20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


O odnowieniu płynności finansowej dłużnika lub uznanie go za bankruta
(Ustawa Nr 2343-XII z dnia: 14-05-1992)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012


Rozdz. V Zawieszenie postępowania w sprawie o bankructwo (art. 40 Zawieszenie postępowania w sprawie o bankructwo) - Rozdz. VII Postanowienia końcowe


Rozdział V. Zawieszenie postępowania w sprawie o bankructwo

art. 40. Zawieszenie postępowania w sprawie o bankructwo

 

1. Sąd gospodarczy zawiesza postępowanie w sprawie o bankructwo w przypadku, gdy:

1) dłużnik nie został wpisany do Ujednoliconego Państwowego Rejestru Przedsiębiorstw i Organizacji Ukrainy lub do Rejestru Podmiotów Działalności Przedsiębiorczej;

2) złożono wniosek o uznanie za bankruta zlikwidowanego lub zreorganizowanego
(poza reorganizacją w formie przekształcenia) osoby prawnej;

3) w sądzie gospodarczym znajduje się sprawa o upadłość tego dłużnika;

4) zatwierdzono sprawozdanie kierującego sanacją dłużnika, w trybie przewidzianym w niniejszej Ustawie;

5) zatwierdzono porozumienie;

6) zatwierdzono sprawozdanie likwidatora, w trybie przewidzianym w art. 32 niniejszej Ustawy;

7) dłużnik zrealizował wszystkie zobowiązania wobec kredytodawców;

8) kredytodawcy nie przedłożyli roszczeń w stosunku do dłużnika po wszczęciu postępowania w sprawie o bankructwo na wniosek dłużnika.

2. O wszczęciu postępowania w sprawie o bankructwo podejmowana jest uchwała która może być zaskarżona w określonym trybie.

Postępowanie w sprawie o upadłość może być zawieszone w przypadkach przewidzianych w pkt. 1, 2 i 5 ust. 1 niniejszego art. we wszystkich etapach prowadzenia postępowania w sprawie o upadłość, tj. zarówno do jak i po uznaniu dłużnika za bankruta;

W przypadkach przewidzianych w pkt. 3, 4, 7 i 8 - wyłącznie po uznaniu dłużnika bankrutem.

 

Rozdział VI. Szczególne zasady poszczególnych kategorii podmiotów działalności przedsiębiorczej

art. 41. Postanowienia ogólne

Stosunki związane z upadłością utworzonych przez miasta, szczególnie niebezpiecznych, przedsiębiorstw rolno-gospodarczych, ubezpieczycieli, innych kategorii podmiotów działalności przedsiębiorczej regulowane są niniejszą Ustawą z uwzględnieniem szczegółów zawartych w niniejszym Rozdziale.

art. 42. Szczególny tryb upadłości Przedsiębiorstw utworzonych przez miasto

art. 43. Osobliwości bankructwa szczególnie niebezpiecznych przedsiębiorstw
1. Do celów niniejszej Ustawy szczególnie niebezpiecznym przedsiębiorstwem uważa się przedsiębiorstwa przemysłu węglowego, górnictwa wydobywczego, atomowe, chemiczne, metalurgiczno – chemiczne, przetwórstwa ropy naftowej, innych branż uznanych w odpowiednich decyzjach Gabinetu Ministrów Ukrainy, których zawieszenie działalności wymaga specjalnych działań w zakresie zapobieżenia wyrządzeniu szkód dla życia i zdrowia obywateli, majątkowi, środowisku naturalnemu. (...)

art. 44. Szczególne zasady upadłości przedsiębiorstw rolno-gospodarczych
1. Do celów niniejszej Ustawy, za przedsiębiorstwa rolno gospodarcze, uważa się osoby prawne których podstawowym rodzajem działalności jest uprawa (produkcja, produkcja i przetwórstwo) produkcji rolno-spożywczej, gdzie wpływy ze sprzedaży upraw (produkcji, produkcji i przetwórstwa) wynoszą nie mniej niż 50% ogólnej wartości wpływów. (...)

art. 45. Osobliwości bankructwa ubezpieczycieli
1. Przy rozpoznawaniu spraw związanych z bankructwem ubezpieczyciela, uczestnika postępowania w sprawie o bankructwo, wyznacza państwowy organ nadzoru działalności ubezpieczeniowej.

2. Wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie o bankructwo ubezpieczyciela, może być złożony w sądzie gospodarczym przez dłużnika, kredytodawcę lub inny uprawniony organ państwowy. (...)

art. 46. Osobliwości bankructwa uczestników profesjonalnych rynku papierów wartościowych

 

1.W przypadku rozpatrywania spraw o upadłość organizacji lub obywatela – podmiotu działalności przedsiębiorczej, będącymi profesjonalnym uczestnikiem rynku papierów wartościowych, uczestnikiem postępowania w sprawie o upadłość określa państwowy organ ds. regulowania rynku papierów wartościowych.

Do celów niniejszego art. za klienta rozumie się inwestora rynku papierów wartościowych, który zawarł odpowiednią umowę z profesjonalnym uczestnikiem rynku papierów wartościowych, którego zgodnie z niniejszą Ustawą uznaje się za dłużnika lub bankruta . (...)

art. 46–1. Osobliwości bankructwa emitenta, bądź zarządcy certyfikatów hipotecznych, zarządcy funduszu (...)

art. 47. Postanowienia ogólne o bankructwie podmiotu działalności przedsiębiorczej – osoby fizycznej
1. Zasady przewidziane w niniejszym art. stosuje się do stosunków związanych z uznaniem osoby fizycznej – podmiotu działalności przedsiębiorczej (dalej – obywatela – przedsiębiorcy) za bankruta.

2. Wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie o bankructwo obywatela – przedsiębiorcy może być złożony w sądzie gospodarczym przez osobę fizyczną – przedsiębiorcę będącym dłużnikiem lub jego kredytodawców. (...)

art. 48. Rozpatrywanie przez sąd gospodarczy spraw o bankructwo osoby fizycznej - przedsiębiorcy
1. Równolegle z przyjęciem wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o bankructwo osoby fizycznej – przedsiębiorcy , sąd gospodarczy nakłada areszt (zajęcie) na majątek osoby fizycznej – przedsiębiorcy poza majątkiem z którego zgodnie z prawem cywilno – procesowym Ukrainy nie może być prowadzona egzekucja.

Na prośbę osoby fizycznej – przedsiębiorcy sąd gospodarczy może zwolnić z zajęcia (aresztu) majątek (część majątku) w przypadku zawarcia umowy poręczenia bądź innego zabezpieczenia wykonania zobowiązań przed osobami trzecimi przez osobę fizyczną – przedsiębiorcę. (...)

art. 49. Osobliwości zaspokojenia roszczeń kredytodawców osoby fizycznej – przedsiębiorcy uznanego za bankruta

 

1. Dla zaspokojenia roszczeń kredytodawców ze środków wniesionych do depozytu kancelarii notarialnej pokrywane są koszty związane z postępowaniem w sprawie o upadłość osoby fizycznej – przedsiębiorcy i wykonaniem postanowienia sądu gospodarczego o uznaniu osoby fizycznej – przedsiębiorcy za bankruta.

art. 50. Osobliwości upadłości gospodarstwa rolnego

 

1. Podstawą do uznania gospodarstwa rolnego za bankruta jest brak możliwości zaspakajania w terminie 6 - ciu miesięcy po zakończeniu odpowiedniego okresu robót rolno-gospodarskich roszczeń kredytodawców z tytułu zobowiązań gotówkowych i/lub wykonywania zobowiązań z tytułu opłaty składek ubezpieczeniowych na państwowe ubezpieczenie emerytalne , podatków i opłat (obowiązkowych należności).
(ust. 1 art. 50 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 3108-IV (3108-15) z dnia 17.11.2005) (...)

art. 51. Osobliwości stosowania procedury upadłościowej do dłużnika likwidowanego przez właściciela
1. W przypadku, gdy wartość majątku dłużnika – osoby prawnej w stosunku do której podjęto decyzję o likwidacji jest niedostateczny do zaspokojenia roszczeń kredytodawców, taka osoba prawna likwidowana jest w trybie przewidzianym w niniejszej Ustawie.

W przypadku wykrycia wymienionych okoliczności likwidator ( komisja likwidacyjna) zobowiązany jest do zwrócenia się do sądu gospodarczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie o upadłość takiej osoby prawnej.

W przypadku wykrycia okoliczności wymienionych w ust. 1 niniejszej części po podjęciu decyzji o likwidacji w celu stworzenia komisji likwidacyjnej ( wyznaczenia likwidatora) wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie o upadłość przedkłada właściciel majątku dłużnika ( upoważniona przez niego osoba). (...)

art. 52. Osobliwości bankructwa nieobecnego dłużnika

 

1. W przypadku, gdy osoba fizyczna – przedsiębiorca – dłużnika lub kierujące organy dłużnika – osoby prawnej są nieobecni w siedzibie lub w przypadku niezłożeni w terminie roku do organów państwowej służby podatkowej, zgodnie z prawem deklaracji podatkowych, dokumentów sprawozdawczości księgowej, a także zaistnienia innych cech świadczących o braku działalności przedsiębiorczej dłużnika, wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie o bankructwo nieobecnego dłużnika może być złożony przez kredytodawcę niezależnie od wysokości jego roszczeń w stosunku do dłużnika oraz w terminie wykonania zobowiązań.

art. 53. Osobliwości prowadzenia sanacji dłużnika przez jego kierownika

 

1. Kierownik dłużnika posiada prawo do złożenia zgodnie z postanowieniami art. 7 niniejszej Ustawy wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o bankructwo dłużnika w celu przeprowadzenia przez kierownika procedury sanacji do złożenia przez kredytodawców wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o upadłość na następujących warunkach:
- istnienia decyzji organu do uprawnień którego zgodnie z prawem lub dokumentami założycielskimi dłużnika przekazano prawo do podejmowania decyzji wnoszenia do sądu gospodarczego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o bankructwo dłużnika, a w przypadku, gdy takie uprawnienia nie zostały przewidziane – na podstawie decyzji organu dłużnika do uprawnień którego przewidziano podejmowanie decyzji w sprawach reorganizacji, bądź likwidacji dłużnika;

- istnienia planu sanacji oraz pisemnej zgody kredytodawców których ogólna wartość roszczeń przekracza 50% wierzytelności dłużnika w oparciu o dane jego ewidencji księgowej na wprowadzenie omawianego planu i na wyznaczenie kierującego sanacją kierownika dłużnika. (...)

Rozdział VII. Postanowienia końcowe

1. Niniejsza Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r. (...)


Prezydent Ukrainy L. Krawczuk
м. Kijów, 14 maj 1992 r.
Nr 2343-XII

 



Poprzednia 
Powrót
.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->