20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


Kodeks Cywilny Ukrainy
(Ustawa z dnia: 16-01-2003)
Ostatnie zmiany: 11-10-2013


Rozdział III. Odrębne rodzaje zobowiązań - część 3 (art. 787 - Tytuł 61 art. 863)

§ 2. Wynajem

 

Artykuł 787. Umowa wynajmu

1. W umowie wynajmu najemca prowadzący działalność przedsiębiorczą w zakresie przekazywania rzeczy w najem, przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania rzecz ruchomą najemcy do użytkowania za odpłatnością na czas określony.

2. Umowa wynajmu jest umową połączenia. Wynajmujący może posługiwać się standardowymi umowami wynajmu. Standardowe warunki umowy wynajmu nie mogą naruszać praw najemcy określonych przepisami prawa.

Warunki umowy wynajmu pogorszające stanowisko najemcy przewidziane w standardowych warunkach umowy jest nikczemne.

3. Umowa wynajmu jest umową publiczną.

 

Artykuł 788. Przedmiot umowy wynajmu

1. Przedmiotem umowy wynajmu jest rzecz ruchoma wykorzystywana do zaspokojenia bytowych potrzeb nieprodukcyjnych.

2. Przedmiot umowy wynajmu może być wykorzystywany na potrzeby produkcyjne, w przypadku, gdy taka możliwość została przewidziana w umowie.

 

Artykuł 789. Opłata za wynajem rzeczy

1. Opłata za wynajem rzeczy określana jest według taryf wynajmującego.

 

Artykuł 790. Prawo najemcy do zerwania umowy wynajmu

1. Najemca posiada prawo do zerwania w dowolnym czasie umowę wynajmu i zwrotu wynajmującemu rzeczy.

2. Opłata za wynajem rzeczy uiszczona przez najemcę na cały okres umowy, ulega zmniejszeniu zgodnie z czasem faktycznego wykorzystywania rzeczy.

 

Artykuł 791. Szczególne zasady umowy wynajmu

1. Najemca nie posiada prawa do zawierania umów podnajmu. 

2. Najemca nie posiada prawa pierwszeństwa do zakupu rzeczy w przypadku jej sprzedaży przez wynajmującego.

3. Remont kapitalny i bieżący prowadzony jest przez wynajmującego na koszt własny, w przypadku, gdy nie udowodni, że uszkodzenia rzeczy powstały z winy najemcy.

 

§ 3. Najem (dzierżawa) gruntu

 

Artykuł 792. Umowa najmu gruntu

1. W umowie najmu (dzierżawy) gruntu/ ziemi wynajmujący zobowiązuje się do przekazania za odpłatnością najemcy grunt do zarządzania i użytkowania na okres przewidziany w umowie.

Ziemia / grunt może być przekazywana w najem łącznie z zasadzeniami, budynkami, wiatami, wodociągami znajdującymi się na nim, bądź bez nich. 

2. Stosunki dotyczące najmu gruntu (dzierżawy) regulowane są przepisami prawa.

 
 

§ 7. Najem budynków lub innych zabudowań

 

Artykuł 793. Forma umowy najmu budynków lub innych zabudowań

1. Umowa najmu budynków lub innych zabudowań (ich poszczególnych części) zawierana jest w formie pisemnej. 

2. Umowa najmu budynków lub innych zabudowań (ich poszczególnych części) na okres 3 lat i więcej podlega notarialnemu potwierdzeniu.

(ust.2 art. 793 w redakcji Ustawy Nr 501-V ( 501-16 ) z dnia 20.12.2006 )

 

Artykuł 794. Państwowa rejestracja umowy najmu budynków lub innych zabudowań

1.Umowa najmu budynków lub innych zabudowań (ich poszczególnych części) zawarta na okres nie krócej niż 3 lata podlega państwowej rejestracji.

(ust. 1 art. 794 w redakcji Ustawy Nr   501-V ( 501-16 ) z dnia 20.12.2006)

 

Artykuł 795. Przekazanie budynków lub innych zabudowań w najem

1. Przekazanie najemcy budynków lub innych zabudowań (ich poszczególnych części) odbywa się poprzez sporządzenie odpowiedniego dokumentu (aktu) podpisanego przez strony umowy. Od tej chwili rozpoczyna się naliczanie terminu umowy najmu, jeżeli inaczej nie przewidziano w umowie.

2. Zwrot przez najemcę przedmiotu najmu odbywa się poprzez sporządzenie odpowiedniego dokumentu (aktu) podpisanego przez strony umowy. Od tego momentu umowę najmu uważa się za rozwiązaną.

 

Artykuł 796. Nadanie najemcy prawa do użytkowania gruntu/ziemi

1. Równolegle z prawem najmu budynków lub innych zabudowań (ich poszczególnych części) najemcy przyznaje się prawo do użytkowania gruntu na którym znajdują się budynki, a także prawo do użytkowania gruntu przylegającego do budynków w ilości niezbędnej do osiągnięcia celu najmu.

2. W umowie najmu strony mogą określić wielkość gruntu przekazanego najemcy. W przypadku, gdy wielkość gruntu w umowie nie została określona, najemcy przyznaje się prawo użytkowania całym gruntem zarządzanym przez wynajmującego. 

3. W przypadku, gdy wynajmujący nie jest właścicielem gruntu, uważa się , że właściciel gruntu wyraża zgodę na przyznanie najemcy prawa do użytkowania gruntem, jeżeli w umowie pomiędzy wynajmującym a właścicielem gruntu nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 797. Opłata za użytkowanie

1. Opłata za użytkowanie przez najemcę budynków lub innych zabudowań (ich poszczególnych części), składa się z opłaty za użytkowanie budynków i gruntu.

 

§ 5. Najem (dzierżawa) środka transportu

 

Artykuł 798. Przedmiot umowy najmu

1. Przedmiotem umowy najmu środka transportu mogą być statki powietrzne, morskie, rzeczne, a także naziemne środki transportowe itp.

2. W umowie najmu środka transportu może być przewidziane przekazanie środka z wyposażeniem do jego obsługi. 

3. Strony mogą porozumieć się o świadczeniu przez wynajmującego najemcy całości usług zabezpieczających normalne wykorzystywanie środka transportu.

 

Artykuł 799. Forma umowy najmu środka transportu

1. Umowę najmu środka transportu zawiera się w formie pisemnej.

2. Umowa najmu środka transportu z udziałem osoby fizycznej podlega notarialnemu potwierdzeniu.

 

Artykuł 800. Działalność najemcy środka transportu

1. Najemca samodzielnie wykorzystuje środek transportu we własnej działalności i posiada prawo bez zgody wynajmującego do zawierania umów przewozu we własnym imieniu, a także innych umów zgodnie z przeznaczeniem środka transportu.

 

Artykuł 801. Koszty związane z wykorzystywaniem środka transportu 

1. Najemca zobowiązany jest do zachowania środka transportu w należytym stanie technicznym.

2. Koszty związane z wykorzystywaniem środka transportu, w tym również opłat podatków i innych należności ponosi najemca.

 

Artykuł 802. Ubezpieczenie środka transportu

1. Środek transportu ubezpiecza wynajmujący.

2. Zasady ubezpieczenia odpowiedzialności najemcy za szkody, które mogą być wyrządzone innej osobie w wyniku wykorzystywania środka transportu, regulują odrębne przepisy prawa.

 

Artykuł 803. Skutki prawne uszkodzenia środka transportu

1. Najemca zobowiązany jest do pokrycia szkód wyrządzonych w wyniku utraty lub uszkodzenia środka transportu, w przypadku, gdy nie udowodni, że powstały nie z jego winy.

 

Artykuł 804. Skutki prawne wyrządzenia szkody innej osobie w wyniku wykorzystywania środka transportu

1. Najemca zobowiązany jest do pokrycia szkód wyrządzonych innej osobie w związku z wykorzystywaniem środka transportu, zgodnie z postanowieniami Tytułu 82 niniejszego Kodeksu.

 

Artykuł 805. Szczególne zasady najmu środka transportu z załogą do jego obsługi

1. Dysponowanie i eksploatacja techniczna środka transportu przekazanego w najem z załogą (ekipą), prowadzona jest przez jego ekipę. Obsługa nie rozwiązuje stosunków pracy z wynajmującym. Koszty zwią-zane z utrzymaniem ekipy ponosi wynajmujący.

2. Załoga środka transportu zobowiązana jest do odmowy wykonania dyspozycji najemcy, niezgodnych z warunkami umowy najmu, wykorzystywania środka transportu, a także niebezpiecznych dla załogi, środka transportu, prawami innych osób.

3. Przepisami prawa mogą być określone inne szczególne zasady umowy najmu środka transportu z ekipą/ załogą.

 
 
§ 6. Leasing
 

Artykuł 806. Umowa leasingu

1. W umowie leasingu jedna strona (leasingodawca) przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania drugiej stronie (leasingobiorcy) do użytkowania majątek należący do leasingodawcy na podstawie prawa własności i nabyty bez uprzedniego uzgodnienia z leasingobiorcą (leasing bezpośredni) lub majątek specjalnie nabyty przez leasingodawcę od sprzedawcy (dostawcy) zgodnie z określoną z leasingobiorcą specyfikacją i warun-kami (leasing pośredni), na określony czas i określoną opłatą (opłata leasingowa). 

2. W umowie leasingu stosuje się ogólne regulacje o najmie (dzierżawie) z uwzględnieniem szczególnych postanowień niniejszego Paragrafu i przepisów prawa.

W stosunkach związanych z leasingiem stosuje się ogólne regulacje o kupnie – sprzedaży i umowie dostawy, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano inaczej.  

3. Szczegółowe zasady poszczególnych rodzajów i form leasingu regulowane są odrębnymi przepisami prawa.

 

Artykuł 807. Przedmiot umowy leasingu

1. Przedmiotem umowy leasingu może być rzecz niespożywcza, określona indywidualnymi cechami, zaliczona zgodnie z przepisami prawa do podstawowych funduszy.

2. Przedmiotem umowy leasingu nie mogą być grunty i inne obiekty przyrody, a także inne rzeczy określone przepisami prawa. 

 

Artykuł 808. Odpowiedzialność sprzedawcy (dostawcy) przedmiotu umowy leasingu

1. W przypadku, gdy zgodnie z umowa pośredniego leasingu wyboru sprzedawcy (dostawcy) przedmiotu leasingu dokonał leasingobiorca, sprzedawca (dostawca) ponosi odpowiedzialność przed leasingobiorcą za nieprzestrzeganie zobowiązania dotyczącego jakości, kompletności, sprawności przedmiotu leasingu, jego dostawy, wymiany, bezpłatnego usunięcia wad, montażu i uruchomienia użytkowania itp.

W przypadku, gdy wyboru sprzedawcy (dostawcy) przedmiotu umowy leasingu dokonał leasingodawca, sprzedawca (dostawca) i leasingodawca ponosi solidarną odpowiedzialność przed leasingobiorcą za zobowią-zania dotyczące sprzedaży (dostawy) przedmiotu umowy leasingu.

2. Remonty i techniczna obsługę przedmiotu leasingu przeprowadza sprzedawca (dostawca) w oparciu o umowę między leasingobiorcą i sprzedawcą (dostawcą).

 

Artykuł 809. Ryzyko przypadkowego uszkodzenia lub zniszczenia przedmiotu umowy leasingu

1. Ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotu umowy leasingu ponosi leasigobiorca, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

2. W przypadku, gdy leasingodawca lub sprzedawca (dostawca) przekroczył termin przekazania przedmiotu umowy leasingu do leasingobiorcy lub leasingiobiorca przekroczył termin zwrotu przedmiotu umowy leasingu, ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia ponosi strona winna przekroczenia terminu.

 

Tytuł 59. Najem (dzierżawa) lokalu

 

Artykuł 810. Umowa najmu lokalu

1. W umowie najmu (dzierżawy) lokalu jedna strona – właściciel (najemca) przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania drugiej stronie (najemcy) mieszkanie do zamieszkania w określonym czasie za odpłatnością.

2. Podstawy, warunki, tryb zawierania i rozwiązywania umów najmu lokalu stanowiącego przedmiot prawa własności państwowej lub komunalnej określane są przepisami prawa.

3. W umowie najmu mieszkania poza stanowiącym przedmiot prawa własności państwowej lub komunalnej stosuje się postanowienia niniejszego Kodeksu, w przypadku, gdy przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

art. 810-1. Dzierżawa mieszkania (pomieszczenia) z wykupem

1. Dzierżawa mieszkania( pomieszczenia) z wykupem jest szczególnym rodzajem najmu (dzierżawy) mieszkania (pomieszczenia).

2. Z tytułu umowy dzierżawy mieszkania (pomieszczenia) z wykupem jedna strona – przedsiębiorstwo – wydzierżawiający przekazuje drugiej stronie – osobie fizycznej (dzierżawcy) mieszkanie ( pomieszczenie) za odpłatnością na wieloletni okres czasu (do lat 30) , po zakończeniu którego lub przed terminem pod warunkiem całkowitej spłaty opłat dzierżawnych mieszkanie (pomieszczenie) przechodzi na własność dzierżawcy.

3.Przedsiębiorstwo – wydzierżawiający nabywa praw własności na wcześniej wybrane przez osobę – dzierżawcę mieszkanie (pomieszczenie) w celu odsprzedaży takiego mieszkania z wieloletnią dzierżawą z wykupem takiej osobie oraz dysponuje takim mieszkaniem do całkowitego wykupu.

4. Zawieranie i zawieszanie (rozwiązywanie) umowy dzierżawy mieszkania (pomieszczenia) z wykupem odbywa się na warunkach i w trybie określonym w ustawie.

5. Istotne warunki umowy dzierżawy mieszkania (pomieszczenia) z wykupem określa prawo.

6. Do umów dzierżawy mieszkania z wykupem stosuje się regulacje art. 811, 813-820, 823, ust.2 art. 825, art. 826, 1232-1 niniejszego Kodeksu z uwzględnieniem zasad szczególnych przewidzianych prawem.

7. Umowa dzierżawy mieszkania z wykupem, stanowi dokument potwierdzajacy przejście praw własności do majątku nieruchomego z przedsiębiorstwa – wydzierżawiającego na osobę – dzierżawcę z odroczonymi okolicznościami określonymi prawem.

(Kodeks uzupełniono o art. 810-1 zgodnie z Ustawą Nr 800-VI ( 800-17 ) z dnia 25.12.2008 )

 

Artykuł 811. Forma umowy najmu mieszkania

1.Umowę najmu mieszkania zawiera się w formie pisemnej.

2. Umowa najmu (dzierżawy) mieszkania z wykupem podlega obowiązkowemu potwierdzeniu notarialnemu.

(art. 811 uzupełniono o ust. 2 zgodnie z Ustawą Nr 800-VI ( 800-17 ) z dnia 25.12.2008 )

3.Umowa dzierżawy (najmu) mieszkania z wykupem podlega obowiązkowej rejestracji państwowej, w trybie określonym prawem.

(art. 811 uzupełniono o ust. 3 zgodnie z Ustawą Nr 800-VI ( 800-17 ), z dnia  25.12.2008)

 
Artykuł 812. Przedmiot umowy najmu pomieszczenia

1. Przedmiotem umowy najmu lokalu mogą być pomieszczenia, zwłaszcza mieszkanie lub ich część, budynek mieszkalny lub jego część.

2. Pomieszczenie powinno być przydatne do stałego zamieszkania.

3. Najemca lokalu w wielorodzinnym budynku mieszkalnym posiada prawo do korzystania z majątku obsługującego budynek.

 

Artykuł 813. Strony w umowie najmu mieszkania

1. Stronami w umowie najmu lokalu mogą być osoby fizyczne i prawne.

2. W przypadku, gdy najemcą jest osoba prawna pomieszczenie mieszkalne może wykorzystywane wyłącznie do zamieszkania przez osoby fizyczne.

 

Artykuł 814. Następstwo prawne w przypadku zmiany właściciela mieszkania przekazanego w najem

1. W przypadku zmiany właściciela mieszkania przekazanego w najem, prawa i obowiązki właściciela przechodzą na nowego najemcę.

 
 
Artykuł 815. Obowiązki najmującego mieszkanie

1. Najmujący zobowiązany jest do wykorzystywania pomieszczenia wyłącznie w celu zamieszkania w nim, zabezpieczania zachowywania pomieszczenia w należytym stanie.

2. Najemca nie posiada prawa do prowadzenia przebudowy i rekonstrukcji mieszkania bez zgody najmującego.

3. Najemca zobowiązany jest do terminowego wnoszenia opłat za mieszkanie. Najemca zobowiązany jest do samodzielnego wnoszenia opłat za usługi komunalne, jeżeli w umowie najmu nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 816. Najemca i osoby stale z nim zamieszkujące

1. W umowie najmu mieszkania wskazuje się osoby zamieszkujące z najemcą. Osoby te nabywają takich praw i obowiązków co najemcą w zakresie użytkowania mieszkania.

2. Najemca ponosi odpowiedzialność przed wynajmującym za nieprzestrzeganie warunków umowy z osobami z nim zamieszkującymi.

3. W przypadku, gdy najemcą mieszkania jest kilka osób ich obowiązki w umowie najmu mieszkania sa solidarne.

4. Zasady użytkowania mieszkania przez najemcę i osoby z nim stale zamieszkujące określane są na podstawie porozumienia między nimi, a w przypadku sporu – określane są na podstawie orzeczenia sądu.

 

Artykuł 817. Prawo najemcy i osób stale z nim zamieszkujących do dosiedlenia innych osób w mieszkaniu

1. Najemca i osoby stale z nim zamieszkujące posiadają prawo po uzyskaniu wzajemnej zgody i zgody najemcy do dosiedlenia w mieszkaniu inne osoby w celu stałego ich zamieszkania.

2.Osoby dosiedlone do mieszkania zgodnie z ust 1 niniejszego artykułu , nabywają analogicznych praw do użytkowania mieszkania co inne osoby, jeżeli przy dosiedleniu nie zostało przewidziane inaczej.

 
Artykuł 818. Czasowi mieszkańcy

1. Najemca i inne osoby stale z nim zamieszkujące po uzyskaniu wzajemnej zgody i uprzednim powiadomieniu wynajmującego mogą zezwolić na zamieszkanie czasowe innej osobie (osobom) bez pobierania opłat za korzystanie z mieszkania (czasowi mieszkańcy).

2. Czasowi mieszkańcy nie posiadają samodzielnego prawa do korzystania z mieszkania. 

3. Czasowi mieszkańcy powinni zwolnić mieszkanie po upływie uzgodnionego terminu zamieszkania lub w terminie nie przekraczającym 7 dni od dnia przedstawienia przez najemcę lub wynajmującego żądania o zwolnienie mieszkania.

 

Artykuł 819. Remont mieszkania przekazanego w najem   

1. Najemca zobowiązany jest do przeprowadzania bieżących remontów mieszkania, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

2. Wynajmujący zobowiązany jest do przeprowadzania kapitalnych remontów, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

3. Zmiana wyposażenia budynku mieszkalnego w którym znajduje się mieszkanie przekazane w najem, w przypadku, gdy taka zmiana istotnie zmienia warunki korzystania z mieszkania jest niedopuszczalna bez uzyskania zgody najemcy.

 
Artykuł 820. Opłata za korzystanie z mieszkania

1. Wysokość opłaty za korzystanie z mieszkania określana jest w umowie najmu mieszkania.

W przypadku, gdy przepisami prawa została określona maksymalna wysokość opłat za korzystanie z mieszkania, opłata określona w umowie nie może przewyższać tej wysokości. 

2. Jednostronna zmiana wysokości opłaty za korzystanie z mieszkania jest niedopuszczalna, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

3. Najemca wnosi opłatę za korzystanie z mieszkania w terminie określonym w umowie najmu.

W przypadku, gdy w umowie najmu nie został określony termin wnoszenia opłat, najemca wnosi ją każdego miesiąca.

4.Opłata dzierżawy (najmu) z tytułu umowy dzierżawy (najmu) mieszkania z wykupem – cykliczne płatności które osoba – dzierżawca spłaca przedsiębiorstwu – wynajmującemu zgodnie z warunkami umowy dzierżawy mieszkania z wykupem w przeciągu całego terminu ważności umowy.

Opłaty dzierżawy zawierają płatności na wykup wybranego przez osobę dzierżawcę mieszkania, wynagrodzenie (dochód) wydzierżawiającego.

Osoba – dzierżawca również zobowiązana jest do pokrycia przedsiębiorstwu – wynajmującemu koszty określone prawem.
(art. 820 uzupełniono o ust.4 zgodnie z Ustawą Nr  800-VI (
800-17 ) z dnia 25.12.2008 )

 
Artykuł 821. Okres umowy najmu mieszkania

1. Umowa najmu mieszkania zawarta jest na czas określony w umowie. W przypadku, gdy w umowie nie został określony czas najmu, umowę uważa się za zawartą na okres 5 lat.

2. W umowie najmu mieszkania zawartej na okres 1 roku (najem krótkotrwały), nie stosuje się regulacji ust. 1 art. 816, art. 818 i 822-824 niniejszego Kodeksu.

 

Artykuł 822. Prawo pierwszeństwa najemcy do mieszkania

1. W przypadku upływu terminu umowy najmu mieszkania najemca posiada prawo pierwszeństwa do zawarcia nowej umowy najmu.

W terminie nie przekraczającym 3-ch miesięcy od daty upływu ważności umowy najmu mieszkania wynajmujący może zaproponować najemcy zawarcie umowy na takich samych warunkach lub innych, bądź uprzedzić najemcę o odmowie zawarcia umowy na nowy okres czasu.

W przypadku, gdy wynajmujący nie uprzedził najemcę , a najemca nie zwolnił mieszkania, umowę uważa się za zawartą na takich samych warunkach i na taki sam okres czasu.

W przypadku, gdy wynajmujący odmówił zawarcia umowy na nowy okres czasu, lecz w przeciągu 1 roku zawarł umowę najmu z inna osobą, najemca posiada prawo do żądania zwrotu na niego praw najemcy i/lub do wypłaty poniesionych szkód wyrządzonych odmową zawarcia z nim umowy na nowy okres czasu.

2. W przypadku sprzedaży mieszkania będącego przedmiotem umowy najmu, najemca posiada prawo pierwszeństwa do jego nabycia.

 
Artykuł 823. Umowa podnajmu mieszkania

1. W umowie podnajmu mieszkania najemca za zgoda wynajmującego przekazuje na określony czas część lub całe wynajmowane przez niego mieszkanie do korzystania przez podnajemcę. Podnajemca nie nabywa samodzielnego prawa do korzystania z mieszkania.

2. Umowa podnajmu mieszkania jest odpłatną. Wysokość opłaty za korzystanie z mieszkania określa się w umowie podnajmu.

3. Termin umowy najmu nie może przekroczyć termin umowy najmu mieszkania.

4. W przypadku terminowego rozwiązania umowy najmu mieszkania jednocześnie rozwiązuje się umowę podnajmu.

5. W umowie podnajmu nie stosuje się regulacji o prawie pierwszeństwa do zawarcia umowy na nowy okres czasu.

 

Artykuł 824. Wymiana najemcy w umowie najmu mieszkania

1. Na żądanie najemcy i innych osób stale z nim zamieszkujących oraz za zgoda wynajmującego, najemca w umowie najmu mieszkania może być zamieniony przez jedna z pełnoletnich osób stale zamieszkujących z najemcą.

2. W przypadku śmierci najemcy lub odejścia z mieszkania, najemcą mogą zostać wszystkie inne pełnoletnie osoby stale zamieszkującymi z byłym najemcą lub w uzgodnieniu z wynajmującym jedna lub kilka z tych osób. W tym przypadku umowa najmu mieszkania pozostaje ważną według uprzednich warunków.

 
Artykuł 825. Zerwanie umowy najmu mieszkania

1. Najemca posiada prawo po uzyskaniu zgody innych osób stale z nim zamieszkujących w dowolnym czasie do rezygnacji z umowy najmu, pisemnie uprzedzając o tym wynajmującego w terminie trzech miesięcy do dnia rezygnacji.

W przypadku gdy najemca zwolnił mieszkanie bez uprzedzenia, wynajmujący posiada prawo do żądania od niego zapłaty za mieszkanie za 3 miesiące, jeżeli wynajmujący dowodni, że nie mógł zawrzeć umowy najmu mieszkania na takich samych warunkach z inna osobą.

Najemca posiada prawo do rezygnacji z umowy najmu mieszkania, w przypadku, gdy stało się nieprzydatne do stałego w nim zamieszkania.

Rozwiązanie umowy dzierżawy mieszkania z wykupem przed terminem do chwili nabycia przez wydzierżawiającego praw do mieszkania odbywa się w trybie określonym prawem.

Umowa dzierżawy (najmu) mieszkania z wykupem może być rozwiązana w przypadkach przewidzianych prawem.

(Ust. art. 825 uzupełniono o akapit zgodnie z Ustawą Nr 800-VI ( 800-17 ) , z dnia 25.12.2008)

2. Umowa najmu lokalu może być zerwana na podstawie orzeczenia sądu na żądanie wynajmującego w przypadku, gdy:

1) nie uiszczenia opłaty przez najemcę przez okres 6 miesięcy, w przypadku, gdy w umowie najmu nie został przewidziany dłuższy okres, a w przypadku krótkotrwałego najmu – ponad dwa razy;

2) niszczenia lub dewastacji mieszkania przez najemcę lub inne osoby za działania których on odpowiada.

Orzeczeniem sądu może być określony dla najemcy termin nie przekraczający jednego roku do odnowienia mieszkania.

W przypadku, gdy w terminie określonym przez sąd najemca nie usunie naruszeń, sąd na powtórny pozew wynajmującego podejmuje decyzję o zerwaniu umowy najmu mieszkania.

Na życzenie najemcy sąd może odroczyć wykonanie orzeczenia na okres nie przekraczający jednego roku.  

3. Umowa najmu części budynku, mieszkania, pokoju (części pokoju) może być rozwiązana na żądanie wynajmującego w przypadku konieczności wykorzystania lokalu do zamieszkania przez samego wynajmującego lub członków jego rodziny.

Wynajmujący powinien uprzedzić najemcę o zerwaniu umowy w terminie nie przekraczającym dwóch miesięcy.  

4. W przypadku, gdy najemca lokalu lub inne osoby za działania których on odpowiada wykorzystują lokal niezgodnie z przeznaczeniem lub systematycznie naruszają prawa i interesy sąsiadów, wynajmujący może uprzedzić najemcę o usunięciu tych naruszeń.

W przypadku, gdy najemca lub inne osoby za które odpowiada po uprzedzeniu w dalszym ciągu wykorzystują lokal niezgodnie z przeznaczeniem lub naruszają prawa i interesy sąsiadów , wynajmujący posiada prawo do żądania zerwania umowy najmu lokalu.

 

Artykuł 826. Skutki prawne zerwania umowy najmu lokalu

1. W przypadku zerwania umowy najmu najemca i inne osoby zamieszkałe w lokalu podlegają wysiedleniu z mieszkania na podstawie orzeczenia sądu bez prawa przydzielenia im innego lokalu.

 
 
Tytuł 60. Pożyczka
 

Artykuł 827. Umowa pożyczki

1. W umowie pożyczki jedna strona (pożyczkodawca) bezpłatnie przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania drugiej stronie (użytkownikowi) rzecz do korzystania w przeciągu określonego czasu.

2. Korzystanie z rzeczy uważa się za bezpłatne, jeżeli strony bezpośrednio uzgodniły między sobą lub nie wynika to z istoty stosunków między nimi. 

3. W umowie pożyczki stosuje się postanowienia Tytułu 58 niniejszego Kodeksu.

 
Artykuł 828. Forma umowa pożyczki  

1. Umowa pożyczki rzeczy o przeznaczeniu bytowym między osobami fizycznymi może być zawarta ustnie.

2. Umowa pożyczki pomiędzy osobami prawnymi , a także pomiędzy osoba prawną a fizyczną zawierana jest w formie pisemnej.

3. Umowa pożyczki budynków, innych zabudowań (ich poszczególnych części) zawierana jest w formie przewidzianej postanowieniami art. 793 niniejszego Kodeksu.

4. Umowa pożyczki środka transportu w której przynajmniej jedna osoba jest osobą fizyczną zawierana jest w formie pisemnej i podlega notarialnemu potwierdzeniu.

 
 
Artykuł 829. Pożyczkodawca
1. Pożyczkodawcą może być osoba fizyczna lub prawna.

Osoba zarządzająca majątkiem za zgoda właściciela może być pożyczkodawcą.

2. Osoba prawna prowadząca działalność przedsiębiorczą nie może przekazywać rzeczy w bezpłatne użytkowanie osobie będącej jej założycielem , uczestnikiem, kierownikiem, członkiem zarządu lub kontroli.

 

Artykuł 830. Skutki prawne nie wykonania obowiązku przekazania rzeczy do korzystania

1. W przypadku, gdy pożyczkodawca nie wykonuje obowiązku przekazania rzeczy do korzystania, druga strona posiada prawo do żądania zerwania umowy pożyczki i wypłaty wyrządzonych szkód.

 
Artykuł 831. Termin umowy pożyczki

1. W przypadku, gdy strony nie określiły terminu korzystania z rzeczy, termin określa się zgodnie z celem korzystania z niej.

 

Artykuł 832. Prawo pożyczkodawcy do wywłaszczenia rzeczy

1. Pożyczkodawca posiada prawo do wywłaszczenia rzeczy przekazanej przez niego do korzystania. Na nabywcę rzeczy przechodzą prawa i obowiązki pożyczkodawcy.

2. Korzystający nie posiada prawa pierwszeństwa do zakupu rzeczy przekazanej mu do korzystania.

 
Artykuł 833. Obowiązki korzystającego

1. Korzystający ponosi odpowiedzialność za koszty związane z utrzymaniem przekazanej mu rzeczy do korzystania w należytym stanie.

2. Korzystający zobowiązany jest:

1) korzystać z rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem lub zgodnie z celem określonym w umowie; 

2) korzystać z rzeczy osobiście, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej;

3) zwrotu rzeczy po zakończeniu terminu umowy w takim samym stanie w którym otrzymał ją w chwili przekazania.

 
Artykuł 834. Zerwanie umowy pożyczki

1. Korzystający posiada prawo do zwrotu rzeczy przekazanej mu do korzystania w dowolnym czasie do chwili upływu terminu umowy. W przypadku, gdy rzecz wymaga szczególnego doglądania lub magazynowania, korzystający zobowiązany jest w terminie nie przekraczającym 7 dni do powiadomienia pożyczkodawcę o rezygnacji z umowy (pożyczki).

2. Pożyczkodawca posiada prawo do żądania zerwania umowy i zwrotu rzeczy w przypadku, gdy:

1) w związku z nieprzewidzianymi okolicznościami rzecz stała się potrzebną jemu samemu;

2) korzystanie z rzeczy nie odpowiada jej przeznaczeniu i warunkom umowy;

 
3) rzecz samodzielnie została przekazana innej osobie;

4) w wyniku niedbałego obchodzenia się z rzeczą może być zniszczona lub uszkodzona.

3. Osoba, która została właścicielem rzeczy przekazanej w użytkowanie posiada prawo do żądania zerwania umowy zawartej bez określania terminu. O zerwaniu umowy należy powiadomić korzystającego w terminie odpowiadającym celu pożyczki.

 
Artykuł 835. Zerwanie umowy pożyczki

1. Umowa pożyczki zostaje zerwana w przypadku śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej , której rzecz przekazano do użytkowania, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 836. Skutki prawne nie przekazania rzeczy po zakończeniu terminu jej użytkowania

1. W przypadku, gdy po rozwiązaniu umowy korzystający nie zwróci rzeczy, pożyczkodawca posiada prawo do żądania jej przymusowego zwrotu, a także pokrycia wyrządzonych strat.

 
Tytuł 61. Wykonawstwo
 
§ 1. Przepisy ogólne o wykonawstwie
 
Artykuł 837. Umowa wykonawstwa

1. W umowie wykonawstwa jedna strona (podwykonawca) zobowiązuje się na własne ryzyko do wykonania określonej pracy zleconej przez drugą stronę (zamawiającego), a zamawiający zobowiązuje się do jej przyjęcia i zapłaty za wykonaną pracę.

2. Umowa wykonawstwa może być zawarta na przygotowanie, obróbkę, przetworzenie, remont rzeczy lub na wykonanie innej pracy z przekazaniem jej wyników zamawiającemu.

3. W celu wykonania wybranych rodzajów prac określonych przepisami prawa, podwykonawca (wykonawca) zobowiązany jest do uzyskania specjalnego zezwolenia.

4. Dla wybranych rodzajów umów wykonawstwa określonych w § 2-4 niniejszego Tytułu, regulacje niniejszego paragrafu stosuje się w przypadku, gdy inaczej nie określają postanowienia niniejszego Kodeksu o tych rodzajach umów.

 
Artykuł 838. Generalny wykonawca i podwykonawca

1. Podwykonawca posiada prawo, w przypadku, gdy w umowie nie określono inaczej, zatrudnienia przy wykonaniu prac inne osoby (wykonawców), odpowiadając przed zamawiającym za efekty ich pracy. W tym przypadku wykonawca przed zamawiającym występuje w charakterze wykonawcy generalnego, a przed podwykonawcą w charakterze zamawiającego.

2. Generalny wykonawca odpowiada przed podwykonawcą za nie wykonanie lub nienależyte wykonanie przez zamawiającego własnych obowiązków wynikających z umowy wykonawstwa, a przed zamawiającym – za nieprzestrzeganie przez podwykonawcę własnych obowiązków.

Zamawiający i wykonawca nie posiadają prawa do przedstawiania jeden drugiemu żądań związanych z naruszeniem umów zawartych przez każdego z nich z generalnym wykonawcą, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 839. Wykonanie prac z materiału wykonawcy i jego środkami

1. Podwykonawca zobowiązany jest do wykonania prac określonych w umowie wykonawstwa z własnego materiału i własnymi środkami, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

2. Podwykonawca odpowiada za należytą jakość użytych materiałów i urządzeń, a także za zużyty materiał lub urządzenia obciążonych prawami osób trzecich.

 

Artykuł 840. Wykonanie prac z materiału zamawiającego

1. W przypadku, gdy prace wykonuje się częściowo lub w pełnym zakresie z materiału zamawiającego podwykonawca odpowiada za nieprawidłowe wykorzystanie tego materiału. Podwykonawca zobowiązany jest do sporządzania sprawozdań z wykorzystania materiału i do zwrotu jego pozostałości.

2. W przypadku, gdy prace wykonuje się z materiału zamawiającego, w umowie wykonawstwa zawiera się normy strat materiału, terminy zwrotu jego pozostałości i podstawowych odpadów, a także określa się odpo-wiedzialność podwykonawcy za nie wykonanie lub nienależyte wykonanie własnych obowiązków.

3. Podwykonawca odpowiada za nie wykonanie lub nienależyte wykonanie prac związanych z wadami materiału przekazanego zamawiającemu, jeżeli nie udowodni, że te wady nie mogły być wykryte przy należytym przyjęciu materiału.

 

Artykuł 841. Obowiązek podwykonawcy do przechowywania przekazanego mu majątku

1. Podwykonawca zobowiązany jest do podjęcia wszelkich starań w zakresie magazynowania majątku przekazanego przez zamawiającego oraz odpowiada za utratę lub uszkodzenie tego majątku

 

Artykuł 842. Ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia materiału

1. Ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia ( zepsucia) materiału do chwili terminu zdania przez wykonawcę określonej w umowie wykonawstwa prac ponosi strona która przekazała materiał, a po zakończeniu tego terminu – strona która przekroczyła termin, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

 
Artykuł 843. Cena prac

1. W umowie wykonawstwa określa się cenę prac lub sposób jej określania.

2. W przypadku, gdy w umowie wykonawstwa nie określono ceny prac lub sposobu jej określania, cene wyznacza się na podstawie orzeczenia sądu w oparciu o ceny zwyczajowo stosowane za prace analogiczne z uwzględnieniem poniesionych niezbędnych kosztów określonych przez strony.

3. Cena prac w umowie wykonawstwa uwzględnia pokrycie kosztów podwykonawcy i zapłatę za wykonaną przez niego pracę.

 
Artykuł 844. Kosztorys

1. Cena w umowie wykonawstwa może być określona na podstawie kosztorysu.

W przypadku, gdy pracę wykonuje się zgodnie z kosztorysem złożonym przez podwykonawcę, kosztorys nabywa ważności i staje się częścią umowy wykonawstwa z chwilą potwierdzenia go przez zamawiającego.

2. Kosztorys na wykonanie prac może być przybliżony lub stały. Kosztorys jest stały, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

3. Zmiany w stałym kosztorysie są dopuszczalne wyłącznie za zgoda stron.

W przypadku przekroczenia wartości stałego kosztorysu wszystkie związane z tym koszty ponosi podwykonawca, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

4. W przypadku, gdy powstała konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac i w związku z tym istotnie przekracza określona wartość kosztorysu, podwykonawca zobowiązany jest do jednoczesnego powiadomienia zamawiającego.

Zamawiający, który nie wyraził zgody na podwyższenie wartości kosztorysu posiada prawo do zerwania umowy wykonawstwa. W tym przypadku podwykonawca może żądać od zamawiającego zapłaty za część wykonanej pracy.

Podwykonawca który jednocześnie nie uprzedził zamawiającego o konieczności podwyższenia przybliżonego kosztorysu , zobowiązany jest do wykonania umowy wykonawstwa według ceny określonej w umowie.

5. Podwykonawca nie posiada prawa do żądania zwiększenia stałego kosztorysu, a zamawiający do jego zmniejszenia w przypadku, gdy w chwili zawarcia umowy wykonawstwa nie można było przewidzieć pełnego zakresu prac lub koniecznych do tego kosztów.

W przypadku istotnego wzrostu po zawarciu umowy wartości materiału, urządzeń które miały być przekazane przez podwykonawcę, a także wartości usług świadczonych dla niego przez inne osoby, podwykonawca posiada prawo do zwiększenia kosztorysu. W przypadku odmowy przyjęcia przez zamawiającego zwiększenia wartości kosztorysu , podwykonawca posiada prawo do zerwania umowy.

 
Artykuł 845. Oszczędność wykonawcy

1. Podwykonawca posiada prawo do oszczędnego prowadzenia prac pod warunkiem zagwarantowania należytej ich jakości.

2. W przypadku, gdy faktyczne koszty podwykonawcy okazały się mniejsze od kosztów w czasie określania ceny (kosztorysu), podwykonawca posiada prawo do zapłaty pracy według ceny określonej w umowie wykonawstwa, jeżeli zamawiający nie udowodni, że uzyskane oszczędności ze strony podwykonawcy nie spowodowały pogorszenia jakości prac.

3. Strony mogą porozumieć się o podziale między nimi oszczędności uzyskanych przez wykonawcę.

 
Artykuł 846. Terminy wykonania prac

1. Terminy wykonania prac lub jej poszczególnych etapów określa się w umowie wykonawstwa.

2. W przypadku, gdy w umowie wykonawstwa nie zostały określone terminy wykonania prac, podwykonawca zobowiązany jest do wykonania prac, a zamawiający posiada prawo do żądania ich wykonania w rozumnym terminie , zgodnie z istotą zobowiązania , charakteru i zakresu prac oraz zwyczaju obrotu gospodarczego.

 

Artykuł 847. Okoliczności w których wykonawca zobowiązany jest do uprzedzenia zamawiającego

1. Podwykonawca zobowiązany jest do jednoczesnego uprzedzenia zamawiającego:

1) o złej jakości lub nieprzydatności materiału otrzymanego od zamawiającego;

2) o tym, że przestrzeganie wskazówek zamawiającego zagraża jakości lub przydatności wyników pracy;

3) o istnieniu innych okoliczności nie zależnych od podwykonawcy, zagrażających jakości lub przydatności wyników pracy.

 

Artykuł 848. Skutki prawne nie wykonania przez zamawiającego warunków podwykonawcy

1. W przypadku, gdy zamawiający nie zważając na uprzedzenie ze strony podwykonawcy w odpowiednim terminie nie zamienił materiałów o złej jakości lub nieprzydatnego, nie zmienił wskazówek dotyczących sposobu wykonania prac lub nie usunie innych okoliczności zagrażających jakości lub przydatności wyników pracy, podwykonawca posiada prawo do zerwania umowy wykonawstwa i wypłaty poniesionych kosztów.

2. W przypadku, gdy wykorzystanie materiału złej jakości lub nieprzydatnego, bądź przestrzegania wskazówek zamawiającego zagraża życiu i zdrowiu ludzi bądź prowadzi do naruszenia zasad ekologicznych, sanitarnych, bezpieczeństwa ludzi i innych warunków, podwykonawca zobowiązany jest do rozwiązania umowy wykonawstwa, zachowując prawo do pokrycia kosztów.

 

Artykuł 849. Prawa zamawiającego w czasie wykonywania prac

1. Zamawiający posiada prawo w dowolnym czasie do kontroli przebiegu i jakości prac nie ingerując w działalność podwykonawcy.

2. W przypadku, gdy podwykonawca jednocześnie nie rozpoczął prac lub wykonuje ja na tyle wolno, że zakończenie jej w terminie staje się niemożliwe, zamawiający posiada prawo do zerwania umowy wykonawstwa i żądania do pokrycia kosztów.

3. W przypadku gdy w czasie wykonywania prac staje się oczywiste , że nie zostanie wykonana w sposób należyty, zamawiający posiada prawo do wyznaczenia terminu usunięcia przez wykonawcę wad, a w przypadku nie wykonania przez podwykonawcę tego żądania – do zerwania umowy wykonawstwa i żądania wypłaty szkód lub do zlecenia prac innej osobie na koszt podwykonawcy.

4. Zamawiający posiada prawo w dowolnym czasie do chwili zakończenia prac do zerwania umowy wykonawstwa, wypłacając podwykonawcy część zapłaty za wykonaną pracę i kosztów związanych z zerwa-niem umowy.

 
Artykuł 850. Współpraca zamawiającego

1. Zamawiający zobowiązany jest sprzyjania podwykonawcy w wykonywaniu prac w przypadkach, zakresie i według zasad określonych w umowie wykonawstwa.

W przypadku nie wykonania przez zamawiającego tego obowiązku podwykonawca posiada prawo do żądania pokrycia wyrządzonych mu szkód, uwzględniając dodatkowe koszty powstałe w wyniku przestoju, przeniesieniem terminów wykonania prac lub podwyższenia cen pracy.

2. W przypadku, gdy wykonanie prac przewidzianych w umowie wykonawstwa stało się niemożliwe na wskutek działań ze strony zamawiającego lub niedopatrzenia z jego strony, podwykonawca posiada prawo do zapłaty określonego wynagrodzenia za wykonana część prac, z uwzględnieniem sum które podwykonawca otrzymał lub mógł otrzymać w związku z nie wykonaniem przez zamawiającego umowy.

 

Artykuł 851. Nie wykonanie przez zamawiającego obowiązków wynikających z umowy wykonawstwa

1. Podwykonawca posiada prawo do nie rozpoczynania prac, a rozpoczętą pracę do zawieszenia w przy-padku, gdy zamawiający nie dostarczył materiału, urządzeń lub rzeczy podlegającej przetworzeniu i tym samym stworzył niemożliwość wykonania umowy przez podwykonawcę.

 

Artykuł 852. Prawa zamawiającego w przypadku naruszenia przez podwykonawcę umowy wykonawstwa

1. W przypadku, gdy podwykonawca odstąpił od warunków umowy wykonawstwa pogarszając pracę lub dopuścił się innych braków w pracy, zamawiający posiada prawo według własnego wyboru do bezpłatnego usunięcia w rozumnym terminie tych braków lub do naprawy ich na koszt własny z prawem pokrycia tych kosztów, bądź odpowiedniego zmniejszenia opłaty za pracę, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

2. W przypadku wystąpienia w pracy istotnych odchyleń od warunków umowy wykonawstwa lub wystąpienia innych istotnych wad zamawiający posiada prawo do żądania zerwania umowy i pokrycia szkód.

 

Artykuł 853. Obowiązki zamawiającego do przyjęcia prac wykonanych przez podwykonawcę

1. Zamawiający zobowiązany jest do przyjęcia pracy wykonanej przez podwykonawcę zgodnie z umową wykonawstwa, skontrolować ją i w przypadku wykrycia dopuszczenia się w pracy do odstępstw warunków umowy lub innych wad do bezzwłocznego powiadomienia o tym podwykonawcę.

W przypadku gdy zamawiający nie zgłosi takiego wniosku, traci prawo do dalszego odwoływania się na te odstępstwa od umowy lub wady w wykonanej pracy.

2. Zamawiający który przyjął prace bez kontroli, pozbawia się prawa do odwoływania się na wady w wykonanej pracy które mogłyby być wykryte przy zwyczajnym jej przyjęciu ( jawne wady).

3. W przypadku, gdy po przyjęciu pracy zamawiający wykrył odstępstwa od warunków umowy wykonawstwa lub inne niedociągnięcia które nie mogły być wykryte przy zwyczajnym sposobie ich przyjęcia (ukryte braki), w tym również takie które były umyślnie ukryte przez podwykonawcę niezwłocznie zobowiązany jest do powiadomienia o tym podwykonawcę.

4. W przypadku powstania pomiędzy zamawiającym a podwykonawcą sporu związanego z brakami w wykonanej pracy lub z ich powodu na żądanie dowolnej ze stron przeprowadzana jest ekspertyza.

Koszty związane z przeprowadzeniem ekspertyzy ponosi podwykonawca , poza przypadkami, gdy w ekspertyzie stwierdzono brak nieprzestrzegania umowy wykonawstwa lub związku między działaniami podwyko-nawcy i wykrytymi brakami.

W tych przypadkach koszty związane z przeprowadzeniem ekspertyzy ponosi strona żądająca jej wykonania, a w przypadku, gdy ekspertyza została przeprowadzona za zgodą stron, koszty ponoszą strony po połowie.

5. W przypadku, gdy zamawiający w przeciągu 1 miesiąca uchyla się od przyjęcia wykonanej pracy, podwykonawca posiada prawo po dwukrotnym uprzedzeniu sprzedać wynik pracy, a sumę ze sprzedaży z uwzględ-nieniem wszystkich przysługujących mu płatności , wnieść do depozytu notariusza na nazwisko zamawia-jącego , jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

6. W przypadku, gdy uchylanie się zamawiającego od przyjęcia pracy stało się przyczyną zmiany terminu zdania pracy, uważa się że prawo własności do wytworzonej (przetworzonej) rzeczy przeszło na zamawiają-cego z chwilą gdy miało odbyć się jej przekazanie.

 
Artykuł 854. Zasady zapłaty za pracę

1. W przypadku, gdy w umowie wykonawstwa nie przewidziano przedpłaty za wykonaną pracę lub poszczególnych etapów, zmawiający zobowiązany jest do zapłaty podwykonawcy ustalonej ceny po ostatecznym jej przyjęciu pod warunkiem, że prace wykonano w sposób należyty i w uzgodnionym terminie lub za zgodą zamawiającego – terminowo.

2. Podwykonawca posiada prawo do żądania wypłaty zaliczki wyłącznie w przypadkach i w wysokości określonej w umowie.

 

Artykuł 855. Rozliczenia między stronami w przypadku przypadkowego zniszczenia przedmiotu umowy wykonawstwa lub niemożliwości zakończenia prac

1. W przypadku, gdy przedmiot umowy wykonawstwa do chwili zdania go zamawiającemu został przypadkowo zniszczony lub zakończenie prac stało się niemożliwe bez winy stron, podwykonawca nie posiada prawa do żądania zapłaty za prace.

Podwykonawca posiada prawo do zapłaty , w przypadku gdy zniszczenie przedmiotu umowy wykonawstwa lub niemożliwość zakończenia prac stało się poprzez wady materiałów przekazanych przez zamawiającego, bądź na wskutek jego wskazówek o sposobie wykonania prac lub w przypadku, gdy takie zniszczenie, bądź niemożliwość zakończenia prac powstało w wyniku przekroczenia terminu przyjęcia pracy przez zama-wiającego.

 
Artykuł 856. Prawo wykonawcy do przetrzymania

1. W przypadku, gdy zamawiający nie zapłacił ustalonej ceny za pracę lub inne sumy przysługującej podwykonawcy w związku z wykonaniem umowy wykonawstwa, podwykonawca posiada prawo do przetrzymania wyników pracy, a także urządzeń, pozostałości niewykorzystanych materiałów i inny majątek zamawiającego znajdujący się u podwykonawcy.

 
Artykuł 857. Jakość prac

1. Praca wykonana przez podwykonawcę odpowiada warunkom umowy wykonawstwa, a w przypadku ich braku lub nie w całości – warunkom które zwyczajowo odpowiadającym pracom odpowiedniego charakteru.

2. Wykonana praca powinna odpowiadać jakości określonej w umowie wykonawstwa lub warunkom obowiązującym zwyczajowo w chwili przekazania jej zamawiającemu.

3. Wynik pracy w granicach rozumnego terminu ma być przydatny do wykorzystania zgodnie z umową wykonawstwa lub do zwyczajowego wykorzystania prac takiego charakteru.

 

Artykuł 858. Odpowiedzialność podwykonawcy z nienależytą jakością prac

1. W przypadku, gdy wykonana przez podwykonawcę zawiera odchylenia od warunków umowy wykonawstwa które pogorszyły pracę lub z innymi wadami które czynią ją nieprzydatną do wykorzystania zgodnie z umową lub do zwyczajowego wykorzystania pracy takiego charakteru , zamawiający posiada prawo, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej według własnego uznania do:

 
1) bezpłatnego usunięcia wad w pracy w rozumnym terminie;
 
2) proporcjonalnego zmniejszenia ceny za pracę;

3) pokrycia własnych kosztów związanych z usunięciem wad, jeżeli prawo do usunięcia ich zostało przewidziane w umowie.

2. Podwykonawca posiada prawo w zamian za usunięcie wad prac za które odpowiada , bezpłatnie wykonać ponownie pracę z pokryciem zamawiającemu szkód wyrządzonych przekroczeniem wykonania. W tym przypadku zamawiający zobowiązany jest do ponownego przekazania wcześniej przekazaną mu prace pod-wykonawcy, jeżeli charakter prac umożliwia taki zwrot.

3. W przypadku odstępstw w pracy od warunków umowy wykonawstwa lub innych wad w pracy są istotne lub takie które nie mogą być usunięte lub nie były usunięte w wyznaczonym przez zamawiającego terminie, zamawiający posiada do zerwania umowy i żądania pokrycia poniesionych szkód.

4. Warunki umowy wykonawstwa o zwolnieniu podwykonawcy od odpowiedzialności za określone wady w pracy nie zwalnia jego od odpowiedzialności za wady powstałe w wyniku umyślnych działań lub bez-czynności podwykonawcy.

5. Podwykonawca który dostarczył materiał do wykonania pracy, odpowiada za jego jakość zgodnie z postanowieniami przepisów prawa o odpowiedzialności sprzedawcy za towary nienależytej jakości.

 
Artykuł 859. Gwarancja jakości prac

1. W przypadku, gdy w umowie lub postanowieniami przepisów prawa przewidziano udzielenie przez podwykonawcę zamawiającemu gwarancji na jakość prac, podwykonawca zobowiązany jest do przekazania zamawiającemu wyników pracy odpowiadającym regulacjom art 857 niniejszego Kodeksu w okresie całego okresu gwarancyjnego.

2. Gwarancja jakości prac obejmuje wszystko co stanowi wyniki pracy , jeżeli w umowie wykonawstwa nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 860. Zasady obliczania okresu gwarancyjnego

1. Okres gwarancyjny rozpoczyna się z chwila gdy wykonana praca została przyjęta lub miała być przyjęta przez zamawiającego, jeżeli w umowie wykonawstwa nie przewidziano inaczej.

2. Do obliczania okresu gwarancyjnego zgodnie z umową wykonawstwa stosuje się postanowienia art. 676 niniejszego Kodeksu, jeżeli w umowie lub przepisami prawa przewidziano inaczej.

 

Artykuł 861. Obowiązek podwykonawcy do przekazania informacji zamawiającemu

1. Podwykonawca zobowiązany jest do przekazania zamawiającemu razem z wynikami pracy informacji dotyczącej eksploatacji lub innego wykorzystania przedmiotu umowy wykonawstwa, jeżeli taka możliwość została przewidziano w umowie lub jeżeli bez takiej informacji wykorzystanie wyników pracy do celów określonych w umowie jest niemożliwe.

 

Artykuł 862. Poufność uzyskanej przez strony informacji

1. W przypadku, gdy strona w umowie wykonawstwa na wskutek wykonania umowy otrzymała od drugiej strony informacje o nowej decyzji i technicznych danych, w tym również i taką która nie przewidziano przepisami prawa, a także informacje które mogą stanowić tajemnicę komercyjną, strona nie posiada prawa do jej przekazywania innym osobom bez zgody drugiej strony.

 

Artykuł 863. Przedawnienie roszczeń dotyczących nienależytej jakości

1. Do warunków dotyczących nienależytej jakości pracy wykonanej na podstawie umowy wykonawstwa sto



Poprzedni
Następny

.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->