VAT obligacjami, sporządzonych zgodnie z załącznikiem Nr 2 , sporządzają wykaz nabywców obligacji zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik Nr 3 i przekazują ich do organów Skarbu Państwa w formie elektronicznej i na nośnikach papierowych.

11. W przypadku, gdy kwota zwrotu podatku VAT nie jest wielokrotnością 1000 hrywien , płatnikowi podatku sporządza się maksymalnie możliwą ilość obligacji na kwotę wielokrotności ich nominalnej wartości, a pozostała kwota podlega zwrotowi z budżetu państwa wg zasad określonych prawem.

Sporządzanie zwrotu podatku VAT obligacjami odbywa się wg ich wartości nominalnej, wielokrotnością 1000 hrywien.
12.Skarb Państwa po kontroli zgodności wykazów nabywców obligacji złożonych przez banki, z danymi zawartymi w rejestrach Państwowej administracji Podatkowej , wydaje rozporządzenie na przekazanie obligacji Narodowemu Bankowi z uwzględnieniem zasad określonych w umowie między Narodowym bankiem i Skarbem Państwa o otwarciu rachunku w papierach wartościowych.

Obligacje zaliczane są na rachunki banków pod warunkiem złożenia bankom przez Narodowy Bank odpowiednich rozporządzeń na otrzymanie takich obligacje.
13.Zgodnie z informacją Narodowego banku o stanie rachunków w papierach wartościowych i zasad określonych prawem, banki w terminie nie przekraczającym 3 – ch dni roboczych po otrzymaniu takiej informacji zaliczają przysługującą ilość obligacji na rachunki w papierach wartościowych płatników podatku na podstawie ich rozporządzeń na otrzymanie obligacji.

Banki w terminie nie przekraczającym następny dzień roboczy po zaliczeniu obligacji na rachunki w papierach wartościowych składają do organu Skarbu Państwa potwierdzenie o nabyciu przez płatnika podatku obligacji zgodnie z załącznikiem Nr 4.

14.Organy Skarbu Państwa w terminie nie przekraczającym następny dzień roboczy po otrzymaniu od banków potwierdzeń nabycia przez płatników podatku obligacji składają ich kopie do organów państwowej służby podatkowej , stanowiących podstawę do ewidencji w rachunkach osobowych płatników podatków operacji zwrotu kwot VAT .

 



Powrót Wszystkie Aktualności