20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


Kodeks Gospodarczy Ukrainy
(Ustawa z dnia: 16-01-2003)
Ostatnie zmiany: 11-10-2013


Rozdział VIII. Specjalne procedury gospodarowania(art: 401-418)

TYTUŁ 41 INNE RODZAJE SPECJALNYCH WARUNKÓW DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

art. 411. Wyłączna (morska) strefa ekonomiczna Ukrainy

1. Rejony morskie, zewnętrzne przyległe do terytorialnego morza Ukrainy, łącznie z rejonami dookoła wysp należących do niej, stanowią wyłączną (morską) strefę ekonomiczną Ukrainy.

2. Szerokość wyłącznej (morskiej) strefy ekonomicznej wynosi do 200 mil morskich wyliczonych od tych samych wychodzących linii, co terytorialne morze Ukrainy.

3. W celu zabezpieczenia suwerennych praw Ukrainy w zakresie rozwoju, eksploatacji, utrzymania zasobów żywych i zarządzania nimi w wyłącznej (morskiej) strefie ekonomicznej, państwo używa środków (łącznie z przeglądem, inspekcją, aresztem i rozstrzyganiem przez sąd) w zakresie zabezpieczenia przestrzegania przez podmioty gospodarowania prawa Ukrainy.

4. Państwo w wyłącznej (morskiej) strefie ekonomicznej Ukrainy posiada wyłączne prawo tworzenia, a także udzielania zezwoleń na budowę, eksploatację i użytkowania sztucznych wysp, urządzeń i budowli do badań naukowych, wywiadu i opracowań zasobów naturalnych, innych celów gospodarczych zgodnie z prawem Ukrainy.

5. Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w wyłącznej (morskiej) strefie ekonomicznej określa się na podstawie niniejszego Kodeksu, Ustawy „O wyłącznej (morskiej) strefie ekonomicznej Ukrainy” (162/95-RN), innymi aktami prawnymi regulującymi zagadnienia związane z prawnymi warunkami wyłącznej (morskiej) strefy ekonomicznej Ukrainy.

art. 412. Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w strefie państwowej granicy Ukrainy

1. Działalność gospodarcza w strefie państwowej granicy Ukrainy (żeglarstwo, korzystanie z zasobów wodnych dla potrzeb spławu drewna i innych rodzajów wykorzystywania zasobów wodnych, tworzenia budowli wodnych, prowadzenia innych prac na wewnętrznych wodach Ukrainy, korzystania z gruntów, lasów, obiektów świata zwierzęcego, prowadzenia wierceń geologicznych i innej działalności gospodarczej) prowadzona jest z uwzględnieniem szczególnych warunków granicy państwowej Ukrainy zgodnie z prawem Ukrainy i obowiązującymi międzynarodowymi umowami ratyfikowanymi przez Najwyższą Radę Ukrainy.

2. Warunki prowadzenia w strefie państwowej granicy Ukrainy działalności gospodarczej określane są przez odpowiednie organy władzy państwowej Ukrainy z uwzględnieniem miejscowych warunków zgodnie z regulacjami prawe.

3. W przypadkach i w trybie przewidzianym prawem, łączenie w strefie państwowej granicy Ukrainy wyodrębnionych działek/gruntów, decyzją Gabinetu Ministrów Ukrainy, może być czasowo ograniczone, zawieszone lub mogą być określone środki kwarantanny dla ludzi, zwierząt, ładunków, materiału nasiennego, sadowniczego i innej produkcji pochodzenia zwierzęcego i roślinnego przekraczających państwową granicę Ukrainy.

art. 413. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w strefach sanitarno-ochronnych i innych ochronnych na terytoriach i obiektach szczególnie chronionych

1. Działalność gospodarcza w sanitarno-ochronnych, wodoochronych strefach, ochrony sanitarnej i innych strefach ochronnych prowadzona jest z uwzględnieniem warunków prawnych takich stref określonych prawem.

2. Działalność gospodarczą na terytoriach i obiektach ochrony przyrody funduszu Ukrainy, kurortach, leczniczo-zdrowotnych, rekreacyjnych i innych terytoriach i obiektach zaliczonych przepisami prawa do takich, które wyjątkowo ochrania się, prowadzi się zgodnie z warunkami reżimu prawnego tych terytoriów i obiektów określonych prawem i innymi aktami prawnymi.

3. Prawem określa się dodatkowe warunki w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i gwarancji socjalnych osób pracujących na terytoriach skażonych w wyniku katastrofy czarnobylskiej.

art. 414. Specjalne warunki gospodarowania w wyodrębnionych gałęziach gospodarki narodowej

1. W razie konieczności lub przyśpieszenia rozwoju wyodrębnionych dziedzin gospodarki narodowej, na wniosek Gabinetu Ministrów Ukrainy mogą być określone ustawą specjalne warunki gospodarowania w tych gałęziach.

2. W Zbrojnych Siłach Ukrainy może być prowadzona wyłącznie niekomercyjna (niedochodowa) działalność gospodarcza.

3. Działalność gospodarcza w Zbrojnych Siłach Ukrainy – to specjalistyczna działalność części wojskowych zakładów, instytucji i organizacji Zbrojnych Sił Ukrainy, powiązana z zabezpieczeniem ich, która przewiduje prowadzenie gospodarstwa pomocniczego, wytwarzanie produktów, wykonanie robót i świadczenie usług, przekazanie w dzierżawę wojskowego majątku ruchomego i nieruchomego (poza uzbrojeniem, zapasów bojowych, techniki bojowej i specjalnych) w granicach i trybie określonych prawem.

4. Stosunki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Zbrojnych Siłach Ukrainy reguluje  niniejszy Kodeks i inne przepisy prawa.

art. 415. Warunki prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium priorytetowego rozwoju

1. Prawem mogą być określone, na wniosek odpowiedniego organu samorządu terytorialnego w granicach miasta, rejonu, terytorium, na którym zaistniały niekorzystne warunki społeczno-gospodarcze, na podstawach i według trybu przewidzianego prawem, specjalne warunki działalności inwestycyjnej w celu stworzenia nowych miejsc pracy (terytorium priorytetowego rozwoju).

2. Tryb prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium priorytetowego rozwoju określa prawo.

art. 416. Tryb prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach stanu wyjątkowego, nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej

1. Działalność gospodarcza w warunkach stanu wyjątkowego – szczególne warunki działalności prawnej organów władzy państwowej i samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, instytucji, organizacji przewidziane Konstytucją Ukrainy, która tymczasowo dopuszcza ograniczenia w konstytucyjnych prawach i wolności obywateli, a także prawach osób prawnych i nakłada na nie dodatkowe obowiązki – może być prowadzona z uwzględnieniem ograniczeń i zobowiązań określonych wydanymi zgodnie z Konstytucją Ukrainy, nakazem Prezydenta Ukrainy, przepisami o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na Ukrainie lub w określonych miejscowościach.

2. Uprawnienia organów władzy państwowej i samorządu terytorialnego w zakresie uczestników stosunków gospodarczych, środki podejmowane w warunkach stanu wyjątkowego, a także odpowiedzialność za nieprzestrzeganie warunków stanu wyjątkowego określa się ustawą „O stanie wyjątkowym” (1550-14).

3. Postanowienia niniejszego artykułu dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej stosuje się również w przypadku nazwania/oznaczenia określonych miejscowości strefami nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej.

art. 417. Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach stanu wojennego

1. W czasie obowiązywania stanu wojennego, wprowadzonego na terytorium Ukrainy lub w określonych miejscowościach, prawne warunki prowadzenia działalności gospodarczej określa się na podstawie ustawy „O obronie Ukrainy ” (1932-12), innych aktach prawnych w zakresie zabezpieczenia obronności państwa i przepisach prawa „O warunkach stanu wojennego” (1647-14).

art. 418. Gwarancje praw uczestników stosunków gospodarczych w  szczególnych warunkach  zasad gospodarowania

1. Wprowadzenie szczególnych warunków gospodarowania nie przewidzianych w niniejszym Kodeksie, w których wprowadza się ograniczenia praw podmiotów gospodarowania jest niedopuszczalne.

2. Państwo gwarantuje podmiotom gospodarowania i innym uczestnikom stosunków gospodarczych prawo do zwrócenia się do sądu o ochronę ich praw majątkowych i innych praw, w przypadku niezgodnego z przepisami ograniczenia w warunkach dowolnego szczególnego reżimu gospodarowania przewidzianego w niniejszym Kodeksie.

 



Poprzedni
Następny

Ustawy powiązane

Nazwa Opis
O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców
(Ustawa Nr 755 - IV z dnia: 15-05-2003)
Ostatnie zmiany: 01-06-2012
Niniejsza Ustawa reguluje stosunki wynikające w czasie rejestracji państwowej osób prawnych, a także osób fizycznych – przedsiębiorców.
O zasadach regulowania zobowiązań wobec budżetów i państwowych funduszy celowych przez płatników podatków
(Ustawa Nr 2181-III z dnia: 21-12-2000)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa jest szczególną Ustawą dotyczącą opodatkowania, która określa zasady spłaty zobowiązań osób prawnych lub fizycznych wobec budżetów oraz państwowych funduszy celowych, podatków i opłat (obowiązkowych płatności)
O spółkach akcyjnych
(Ustawa Nr 514-VI z dnia: 17-09-2008)
Ostatnie zmiany: 01-04-2012
Niniejsza Ustawa określa zasady tworzenia, działalności, zawieszenia, wydzielenia spółek akcyjnych, ich status prawny, prawa i obowiązki akcjonariuszy.
O spółkach gospodarczych
(Ustawa Nr 1576-XII z dnia: 19-03-1991)
Ostatnie zmiany: 20-04-2010
Planowana zmiana: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa pojęcia oraz rodzaje spółek gospodarczych, zasady ich tworzenia, działalności, a także prawa i obowiązki ich uczestników i założycieli.
O działalności inwestycyjnej
(Ustawa 1576-XII z dnia: 18-09-1991)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa ogólne prawne, ekonomiczne i socjalne warunki działalności inwestycyjnej na terytorium Ukrainy.
O zasadach inwestowania zagranicznego
(Ustawa Nr 93/96-RN z dnia: 11-03-1996)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa procedury inwestowania zagranicznego na terytorium Ukrainy wychodząc z celów, kierunków i postanowień przepisów prawa Ukrainy.
O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie zagranicznej
(Ustawa Nr 185/94-RN z dnia: 23-09-1994)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie zagranicznej
O leasingu finansowym
(Ustawa Nr 723/97-BP z dnia: 16-12-1997)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa ogólne zasady prawne oraz ekonomiczne leasingu finansowego.
O potwierdzaniu zgodności
(Ustawa Nr 2406-III z dnia: 17-05-2001)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa reguluje stosunki w procesie potwierdzania zgodności produkcji, systemu jakości, systemu zarządzania jakością, systemu ekologicznego zarządzania, personelu z wymogami określonymi prawem Ukrainy i dotyczy wszystkich producentów
O zasadach państwowej rejestracji inwestycji zagranicznych
(Ustawa Nr 928 z dnia: 07-08-1996)
Ostatnie zmiany: 07-08-1996
O zatwierdzeniu Regulaminu Zasad rejestracji państwowej inwestycji zagranicznych (wraz ze zmianami na podstawie Postanowień Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 158 (158-2002-п) z dnia 15.02.2002 Nr 627 (627-2004-п) z dnia 12.05.2004)
.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->