20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


O spółkach akcyjnych
(Ustawa Nr 514-VI z dnia: 17-09-2008)
Ostatnie zmiany: 01-04-2012


Rozdz. III Kapitał spółki akcyjnej (art. 14 Kapitał statutowy i własny spółki akcyjnej) - Rozdz. V Prawa i obowiązki akcjonariuszy (art. 29. Obowiązki akcjonariuszy)


ROZDZIAŁ III. KAPITAŁ SPÓŁKI AKCYJNEJ

art.14. Kapitał statutowy i własny spółki akcyjnej

1. Minimalna wysokość kapitału statutowego spółki akcyjnej wynosi 1250 minimalnych wynagrodzeń wychodząc ze stawki minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego na dzień stworzenia (rejestracji) spółki akcyjnej.

Kapitał statutowy spółki akcyjnej określa minimalna wielkość majątku spółki ,
gwarantująca interesy jej kredytodawców.

2. Kapitał własny (wartość czystych aktywów) spółki – różnica między łączną wartością aktywów spółki a wartością jej zobowiązań wobec innych osób.

3. W przypadku, gdy po zakończeniu drugiego i każdego następnego roku finansowego, wartość czystych aktywów spółki akcyjnej okaże się mniejsza niż wysokość kapitału statutowego, spółka zobowiązana jest do ogłoszenia zmiany własnego kapitału statutowego i zarejestrowania odpowiednich zmian do statutu w trybie przewidzianym prawem. (...)

art.15. Zwiększanie kapitału statutowego

1. Kapitał statutowy spółki zwiększa się poprzez podwyższenie nominalnej wartości akcji lub rozmieszczenie dodatkowych akcji o istniejącej wartości nominalnej, w trybie przewidzianym przez Komisję ds. papierów wartościowych i rynku funduszy.

2. Spółka akcyjna posiada prawo do zwiększenia kapitału statutowego po rejestracji sprawozdań wyników wszystkich wcześniejszych emisji akcji.

3. Zwiększenie kapitału statutowego spółki akcyjnej pozyskujące dodatkowe wkłady odbywa się poprzez emisję dodatkowych akcji.

Prawo pierwszeństwa akcjonariuszy do nabycia akcji dodatkowo emitowanych przez spółkę, obowiązuje wyłącznie w procesie prywatnej emisji akcji i określa się prawem. (...)

art.16. Zmniejszanie kapitału statutowego

1. Kapitał statutowy spółki akcyjnej zmniejsza się w trybie określonym przez Państwową Komisję ds. papierów wartościowych i rynku funduszy, poprzez zmniejszenie nominalnej wartości akcji lub poprzez anulowanie wcześniej wykupionych przez spółkę akcji i zmniejszenie ich ogólnej ilości w przypadku, gdy taką możliwość przewidziano w statucie spółki.

2. Po podjęciu uchwały o zmniejszeniu kapitału statutowego spółki akcyjnej, organ wykonawczy, w terminie 30-stu dni pisemnie powiadamia o podjęciu takiej uchwały każdego kredytodawcę, którego roszczenia wobec spółki akcyjnej nie są zabezpieczone zastawem, gwarancją, bądź poręczeniem .

3. Kredytodawca którego roszczenia wobec spółki akcyjnej nie są zabezpieczone umową zastawu, bądź poręczenia, w terminie 30-stu dni po otrzymaniu zaznaczonego w ust. 2 niniejszego art. zawiadomienia może zwrócić się do spółki z pisemnym roszczeniem o dokonanie w terminie 45-tu dni jednego z następujących działań wg wyboru spółki:

- zabezpieczenia wykonania zobowiązania poprzez zawarcie umowy zastawu, bądź poręczenia, przedterminowego zawieszenia lub wykonania zobowiązań wobec kredytodawcy w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie między spółką a kredytodawcą. (...)

art.17. Anulowanie akcji

1. Spółka akcyjna w trybie określonym przez Państwową Komisję ds. papierów wartościowych i rynku funduszy posiada prawo do anulowania wykupionych przez nią akcji oraz zmniejszenia kapitału statutowego lub podwyższenia nominalnej wartości pozostałych akcji, pozostawiając bez zmian kapitał statutowy.

art.18. Konsolidacja i rozdrabnianie akcji

1. Spółka akcyjna posiada prawo do dokonywania konsolidacji wszystkich wyemitowanych przez nią akcji, w związku z czym dwie lub więcej akcji zamienia się w jedną nową akcję tego samego typu i klasy.

Obowiązkowym warunkiem konsolidacji jest wymiana akcji starej nominalnej wartości na całą ilość akcji nowej nominalnej wartości dla każdego z akcjonariuszy.

2. Spółka akcyjna posiada prawo do dokonywania rozdrabniania wszystkich rozmieszczonych przez nią akcji, w związku z czym jedna akcja zamieniania jest na
dwie lub więcej akcji tego samego typu i klasy.

3. Konsolidacja i rozdrabianie akcji nie powinno doprowadzić do zmiany wysokości
kapitału statutowego spółki akcyjnej. (...)

art.19. Kapitał rezerwowy

1. Spółka akcyjna posiada prawo do tworzenia kapitału rezerwowego w wysokości nie mniejszej niż 15% kapitału statutowego w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w statucie spółki.

Kapitał statutowy tworzony jest poprzez coroczne odliczenia od czystego zysku spółki lub z niepodzielonego zysku.
Do osiągnięcia określonej w statucie wysokości kapitału rezerwowego wysokość corocznych odliczeń nie może być niższa niż 5% wartości czystego zysku spółki za rok. (...)

ROZDZIAŁ IV. PAPIERY WARTOŚCIOWE SPÓŁKI AKCYJNEJ


art.20. Akcje spółki

art.21. Emisja papierów wartościowych

1. Spółka akcyjna może dokonywać emisji akcji wyłącznie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia.

Spółka może dokonywać emisji innych papierów wartościowych, poza akcjami na podstawie uchwały rady nadzorczej w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w jej statucie.

Uchwała o emisji papierów wartościowych o wartości wyższej niż 25% wartości aktywów spółki podejmowana jest przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. (...)

art. 22. Cena akcji

1. Spółka akcyjna dokonuje emisji lub sprzedaży każdej akcji, którą wykupiła za cenę nie niższą niż jej wartość rynkowa, co zatwierdzane jest przez radę nadzorczą poza przypadkami:

- emisji akcji w czasie zakładania spółki wg ceny określonej w umowie założycielskiej;

- emisji akcji w czasie połączenia, przyłączenia, podziału, wydzielenia spółki;

- emisji akcji z udziałem sprzedawcy papierów wartościowych, z którymi zawarto umowę o kupnie – sprzedaży papierów wartościowych; (...)

art. 23. Zapłata za papiery wartościowe

1. W przypadku emisji przez spółkę akcyjną papierów wartościowych, ich zapłata odbywa się środkami pieniężnymi lub za porozumieniem między spółką a inwestorem – prawami majątkowymi, niemajątkowymi prawami posiadających wartość pieniężną, papierami wartościowymi (poza dłużnymi emisyjnymi papierami wartościowymi, których emitentem jest nabywca oraz wekslami), innym majątkiem.

Inwestor nie może dokonywać zapłaty za papiery wartościowe poprzez wzięcie na siebie zobowiązania wykonania dla spółki robót lub świadczenia usług. (...)

art. 24. Szczególne zasady obrotu papierów wartościowych spółek akcyjnych

1. Publiczna spółka akcyjna zobowiązana jest przejść procedurę listingu i pozostawać w giełdowym rejestrze przynajmniej na jednej giełdzie kapitałowej.

Zawieranie umów kupna – sprzedaży akcji publicznej spółki akcyjnej, która przeszła procedurę listingu na giełdzie kapitałowej, odbywa się wyłącznie na tej giełdzie kapitałowej z uwzględnieniem regulacji ust. 1 niniejszego art. (...)


ROZDZIAŁ V. PRAWA I OBOWIĄZKI AKCJONARIUSZY


art.25. Prawa akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji

1. Każdą prostą akcją spółki akcyjnej jej właścicielowi – akcjonariuszowi nadaje się jednakową łączność praw, włączając prawa do:

1) udziału w zarządzaniu spółką akcyjną;

2) otrzymania dywidend; (...)

art. 26. Prawa akcjonariuszy – właścicieli uprzywilejowanych akcji

1. Każdą uprzywilejowaną akcją jednej klasy jej właścicielowi – akcjonariuszowi udziela się jednakową łączność praw.

2. W statucie spółki akcyjnej, określa się zakres praw nadanych akcjonariuszowi – właścicielowi każdej klasy uprzywilejowanej akcji, w tym również określa się :

1) wysokość i kolejność wypłat dywidend;

2) wartość likwidacyjną i kolejność wypłat w razie likwidacji spółki;

3) przypadki i warunki zamiany uprzywilejowanej akcji danej klasy na uprzywilejowane akcje innej klasy, proste akcje lub inne papiery wartościowe; (...)

art. 27. Prawo pierwszeństwa akcjonariuszy przy dodatkowej emisji akcji

1. Za prawo pierwszeństwa akcjonariuszy uważa się:

- prawo akcjonariusza – właściciela prostych akcji do nabycia wyemitowanych przez spółkę prostych akcji proporcjonalnie do części przysługujących mu prostych akcji w ogólnej ilości prostych akcji;

- prawo akcjonariusza – właściciela uprzywilejowanych akcji do nabycia wyemitowanych przez spółkę uprzywilejowanych akcji tej, bądź innej klasy w przypadku, gdy akcje takiej klasy nadają ich właścicielom przewagę co do kolejności otrzymywania dywidend, bądź wypłat w przypadku likwidacji spółki, proporcjonalnie do części przysługujących akcjonariuszowi uprzywilejowanych akcji określonej klasy w ogólnej ilości uprzywilejowanych akcji danej klasy.

2. Prawo pierwszeństwa udziela się akcjonariuszowi – właścicielowi prostych akcji prywatnego rozmieszczenia obowiązkowo w trybie przewidzianym w prawie.

Prawo pierwszeństwa udziela się akcjonariuszowi – właścicielowi uprzywilejowanych akcji w przypadku, gdy taką możliwość przewidziano w statucie spółki akcyjnej.

W terminie nie przekraczającym 30 dni od rozpoczęcia emisji akcji z nadaniem akcjonariuszom prawa pierwszeństwa, spółka pisemnie powiadamia każdego z akcjonariuszy, który posiada takie prawo , o możliwości jego realizacji i publikuje zawiadomienie o tym w oficjalnym drukowanym wydaniu.

Zawiadomienie powinno zawierać informacje o ogólnej ilości emitowanych przez spółkę akcji, cenę emisji, zasady określania ilości papierów wartościowych do nabycie których akcjonariusz posiada prawo pierwszeństwa , termin i zasady realizacji zaznaczonego prawa. (...)

art. 28. Ochrona praw akcjonariuszy – pracowników spółki


art. 29. Obowiązki akcjonariuszy

1. Akcjonariusze zobowiązani są:

- przestrzegania statutu, innych wewnętrznych dokumentów spółki akcyjnej;

- wykonywania uchwał walnego zgromadzenia, innych organów spółki;

- wykonywania własnych zobowiązań wobec spółki, w tym również związanych z
udziałem majątkowym;

- zapłaty za akcje w wysokości, w trybie i zasobami przewidzianymi w statucie
spółki akcyjnej;

- nie ujawniania tajemnicy komercyjnej i poufnej informacji o działalności spółki. (...)



Poprzednia 
Powrót
.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->